Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chrześcijanie najbardziej prześladowani na świecie

14.11.2011

Niestety obserwujemy, że prześladowania chrześcijan na świecie stają się coraz większym problemem. W nowych miejscach na świecie mamy przykład mordowania za wiarę, sytuacja stale się pogarsza – mówi dla Stefczyk.info dr Tomasz M. Korczyński, pracownik polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ciężki jest los m.in. chrześcijan żyjących w krajach arabskich. Już od pewnego czasu jednym z drastycznych przykładów jest Egipt, gdzie płoną kościoły, giną chrześcijanie, coraz więcej dziewcząt z chrześcijańskich rodzin jest porywanych i zmuszanych do małżeństw z muzułmanami, co wiąże się z przymusowym przejściem na islam.

„Prześladowania i ucieczka chrześcijan ze świata arabskiego są obecnie najpoważniejszym jakościowo pogwałceniem wolności religijnej na świecie, które w ostatnich latach osiągnęły dramatyczny punkt szczytowy” – możemy przeczytać we wstępie do raportu opublikowanego przez ewangelicką agencję informacyjną Idea oraz Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom "Open Doors".

W pierwszej dziesiątce krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani, znajduje się aż osiem państw arabskich. Jednak już od wielu lat pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje komunistyczna Korea Północna. Na kolejne miejsca trafiły: Iran, Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Jemen, Irak, Uzbekistan oraz Laos. W Korei Północnej chrześcijanie muszą gromadzić się w podziemiu, bowiem za publiczne wyznawanie wiary grozi więzienie, obóz pracy lub kara śmierci. W tamtejszych obozach pracy przebywa obecnie blisko 70 tys. wyznawców Chrystusa.

Opublikowany w styczniu raport organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie na temat represji wobec chrześcijan w latach 2009-2010 przynosił informacje aż o 200 mln wyznawców Chrystusa prześladowanych z powodu wiary i 170 tys. zamordowanych z tego powodu. Kraje, w których chrześcijan czeka ciężki los, to wedle dokumentu PKwP: Afganistan, Chiny, Korea Północna, Myanmar, Irak, Pakistan, Nigeria, Sudan, Wietnam oraz Zimbabwe. Wśród źródeł prześladowań raport wymieniał radykalny islam, hinduizm i buddyzm oraz komunistyczne reżimy totalitarne i autorytarne.

Odnotowujemy nowe miejsca, które do tej pory nie figurowały w naszych raportach, a w których teraz atakowani są chrześcijanie – mówi dr Korczyński. Jako przykład przytacza Kenię, gdzie tydzień temu doszło do krwawego zamachu w kościele zielonoświątkowców, zorganizowanego przez islamistów, którzy wraz z uchodźcami przeniknęli kenijską granicę.

Innym przykładem jest Malawi, gdzie chrześcijanie będący większością atakowani są przez mniejszość muzułmańską. W Etiopii, kraju od wieków chrześcijańskim, w marcu br. spłonęły 52 kościoły, co w zasadzie zostało przemilczane w mediach – wylicza nasz rozmówca.

Dr Korczyński podkreśla, że obecnie trwają naloty bombowe muzułmańskiego Sudanu Północnego na chrześcijański Sudan Południowy, który od niedawna jest niepodległym państwem. Jak na razie fakty te również nie przebijają się do mediów.

Rozmówca Stefczyk.info potwierdzając stale pogarszającą się sytuację chrześcijan w całej Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, alarmuje także, że do Egiptu mogą już niedługo dołączyć Syria i Libia.

RoJ
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 2. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 3. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 4. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 5. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 6. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 7. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 8. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook