Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

BOR ma problem z wakatami

09.08.2016

Zabezpieczenie przez BOR szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu odbyły się Polsce, będzie szczegółowo analizowane - mówi PAP wiceszef BOR płk Jacek Lipski. Zaznacza równocześnie, że według kierownictwa formacji obie operacje zakończyły się sukcesem.

"Chodzi o doświadczenia, które zdobywamy w praktyce. Można ocenić, że te zadania zostały zrealizowane przez nas celująco, ale zawsze można coś poprawić. Bezpieczeństwo wymaga daleko idącego modyfikowania działań i dostosowywania się do nowych zagrożeń. Oczywiście również te operacje musimy bardzo dokładnie przeanalizować" - podkreślił w rozmowie z PAP płk Lipski.

Pierwsze wnioski - jak przyznał - pojawiają się już teraz po zakończeniu ŚDM. "Mamy problem z wakatami i niestety ten problem trudno było rozwiązać w momencie przygotowywania się do obu wydarzeń. Zaangażowany w nie był cały BOR, wszystkie piony formacji. Tym samym uzupełnienie etatów nie mogło być traktowane jako bezwzględnie priorytetowe. W tym roku planujemy przyjąć jeszcze około 100 funkcjonariuszy" - powiedział.

Dodał, że jednym z celów kierownictwa BOR będzie zmiana ustawy o BOR. Wyraził nadzieję, że prace nad nowelizacją rozpoczną się jeszcze w tym roku. "Dostrzegamy - także biorąc pod uwagę doświadczenia płynące z obu lipcowych operacji - potrzebę wzmocnienia formacji w zakresie pewnych uprawnień" - powiedział płk Lipski.

Jak sprecyzował, chodzi przede wszystkim o przekształcenie BOR w centralny urząd administracji rządowej (podobnie jak jest to w przypadku pozostałych formacji podległych MSWiA) - co według Lipskiego - pozwoli na wzmocnienie pozycji szefa BOR. "Rozważamy też wyposażenie funkcjonariuszy BOR w uprawnienie do prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych w miejsce działań profilaktycznych. Przy czym nie w tak szerokim zakresie, jak jest to w przypadku służb specjalnych czy policji" - powiedział wiceszef BOR.

Pytany o zakres tych uprawnień, wyjaśnił, że powinien on być taki by "BOR skutecznie mógł zapewniać bezpieczeństwo chronionym osobom i obiektom". "Nie chcemy uprawnień w zakresie prowadzenia operacji specjalnych, kontroli operacyjnej" - zaznaczył Lipski. Dodał, że obowiązująca obecnie ustawa o BOR i przyjęte w niej rozwiązanie były dobre 15 lat temu - wtedy, kiedy wchodziła w życie. "Teraz trzeba ją dostosować do nowych wyzwań" - zaznaczył.

Przyznał równocześnie, że zmiany te będą wymagały czasu i przygotowań w samej formacji. "Trzeba pamiętać, że BOR cały czas funkcjonuje. Nie możemy wprowadzać zmian zbyt szybko, by nie zdestabilizowały naszej pracy. Oprócz problemów, z którymi notorycznie się stykamy, wieloletnich zaniedbań pod względem finansowym i sprzętowym, ta formacja - co pokazały ostatnie operacje – jest jednak zdolna do tego, by na najwyższym poziomie zrealizować stojące przed nią zadania" - powiedział.

Funkcjonariusze BOR - jak wskazał Lipski - muszą być też przygotowani do rozszerzenia ich uprawnień. Będzie się to też wiązało z koniecznością ich przeszkolenia. "To muszą być ludzie, którzy potrafią te czynności podejmować, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie może spowodować ich niewłaściwe stosowanie" - dodał pułkownik.

Przypomniał, że już od 2017 r. ma ruszyć program modernizacji służb mundurowych obejmujący także BOR. To według Lipskiego ma pomóc w przynajmniej częściowym rozwiązaniu problemów wynikających z niedofinansowania formacji i braków sprzętowych. Program zaplanowano do końca 2020 r., na BOR ma zostać przeznaczonych ok. 100 mln zł.

Program dla BOR przewiduje m.in. 56 mln zł na inwestycje budowlane oraz 42 mln zł na ok. 90 samochodów: reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz inne pojazdy. BOR chce także wydać 25 mln zł na uzbrojenie i sprzęt specjalny. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju. Wydatki na sprzęt informatyczny i łączności mają wynieść 5 mln zł. BOR zaplanowało także zakup ok. 400 pistoletów, pistoletów maszynowych i karabinków szturmowych.


ak/PAP

[fot. fb/Biuro Ochrony Rządu]

Warto poczytać

 1. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 2. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 3. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 4. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 5. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 6. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 7. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 8. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook