Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

CBOS: Prezydent Duda cieszy się stabilnym poparciem

20.05.2016

Prezydent Andrzej Duda jest liderem majowego rankingu zaufania; ufa mu 57 proc. Polaków - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (48 proc.) i Paweł Kukiz (45 proc.). Największą nieufność budzi lider PiS Jarosław Kaczyński - 53 proc. wskazań.

Po 51 proc. deklaracji nieufności otrzymali: szef MON Antoni Macierewicz (27 proc. zaufania) oraz Janusz Korwin Mikke (21 proc. zaufania). Prezydentowi nie ufa 30 proc. badanych, Beacie Szydło - 35 proc. a Kukizowi - 27 proc.

39 proc. badanych ma zaufanie do lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru (29 proc. nieufności); 33 proc. ufa szefowi PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza (14 proc. nieufności). Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 32 proc. Po 31 proc. ankietowanych wyraziło zaufanie do wicepremiera ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina (28 proc. nieufności) oraz do szefa PO Grzegorza Schetyny (34 proc. nieufności).

Po 29 proc. deklaracji zaufania otrzymali: szef MSW Mariusz Błaszczak (28 proc. nieufności), wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki (10 proc. nieufności) a także współprzewodnicząca ugrupowania Twój Ruch Barbara Nowacka (14 proc. nieufności).

Do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego zaufanie ma 27 proc. badanych, a 26 proc. wyraziło wobec niego nieufność. Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej ufa 26 proc., a nie ufa 13 proc. 

Wicepremierowi szefowi resortu kultury i dziedzictwa narodowego Piotrowi Glińskiemu ufa 23 proc., a 23 proc. deklaruje wobec niego nieufność. Lider Partii Razem Adrian Zandberg oraz Janusz Korwin-Mikke cieszą się zaufaniem 21 proc. badanych. Po 20 proc. zaufania otrzymali: marszałek Sejmu Marek Kuchciński (również 21 proc. nieufności) oraz minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (12 proc. nieufności).

Podobnie jak miesiąc temu końcowe miejsca w rankingu przypadły szefowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu (18 proc. zaufania, 20 proc. nieufności), oraz słabo znanym i nieidentyfikowanym przez ponad połowę respondentów liderowi KOD Mateuszowi Kijowskiemu i marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu (odpowiednio 18 proc. i 17 proc. zaufania)

Najmniej deklaracji zaufania uzyskał minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który również – jak świadczą odpowiedzi ankietowanych - dla większości z nich jest postacią anonimową. Ministrowi rolnictwa ufa 14 proc. respondentów. 

Jak podkreśla CBOS, maj okazał się niezbyt korzystny dla polityków. Relatywnie najwięcej w opinii badanych stracił - od wielu miesięcy zaliczający się do ścisłej czołówki rankingu zaufania – Paweł Kukiz. W stosunku do kwietnia zaufanie do lidera ruchu Kukiz'15 zmalało o 6 punktów procentowych i jednocześnie wyraźnie przybyło osób, które mu nie ufają (wzrost o 5 punktów procentowych). Pogorszenie dotychczasowych ocen obserwujemy także w przypadku czołowych przedstawicieli obozu rządzącego - podkreśla CBOS.

Gorsze od ostatnio rejestrowanych okazały się m.in. notowania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Po okresie dość stabilnych, a w ostatnich dwóch miesiącach nieco poprawiających się notowań, w maju zaufanie do szefa rządzącej partii zmalało o 4 punkty procentowe, jednocześnie znacząco przybyło badanych mających doń negatywne nastawienie (wzrost nieufności o 5 punktów procentowych). Są to najsłabsze oceny Jarosława Kaczyńskiego od grudnia ubiegłego roku. 

Jak podkreśla CBOS pogorszyły się także notowania premier Beaty Szydło. W ciągu ostatnich tygodni odsetek tych, którzy jej ufają, zmalał o 4 punkty procentowe - i o 3 punkty proc. zwiększyła się grupa badanych wobec niej nieufnych. Według CBOS spadek deklaracji zaufania obserwujemy po raz pierwszy od momentu objęcia przez Beatę Szydło funkcji premiera. Dotychczas sukcesywnie, acz powoli grono jej sympatyków rosło. 

Do polityków, którzy w ostatnich tygodniach stracili na zaufaniu społecznym, zaliczają się jeszcze wicepremier Jarosław Gowin (spadek zaufania o 4 punkty procentowe) oraz minister rodziny Elżbieta Rafalska (spadek zaufania o 3 punkty procentowe), która w ubiegłych miesiącach wraz z wdrażaniem programu Rodzina 500+ wyraźnie zyskiwała na popularności. 

Zmiany te - podkreśla CBOS - korespondują z odnotowanym w maju niewielkim spadkiem poparcia dla PiS, a także wyraźnym pogorszeniem notowań rządu. W ciągu ostatniego miesiąca zaufanie i nieufność deklarowane przez Polaków wobec pozostałych uwzględnionych w badaniu przedstawicieli sceny politycznej nie zmieniły się znacząco. Dotyczy to także przedstawicieli opozycji. Minimalny, w granicach błędu pomiaru, wzrost zaufania (o 3 punkty procentowe) obserwujemy jedynie w przypadku lidera KOD Mateusza Kijowskiego.

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 5-12 maja tego roku na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 2. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 3. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 4. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 5. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 6. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 7. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 8. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook