Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

CBOS: Polacy o skandalu z ciałami

29.10.2012

Według prawie połowy respondentów CBOS zamiana ciał podważa wcześniejsze ustalenia dotyczące ofiar katastrofy smoleńskiej.

CBOS zapytał respondentów o ustalenia śledczych, którzy we wrześniu poinformowali, że ciała dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej zostały zamienione i spoczywały w nie swoich grobach. Dla ponad połowy badanych (52 proc.) była to pomyłka, do której łatwo mogło dojść w okolicznościach towarzyszących katastrofie. Według 41 proc. pytanych to dowód na zaniedbania, jakich się dopuszczono w związku z katastrofą. 7 proc. pytanych nie miało zdania.

Według prawie połowy respondentów (49 proc.) zamiana ciał podważa wcześniejsze ustalenia dotyczące ofiar katastrofy smoleńskiej i właściwie teraz nie wiadomo, które szczątki gdzie są pochowane. Ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) uważa jednak, że wcześniejsze ustalenia dotyczące ofiar katastrofy nie zostały obalone. Co szósty pytany (16 proc.) nie miał zdania.

Według ponad dwóch trzecich respondentów (68 proc.) nie da się powiedzieć, która ze stron – polska czy rosyjska - bardziej odpowiada za błędne rozpoznanie zwłok. Pozostali częściej wskazują na Rosjan (12 proc.) niż na Polaków (8 proc.). Niezdecydowany był co ósmy ankietowany (12 proc.).

Według CBOS błędy w identyfikacji ofiar przyczyniły się do bardziej krytycznej - w porównaniu z badaniem z maja - oceny postawy rządu w sprawie katastrofy smoleńskiej. Od poprzedniego sondażu z 23 do 30 proc. wzrósł odsetek uważających, że rząd zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego wyjaśnienia katastrofy. Zmniejszyła się natomiast grupa osób, które uważają, że rząd wiele zrobił, ale dopuścił się też wielu zaniechań (z 53 do 50 proc.). O tyle samo punktów procentowych (z 16 do
13 proc.) spadł odsetek tych, których zdaniem rząd zrobił wszystko co możliwe. Praktycznie nie zmieniła się grupa niezdecydowanych (7 proc.; w maju 8 proc.).

Ponad jedna czwarta ankietowanych (26 proc.) uważa, że prezydent Lech Kaczyński mógł zginąć w wyniku zamachu - 8 proc. badanych jest pewnych, że tak się stało, 18 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak". Z drugiej strony, niemal dwie trzecie uczestników sondażu (62 proc.) uważa, że do zamachu nie doszło - 34 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 28 proc. - "raczej nie". Zdania nie miał co ósmy badany (12 proc.).

W porównaniu z sondażem, jaki CBOS przeprowadził w maju, opinie Polaków w tej kwestii prawie się nie zmieniły (grupa zwolenników hipotezy o zamachu wzrosła o 1 pkt. proc., grypa przeciwników spadła o tyle samo); jak zauważa CBOS, o 4 pkt proc. zmniejszył się odsetek osób odrzucających możliwość zamachu w sposób zdecydowany.

Podsumowując badanie CBOS stwierdza, że upływający czas nie wpływa na uspokojenie nastrojów i ustalenie jednego, akceptowalnego przez wszystkich wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. "Dla większości ankietowanych stwierdzona w wyniku ekshumacji zamiana ciał ofiar katastrofy była raczej wynikiem pomyłki, do której łatwo mogło dojść w ówczesnych okolicznościach, a nie dowodem na zaniedbania. Jednak zdaniem Polaków popełnione podczas identyfikacji błędy stawiają pod znakiem zapytania inne identyfikacje" - podkreślono w komunikacie z badania.

CBOS zauważa, że zamiana ciał przysporzyła argumentów krytykom postępowania rządu w sprawie katastrofy i zwolennikom teorii, że wypadek samolotu spowodował wybuch na jego pokładzie, aczkolwiek - oceniono w raporcie - zmiany ocen są niewielkie. "Choć Polacy w zdecydowanej większości akceptują oficjalne ustalenia komisji rządowej, to jednak jedna czwarta badanych bierze pod uwagę możliwość zamachu" - podsumował CBOS.

Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło od 4 do 10 października na 1007-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 2. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 3. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 4. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 5. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 6. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

 7. las1 21.03.2017

  GUS: Coraz więcej lasów w Polsce!

  Lasy w Polsce rosną na ponad 9 mln ha, czyli zajmują 31 proc. powierzchni kraju.

 8. 26911782094ea08d9aa62o 20.03.2017

  Awans Polski w rankingu najszczęśliwszych państw

  Polska w rankingu uplasowała się na 46. miejscu. W tegorocznym zestawieniu nasz kraj wyprzedził m.in.: Włochy, Japonię czy Portugalię.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook