Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Boże Narodzenie oczami Polaków: ile wydajemy na święta?

05.11.2014

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas spędzony w gronie rodzinnym. Chcemy, aby te kilka dni minęło nam w jak najlepszej atmosferze, dlatego też nie wahamy się wydać naprawdę dużo pieniędzy. Ale święta to także czas spędzony z rodziną, a dla katolików – czas wielkiej radości i kultywowania tradycji. Pamiętajmy o tym, kiedy już niedługo, jak co roku ruszymy do sklepów.

Rodzina jest bezcenna

W minionym roku przeciętna polska rodzina wydała na święta ok. 1280 zł. Jak się jednak okazuje, w skali Europy, kwota ta wcale nie jest wysoka. Zajęliśmy bowiem przedostatnie miejsce. Co ciekawe, tuż obok - na ostatnim miejscu, znalazła się ateistyczna i stabilna gospodarczo Holandia.

Świąteczny bilans wydatków w polskich domach wcale nie musi zatem wynikać wszechobecnej biedy, jak często myślimy,  ale z odpowiedzialnego podejścia do kwestii pieniędzy. Jeśli tak jest, Polakom chwali się, że mimo świątecznego szaleństwa nie dają się porwać gorączce zakupów, ale skupiają się na tradycji i duchowym przeżyciu świąt.

 

Domowe święta

W poprzednich latach podczas świąt najwięcej, bo aż 34% całych naszych świątecznych wydatków, spożytkowaliśmy na zakup artykułów spożywczych. Dopiero na drugim miejscu znalazły się prezenty, które zwykle wydają się najbardziej kosztowne. Tuż za nimi były wydatki związane ze spotkaniami towarzyskimi. Najmniej, bo tylko 16%, wydajemy podczas świąt na podróże. Jest to spowodowane oczywiście tym, że w Polsce święta spędza się w domu z rodziną, a nie, jak coraz częściej ma to miejsce na zachodzie - na wycieczkach.

 

Tylko jeden prezent

Około 30% wszystkich pieniędzy jakie wydajemy podczas świąt przeznaczamy na upominki dla najbliższych. Co ciekawe, jak wykazują statystyki, jedynie 10% badanych kupi więcej niż 3 prezenty, zdecydowana większość (65%) zakupi tylko jeden prezent.

 

Co dostajemy a co byśmy chcieli?

Według statystyk pod choinką najpewniej znajdziemy kosmetyki, niemal równie prawdopodobne jest, że otrzymamy książkę lub płytę CD. Równie często obdarowujemy się perfumami, ale już zdecydowanie rzadziej kupujemy obuwie, odzież czy bieliznę. Zdecydowanie ciągle najmniejszą popularnością cieszą się prezenty z działu elektronicznego.

Patrząc na statystyki można założyć, że prawdopodobnie niewiele z tych prezentów zostanie zwrócone do sklepu. Polacy deklarują bowiem, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są książki. Na drugim miejscu jest gotówka a na trzecim kosmetyki i perfumy.

Żadne z badań nie wykazało, że Polacy wydają pieniądze na świąteczne dekoracje czy kartki z życzeniami. I choć rzeczywiście, kartki przechodzą już powoli do lamusa, tak kupowanie świątecznych dekoracji jest niezbędnym elementem świąt. Co ciekawe zdarzają się rodziny, które zrobiły z tego małą tradycję i co roku członkowie rodziny kupują sobie nawzajem np. po jednej bombce choinkowej lub stroik dla domu, w którym organizowana jest Wigilia.

 

[Fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Boże Narodzenie

,

prezenty

,

rodzina

,

święta

,

wydatki

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook