Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

CBOS: Polacy uważają, że partie polityczne powodują kłótnie i zamęt

08.11.2011

Zdecydowana większość Polaków uważa, że działalność partii politycznych powoduje kłótnie i zamęt w państwie oraz że są one klikami polityków dążących do władzy - wynika z badania CBOS.

Z badania przeprowadzonego jeszcze przed wyborami parlamentarnymi wynika, że Polacy negatywnie oceniają działalność partii politycznych w kraju.

Ogromna większość ankietowanych podziela dwie krytyczne opinie na temat partii politycznych: 90 proc. uważa, że powodują one kłótnie i zamęt w państwie, a 86 proc. myśli, że są one klikami polityków dążących do władzy. Trzy czwarte badanych (77 proc.) uważa, że dla polityków zrzeszonych w partiach najistotniejsze jest realizowanie własnych ambicji, a 69 proc. ankietowanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że nie wiadomo, o co tak naprawdę partiom chodzi.

65 proc. badanych podziela pogląd, że partie polityczne proponują rozwiązania ważnych problemów w kraju, zaś o tym, że partie uwzględniają wolę wyborców przekonanych jest trzy piąte ankietowanych (60 proc.). 69 proc. ankietowanych twierdzi, że partie nie troszczą się o problemy zwykłych ludzi, jedynie co czwarty badany (25 proc.) uważa, że starają się je rozwiązywać.

Analogiczny sondaż CBOS przeprowadził 10 lat temu, w listopadzie 2001 roku i wyniki były bardzo podobne. Jedyna znacząca różnica to spadek liczby osób przekonanych, że partie troszczą się o interesy zwykłych ludzi (z 34 proc. do 25 proc.)

We wszystkich wyodrębnionych przez autorów badania grupach społeczno-demograficznych dominuje krytyczny wizerunek partii politycznych. O ich pozytywnej roli najczęściej mówią najmłodsi badani, osoby uczące się lub studiujące, respondenci z wyższym wykształceniem, deklarujący duże zainteresowanie polityką, mieszkańcy największych miast i badani niepraktykujący religijnie. Pozytywny wizerunek działalności partii politycznych częstszy jest również wśród deklarujących udział w wyborach niż wśród tych, którzy nie zamierzali głosować, lub byli co do tego niezdecydowani (17 proc. wobec 12 proc. i 9 proc.). Stosunkowo najbardziej pozytywny wizerunek partii politycznych mają zwolennicy SLD, natomiast najbardziej krytyczny - sympatycy PiS. Różnice poglądów w tej sprawie między pozostałymi elektoratami są niewielkie.

Postrzeganie działalności partii politycznych jest również związane z oceną funkcjonowania demokracji w Polsce, a także z ogólnym nastawieniem do tego ustroju. Badani krytycznie odnoszący się do działalności partii częściej skłaniają się ku obojętności politycznej, wyrażającej się w stwierdzeniu, że nie ma dla nich znaczenia, czy rządy są demokratyczne czy niedemokratyczne. Natomiast wśród aprobujących działalność partii politycznych przeważa opinia o przewadze demokracji nad innymi formami rządów.

CBOS zauważa, że Polacy krytycznie zapatrują się na działalność partii politycznych, a jednocześnie perspektywę nieobecności partii traktują przeważnie jako niekorzystną dla kraju.

41 proc. ankietowanych uważa, że sytuacja, w której partie zaprzestałyby działalności politycznej, jest niepożądana, przeciwną opinię - że byłoby to korzystne dla Polski - wyraża jedna piąta respondentów (19 proc.), natomiast co czwarty badany (23 proc.) sądzi, że nie miałoby to żadnego wpływu na sytuację w kraju. W stosunku do badania z 2001 roku dwukrotnie więcej osób niż wówczas sądzi, że nieobecność partii mogłaby być pożyteczna dla kraju. Pogląd, że zaprzestanie działalności partii politycznych byłoby ze szkodą dla Polski ma najwięcej zwolenników wśród osób popierających Ruch Palikota, najmniej - w elektoracie PiS.

Badanie przeprowadzono w dniach 29 września - 5 października na liczącej 1099 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP
(fot.commons.wikimedia.org/Piotr VaGla Waglowski)


Słowa kluczowe:

Polacy

,

Partie polityczne w Polsce

Warto poczytać

 1. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 2. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 3. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 4. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 5. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 6. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 7. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

 8. tractor-385681960720 19.03.2017

  Rolnicy biorą coraz więcej pożyczek na zakup ziemi

  - Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej - wynika z raportu BZ WBK Leasing.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook