Jedynie prawda jest ciekawa

Boże Narodzenie oczami Polaków: ile wydajemy na święta?

05.11.2014

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas spędzony w gronie rodzinnym. Chcemy, aby te kilka dni minęło nam w jak najlepszej atmosferze, dlatego też nie wahamy się wydać naprawdę dużo pieniędzy. Ale święta to także czas spędzony z rodziną, a dla katolików – czas wielkiej radości i kultywowania tradycji. Pamiętajmy o tym, kiedy już niedługo, jak co roku ruszymy do sklepów.

Rodzina jest bezcenna

W minionym roku przeciętna polska rodzina wydała na święta ok. 1280 zł. Jak się jednak okazuje, w skali Europy, kwota ta wcale nie jest wysoka. Zajęliśmy bowiem przedostatnie miejsce. Co ciekawe, tuż obok - na ostatnim miejscu, znalazła się ateistyczna i stabilna gospodarczo Holandia.

Świąteczny bilans wydatków w polskich domach wcale nie musi zatem wynikać wszechobecnej biedy, jak często myślimy,  ale z odpowiedzialnego podejścia do kwestii pieniędzy. Jeśli tak jest, Polakom chwali się, że mimo świątecznego szaleństwa nie dają się porwać gorączce zakupów, ale skupiają się na tradycji i duchowym przeżyciu świąt.

 

Domowe święta

W poprzednich latach podczas świąt najwięcej, bo aż 34% całych naszych świątecznych wydatków, spożytkowaliśmy na zakup artykułów spożywczych. Dopiero na drugim miejscu znalazły się prezenty, które zwykle wydają się najbardziej kosztowne. Tuż za nimi były wydatki związane ze spotkaniami towarzyskimi. Najmniej, bo tylko 16%, wydajemy podczas świąt na podróże. Jest to spowodowane oczywiście tym, że w Polsce święta spędza się w domu z rodziną, a nie, jak coraz częściej ma to miejsce na zachodzie - na wycieczkach.

 

Tylko jeden prezent

Około 30% wszystkich pieniędzy jakie wydajemy podczas świąt przeznaczamy na upominki dla najbliższych. Co ciekawe, jak wykazują statystyki, jedynie 10% badanych kupi więcej niż 3 prezenty, zdecydowana większość (65%) zakupi tylko jeden prezent.

 

Co dostajemy a co byśmy chcieli?

Według statystyk pod choinką najpewniej znajdziemy kosmetyki, niemal równie prawdopodobne jest, że otrzymamy książkę lub płytę CD. Równie często obdarowujemy się perfumami, ale już zdecydowanie rzadziej kupujemy obuwie, odzież czy bieliznę. Zdecydowanie ciągle najmniejszą popularnością cieszą się prezenty z działu elektronicznego.

Patrząc na statystyki można założyć, że prawdopodobnie niewiele z tych prezentów zostanie zwrócone do sklepu. Polacy deklarują bowiem, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są książki. Na drugim miejscu jest gotówka a na trzecim kosmetyki i perfumy.

Żadne z badań nie wykazało, że Polacy wydają pieniądze na świąteczne dekoracje czy kartki z życzeniami. I choć rzeczywiście, kartki przechodzą już powoli do lamusa, tak kupowanie świątecznych dekoracji jest niezbędnym elementem świąt. Co ciekawe zdarzają się rodziny, które zrobiły z tego małą tradycję i co roku członkowie rodziny kupują sobie nawzajem np. po jednej bombce choinkowej lub stroik dla domu, w którym organizowana jest Wigilia.

 

[Fot. sxc.hu]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook