Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chrześcijanie najbardziej prześladowani na świecie

14.11.2011

Niestety obserwujemy, że prześladowania chrześcijan na świecie stają się coraz większym problemem. W nowych miejscach na świecie mamy przykład mordowania za wiarę, sytuacja stale się pogarsza – mówi dla Stefczyk.info dr Tomasz M. Korczyński, pracownik polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ciężki jest los m.in. chrześcijan żyjących w krajach arabskich. Już od pewnego czasu jednym z drastycznych przykładów jest Egipt, gdzie płoną kościoły, giną chrześcijanie, coraz więcej dziewcząt z chrześcijańskich rodzin jest porywanych i zmuszanych do małżeństw z muzułmanami, co wiąże się z przymusowym przejściem na islam.

„Prześladowania i ucieczka chrześcijan ze świata arabskiego są obecnie najpoważniejszym jakościowo pogwałceniem wolności religijnej na świecie, które w ostatnich latach osiągnęły dramatyczny punkt szczytowy” – możemy przeczytać we wstępie do raportu opublikowanego przez ewangelicką agencję informacyjną Idea oraz Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom "Open Doors".

W pierwszej dziesiątce krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani, znajduje się aż osiem państw arabskich. Jednak już od wielu lat pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje komunistyczna Korea Północna. Na kolejne miejsca trafiły: Iran, Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Jemen, Irak, Uzbekistan oraz Laos. W Korei Północnej chrześcijanie muszą gromadzić się w podziemiu, bowiem za publiczne wyznawanie wiary grozi więzienie, obóz pracy lub kara śmierci. W tamtejszych obozach pracy przebywa obecnie blisko 70 tys. wyznawców Chrystusa.

Opublikowany w styczniu raport organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie na temat represji wobec chrześcijan w latach 2009-2010 przynosił informacje aż o 200 mln wyznawców Chrystusa prześladowanych z powodu wiary i 170 tys. zamordowanych z tego powodu. Kraje, w których chrześcijan czeka ciężki los, to wedle dokumentu PKwP: Afganistan, Chiny, Korea Północna, Myanmar, Irak, Pakistan, Nigeria, Sudan, Wietnam oraz Zimbabwe. Wśród źródeł prześladowań raport wymieniał radykalny islam, hinduizm i buddyzm oraz komunistyczne reżimy totalitarne i autorytarne.

Odnotowujemy nowe miejsca, które do tej pory nie figurowały w naszych raportach, a w których teraz atakowani są chrześcijanie – mówi dr Korczyński. Jako przykład przytacza Kenię, gdzie tydzień temu doszło do krwawego zamachu w kościele zielonoświątkowców, zorganizowanego przez islamistów, którzy wraz z uchodźcami przeniknęli kenijską granicę.

Innym przykładem jest Malawi, gdzie chrześcijanie będący większością atakowani są przez mniejszość muzułmańską. W Etiopii, kraju od wieków chrześcijańskim, w marcu br. spłonęły 52 kościoły, co w zasadzie zostało przemilczane w mediach – wylicza nasz rozmówca.

Dr Korczyński podkreśla, że obecnie trwają naloty bombowe muzułmańskiego Sudanu Północnego na chrześcijański Sudan Południowy, który od niedawna jest niepodległym państwem. Jak na razie fakty te również nie przebijają się do mediów.

Rozmówca Stefczyk.info potwierdzając stale pogarszającą się sytuację chrześcijan w całej Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, alarmuje także, że do Egiptu mogą już niedługo dołączyć Syria i Libia.

RoJ
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook