Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chińska strategia według USA

07.03.2012

Stratfor udostępnił we wtorek raport na temat strategicznych interesów Chin, wyróżniając bezpieczeństwo wewnętrzne, utrzymanie popytu na eksport oraz kontrolowanie szlaków morskich i sąsiednich państw buforowych. Pekin daleki jest od realizacji tych wytycznych.

Najważniejszym celem chińskich władz jest zachowanie stabilności i bezpieczeństwa wewnętrznego; doświadczenia historyczne Pekinu uczą, że w okresach, w których Państwo Środka angażuje się w międzynarodowy handel - jak w XIX i na początku XX w. - rozkwitają tam gospodarczo regiony nadmorskie, podczas gdy interior pozostaje ubogi. Około 80 proc. Chińczyków ma niższe dochody niż Boliwijczycy. Różnice w dystrybucji bogactw wielokrotnie prowadziły w Chinach do konfliktów i napięć między zamożnymi wybrzeżami a uboższymi regionami kraju - pisze prywatna amerykańska wywiadownia Stratfor.

By zapobiec wybuchom protestów społecznych, Pekin przyjął gospodarczą strategię zapewniania jak najpełniejszego zatrudnienia. Plany ekspansji przemysłowej wprowadza się w życie, nie oglądając się na potrzeby rynku wewnętrznego. Chiny muszą więc polegać na gigantycznym eksporcie, ponieważ rynek ten nie jest w stanie skonsumować ich produktów przemysłowych - wyjaśnia Stratfor.

Ten imperatyw określa drugi strategiczny kierunek myślenia Pekinu. Aby zapewnić sobie międzynarodowy popyt na swe dobra eksportowe, Chiny prowadzą politykę na wielu frontach: od zagranicznych inwestycji w krajach kupujących ich towary, po próby zabezpieczenia dostępu do wielkich szlaków morskich. Spowolnienie gospodarcze w USA i Europie stanowi jednak poważne utrudnienie dla utrzymania, a tym bardziej zwiększenia chińskiego eksportu.

Trzecie strategiczne założenie chińskich władz to konieczność kontrolowania sąsiednich państw, które stanowią strefę buforową między Państwem Środka a pobliskim potęgami, jak Rosja i Indie. Dlatego Pekinowi zależy zarówno na rozciągnięciu wpływów na Mongolię czy Pakistan, jak i utrzymaniu żelaznej kontroli w Tybecie, prowincji Sinkiang (Xinjiang) czy Mandżurii.

Rozwiązaniem dla problemów, które stwarza konieczność gwarantowania zatrudnienia i transferu pieniędzy z bogatych regionów do biednych, byłoby podwyższenie rentowności eksportu. To jednak wymagałoby przestawienia się z produkcji tanich towarów na dobra droższe lub luksusowe. Innymi słowy: "mniej butów, więcej samochodów" - pisze Stratfor. Ale to wymagać będzie bardziej wykwalifikowanej siły roboczej niż ta, którą dysponują teraz Chiny, oraz zdolności do konkurowania z Niemcami, Japonią i USA. To trudne "strategiczne pole bitwy, ale Chiny muszą je zaatakować, jeśli chcą zachować (wewnętrzną) stabilność" - wyjaśnia wywiadownia.

Zagwarantowanie sobie dostępu do szlaków morskich, które mogłyby zostać łatwo zablokowane przez VII Flotę USA, oznacza dla Chin konieczność modernizowania marynarki wojennej, która obecnie nie jest w stanie równać się z siłami Stanów Zjednoczonych. Amerykanie "zamówili swój pierwszy lotniskowiec w 1922 roku i od tego czasu udoskonalają zarówno lotnictwo morskie, jak i taktyczne grupy bojowe" - wyjaśnia Stratfor. Tymczasem Chińczycy kończą dopiero prace nad swym pierwszym lotniskowcem. Polegają - na razie - na innej strategii, która mogłaby uchronić ich przed morską blokadą ze strony USA, czyli arsenale pocisków przeciwokrętowych. Chińska Armia Ludowa ma jednak niewystarczający rekonesans, by broń ta była w pełni skuteczna - "nie można zniszczyć okrętu, nie wiedząc, gdzie jest" - pointuje Stratfor.

W konkluzji amerykańska wywiadownia podkreśla, że powszechna percepcja, zgodnie z którą Chiny miałyby być regionalną potęgą militarną, mija się z prawdą. Państwo Środka "może kontrolować swój interior, ale jego możliwość kontrolowania sąsiadów dzięki siłom zbrojnym jest ograniczona".

USA wciąż mogą zmniejszyć swą zależność od importu z Chin, ponieważ pojawiają się tańsze alternatywy. "Chiny są rosnącą potęgą, ale są wciąż bardzo dalekie od rozwiązania swoich fundamentalnych problemów strategicznych i jeszcze dalej od rzucenia wyzwania Stanom Zjednoczonym" - podsumowuje Stratfor.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 2. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 3. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 4. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 5. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 6. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 7. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 8. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook