Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Boże Narodzenie oczami Polaków: ile wydajemy na święta?

05.11.2014

Boże Narodzenie to przede wszystkim czas spędzony w gronie rodzinnym. Chcemy, aby te kilka dni minęło nam w jak najlepszej atmosferze, dlatego też nie wahamy się wydać naprawdę dużo pieniędzy. Ale święta to także czas spędzony z rodziną, a dla katolików – czas wielkiej radości i kultywowania tradycji. Pamiętajmy o tym, kiedy już niedługo, jak co roku ruszymy do sklepów.

Rodzina jest bezcenna

W minionym roku przeciętna polska rodzina wydała na święta ok. 1280 zł. Jak się jednak okazuje, w skali Europy, kwota ta wcale nie jest wysoka. Zajęliśmy bowiem przedostatnie miejsce. Co ciekawe, tuż obok - na ostatnim miejscu, znalazła się ateistyczna i stabilna gospodarczo Holandia.

Świąteczny bilans wydatków w polskich domach wcale nie musi zatem wynikać wszechobecnej biedy, jak często myślimy,  ale z odpowiedzialnego podejścia do kwestii pieniędzy. Jeśli tak jest, Polakom chwali się, że mimo świątecznego szaleństwa nie dają się porwać gorączce zakupów, ale skupiają się na tradycji i duchowym przeżyciu świąt.

 

Domowe święta

W poprzednich latach podczas świąt najwięcej, bo aż 34% całych naszych świątecznych wydatków, spożytkowaliśmy na zakup artykułów spożywczych. Dopiero na drugim miejscu znalazły się prezenty, które zwykle wydają się najbardziej kosztowne. Tuż za nimi były wydatki związane ze spotkaniami towarzyskimi. Najmniej, bo tylko 16%, wydajemy podczas świąt na podróże. Jest to spowodowane oczywiście tym, że w Polsce święta spędza się w domu z rodziną, a nie, jak coraz częściej ma to miejsce na zachodzie - na wycieczkach.

 

Tylko jeden prezent

Około 30% wszystkich pieniędzy jakie wydajemy podczas świąt przeznaczamy na upominki dla najbliższych. Co ciekawe, jak wykazują statystyki, jedynie 10% badanych kupi więcej niż 3 prezenty, zdecydowana większość (65%) zakupi tylko jeden prezent.

 

Co dostajemy a co byśmy chcieli?

Według statystyk pod choinką najpewniej znajdziemy kosmetyki, niemal równie prawdopodobne jest, że otrzymamy książkę lub płytę CD. Równie często obdarowujemy się perfumami, ale już zdecydowanie rzadziej kupujemy obuwie, odzież czy bieliznę. Zdecydowanie ciągle najmniejszą popularnością cieszą się prezenty z działu elektronicznego.

Patrząc na statystyki można założyć, że prawdopodobnie niewiele z tych prezentów zostanie zwrócone do sklepu. Polacy deklarują bowiem, że najbardziej pożądanymi przez nich prezentami są książki. Na drugim miejscu jest gotówka a na trzecim kosmetyki i perfumy.

Żadne z badań nie wykazało, że Polacy wydają pieniądze na świąteczne dekoracje czy kartki z życzeniami. I choć rzeczywiście, kartki przechodzą już powoli do lamusa, tak kupowanie świątecznych dekoracji jest niezbędnym elementem świąt. Co ciekawe zdarzają się rodziny, które zrobiły z tego małą tradycję i co roku członkowie rodziny kupują sobie nawzajem np. po jednej bombce choinkowej lub stroik dla domu, w którym organizowana jest Wigilia.

 

[Fot. sxc.hu]
Słowa kluczowe:

Boże Narodzenie

,

prezenty

,

rodzina

,

święta

,

wydatki

Warto poczytać

 1. mid-epa05878034 30.03.2017

  UNHCR: Ogromny wzrost uchodźców z Syrii

  Według danych zgromadzonych przez tę oenzetowską agendę i rząd Turcji, poza Syrią przybywa obecnie 5 008 473 uchodźców.

 2. latvia-1352699960720 29.03.2017

  NIK: Ok. 25 tys. więźniów i aresztantów pracuje

  Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną.

 3. mid-epa05873313 28.03.2017

  FAO: 30 mln niedożywionych w Afryce Płn.

  W latach 2014-15 na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej niedożywienie objęło 9,5 proc.

 4. wnio5000 27.03.2017

  CBOS: 52 proc. Polaków za polityką prorodzinną państwa

  Jak podkreśla CBOS postrzeganie polityki państwa wobec rodziny zależy głównie od poglądów politycznych.

 5. pregnant-775036960720 26.03.2017

  Większość środków z 500+ wydano na bieżące potrzeby

  Większość otrzymanych środków beneficjenci programu wydali na bieżące potrzeby - oceniła prof. Monika Marcinkowska z Instytutu Finansów Uniwersytetu Łódzkiego.

 6. ataki-stefek 25.03.2017

  Większość polskich firm obawia się cyberataków

  64 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC.

 7. brexit-stefczyk 24.03.2017

  UE zaniepokojona pozornym wzbogaceniem regionów po Brexicie

  "Jeżeli państwa członkowskie będą chciały utrzymać taki sam poziom finansowania, czyli 1 proc. dochodu narodowego brutto, to pieniędzy będzie mniej o 13 proc."

 8. board-16666441280 23.03.2017

  MEN: Samorządy przygotowane do reformy szkoły

  Podjęto blisko 98 proc. uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook