Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chrześcijanie najbardziej prześladowani na świecie

14.11.2011

Niestety obserwujemy, że prześladowania chrześcijan na świecie stają się coraz większym problemem. W nowych miejscach na świecie mamy przykład mordowania za wiarę, sytuacja stale się pogarsza – mówi dla Stefczyk.info dr Tomasz M. Korczyński, pracownik polskiej sekcji organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Ciężki jest los m.in. chrześcijan żyjących w krajach arabskich. Już od pewnego czasu jednym z drastycznych przykładów jest Egipt, gdzie płoną kościoły, giną chrześcijanie, coraz więcej dziewcząt z chrześcijańskich rodzin jest porywanych i zmuszanych do małżeństw z muzułmanami, co wiąże się z przymusowym przejściem na islam.

„Prześladowania i ucieczka chrześcijan ze świata arabskiego są obecnie najpoważniejszym jakościowo pogwałceniem wolności religijnej na świecie, które w ostatnich latach osiągnęły dramatyczny punkt szczytowy” – możemy przeczytać we wstępie do raportu opublikowanego przez ewangelicką agencję informacyjną Idea oraz Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom "Open Doors".

W pierwszej dziesiątce krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani, znajduje się aż osiem państw arabskich. Jednak już od wielu lat pierwsze miejsce niezmiennie zajmuje komunistyczna Korea Północna. Na kolejne miejsca trafiły: Iran, Afganistan, Arabia Saudyjska, Somalia, Malediwy, Jemen, Irak, Uzbekistan oraz Laos. W Korei Północnej chrześcijanie muszą gromadzić się w podziemiu, bowiem za publiczne wyznawanie wiary grozi więzienie, obóz pracy lub kara śmierci. W tamtejszych obozach pracy przebywa obecnie blisko 70 tys. wyznawców Chrystusa.

Opublikowany w styczniu raport organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie na temat represji wobec chrześcijan w latach 2009-2010 przynosił informacje aż o 200 mln wyznawców Chrystusa prześladowanych z powodu wiary i 170 tys. zamordowanych z tego powodu. Kraje, w których chrześcijan czeka ciężki los, to wedle dokumentu PKwP: Afganistan, Chiny, Korea Północna, Myanmar, Irak, Pakistan, Nigeria, Sudan, Wietnam oraz Zimbabwe. Wśród źródeł prześladowań raport wymieniał radykalny islam, hinduizm i buddyzm oraz komunistyczne reżimy totalitarne i autorytarne.

Odnotowujemy nowe miejsca, które do tej pory nie figurowały w naszych raportach, a w których teraz atakowani są chrześcijanie – mówi dr Korczyński. Jako przykład przytacza Kenię, gdzie tydzień temu doszło do krwawego zamachu w kościele zielonoświątkowców, zorganizowanego przez islamistów, którzy wraz z uchodźcami przeniknęli kenijską granicę.

Innym przykładem jest Malawi, gdzie chrześcijanie będący większością atakowani są przez mniejszość muzułmańską. W Etiopii, kraju od wieków chrześcijańskim, w marcu br. spłonęły 52 kościoły, co w zasadzie zostało przemilczane w mediach – wylicza nasz rozmówca.

Dr Korczyński podkreśla, że obecnie trwają naloty bombowe muzułmańskiego Sudanu Północnego na chrześcijański Sudan Południowy, który od niedawna jest niepodległym państwem. Jak na razie fakty te również nie przebijają się do mediów.

Rozmówca Stefczyk.info potwierdzając stale pogarszającą się sytuację chrześcijan w całej Północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, alarmuje także, że do Egiptu mogą już niedługo dołączyć Syria i Libia.

RoJ
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook