Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Boże Narodzenie oczami Polaków: ile wydajemy na święta?

05.11.2014

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas spędzony w gronie rodzinnym. Chcemy, aby te kilka dni minęło nam w jak najlepszej atmosferze, dlatego też nie wahamy się wydać naprawdę dużo pieniędzy. Ale święta to także czas spędzony z rodziną, a dla katolików – czas wielkiej radości i kultywowania tradycji. Pamiętajmy o tym, kiedy już niedługo, jak co roku ruszymy do sklepów.

Rodzina jest bezcenna

W minionym roku przeciętna polska rodzina wydała na święta ok. 1280 zł. Jak się jednak okazuje, w skali Europy, kwota ta wcale nie jest wysoka. Zajęliśmy bowiem przedostatnie miejsce. Co ciekawe, tuż obok - na ostatnim miejscu, znalazła się ateistyczna i stabilna gospodarczo Holandia.

Świąteczny bilans wydatków w polskich domach wcale nie musi zatem wynikać wszechobecnej biedy, jak często myślimy,  ale z odpowiedzialnego podejścia do kwestii pieniędzy. Jeśli tak jest, Polakom chwali się, że mimo świątecznego szaleństwa nie dają się porwać gorączce zakupów, ale skupiają się na tradycji i duchowym przeżyciu świąt.

 

Domowe święta

W poprzednich latach podczas świąt najwięcej, bo aż 34% całych naszych świątecznych wydatków, spożytkowaliśmy na zakup artykułów spożywczych. Dopiero na drugim miejscu znalazły się prezenty, które zwykle wydają się najbardziej kosztowne. Tuż za nimi były wydatki związane ze spotkaniami towarzyskimi. Najmniej, bo tylko 16%, wydajemy podczas świąt na podróże. Jest to spowodowane oczywiście tym, że w Polsce święta spędza się w domu z rodziną, a nie, jak coraz częściej ma to miejsce na zachodzie - na wycieczkach.

 

Tylko jeden prezent

Około 30% wszystkich pieniędzy jakie wydajemy podczas świąt przeznaczamy na upominki dla najbliższych. Co ciekawe, jak wykazują statystyki, jedynie 10% badanych kupi więcej niż 3 prezenty, zdecydowana większość (65%) zakupi tylko jeden prezent.

 

Co dostajemy a co byśmy chcieli?

Według statystyk pod choinką najpewniej znajdziemy kosmetyki, niemal równie prawdopodobne jest, że otrzymamy książkę lub płytę CD. Równie często obdarowujemy się perfumami, ale już zdecydowanie rzadziej kupujemy obuwie, odzież czy bieliznę. Zdecydowanie ciągle najmniejszą popularnością cieszą się prezenty z działu elektronicznego.

Patrząc na statystyki można założyć, że prawdopodobnie niewiele z tych prezentów zostanie zwrócone do sklepu. Polacy deklarują bowiem, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są książki. Na drugim miejscu jest gotówka a na trzecim kosmetyki i perfumy.

Żadne z badań nie wykazało, że Polacy wydają pieniądze na świąteczne dekoracje czy kartki z życzeniami. I choć rzeczywiście, kartki przechodzą już powoli do lamusa, tak kupowanie świątecznych dekoracji jest niezbędnym elementem świąt. Co ciekawe zdarzają się rodziny, które zrobiły z tego małą tradycję i co roku członkowie rodziny kupują sobie nawzajem np. po jednej bombce choinkowej lub stroik dla domu, w którym organizowana jest Wigilia.

 

[Fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Boże Narodzenie

,

prezenty

,

rodzina

,

święta

,

wydatki

Warto poczytać

 1. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 2. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 3. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 4. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 5. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 6. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 7. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 8. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook