Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Biebrzański Park Narodowy rusza na pomoc przyrodzie

14.12.2014

Łosie kontra asfalt? Przyrodzie na pomoc ruszają pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Sprawdź, jak zamierzają to zrobić!

Progi zwalniające, przejścia pod jezdną dla płazów czy odkrzaczanie poboczy, by poprawić widoczność - takie rozwiązania chciałby zastosować Biebrzański Park Narodowy wzdłuż 30-kilometrowej tzw. carskiej drogi. Celem jest ochrona unikalnej przyrody i poprawa bezpieczeństwa.

Biegnąca przez Biebrzański Park Narodowy i ostoje objęte ochroną w ramach sieci Natura 2000 tak zwana carska droga przyciąga turystów. Służy też ruchowi lokalnemu. Badania naukowe pokazują jednak, że droga ta pokrywa się z terytoriami zwierząt, np. łosi. Trasa przebiega również przez siedliska cennych gatunków roślin.

"Carska droga nie jest zwykłym szlakiem komunikacyjnym. Jest także obiektem historycznym i pełni ważne funkcje turystyczne, edukacyjne, krajobrazowe oraz przyrodnicze" - mówiła PAP wicedyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Małgorzata Górska. "Wymaga więc szczególnej uwagi, by możliwe było pogodzenie jej różnorodnych funkcji" - dodała.

Wokół niedawno przeprowadzonego remontu nawierzchni carskiej drogi było wiele dyskusji różnych środowisk. Niektórym nie podobało się np., że poza nowym asfaltem nie wykonano innych prac, które miałyby wpływ na ochronę przyrody. Na drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, choć nie wszyscy tego przestrzegają. Organizowano nawet społeczne akcje fotografowania tych, którzy jadą tamtędy z szybko. Na portalach społecznościowych wiosną zamieszczano też m.in. zdjęcia przejechanych przez auta płazów i gadów.

Biebrzański Park Narodowy przygotował zatem projekt "Ochrona rzadkich gatunków fauny i ich siedlisk, na które oddziałuje Carska Droga w Dolnym Basenie doliny Biebrzy". Chciałby na niego pozyskać ponad 4,1 mln euro z UE z programu Life i środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt jest już złożony do konkursu. Poparły go m.in. policja, starostwo w Mońkach (carska droga jest drogą powiatową), gmina Trzcianne, naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Inwestycje zaplanowano na lata 2015-2020.

W ramach projektu park chciałby zbudować na nasypie carskiej drogi trwałe wygrodzenia ochronne dla drobnych zwierząt, razem z systemem przepustów pod drogą. Pozwoliłoby to bezpiecznie migrować płazom oraz przyczynić się do mniejszej śmiertelności zaskrońców, które giną pod kołami aut. By nie niszczyć krajobrazu urządzenia te mają być niewidoczne z powierzchni drogi. Przewidziano również progi zwalniające w określonych miejscach. Projekt zakłada też usuwanie niepożądanej roślinności (np. krzewów), by poprawić bezpieczeństwo na drodze oraz bazę pokarmową dla zwierząt.

Park chciałby również na odcinku kilku kilometrów nanieść tzw. zimny asfalt. To nawierzchnia, która odbija promienie słoneczne, nagrzewa się mniej niż zwykła i np. zniechęca zaskrońce do wygrzewania się na drodze. Projekt przewiduje również wykonanie analizy wpływu hałasu na drodze na najcenniejsze siedliska ptaków.

"Zgromadzone dane potwierdzają okresowo bardzo wysoką śmiertelność zwierząt (głownie płazów i gadów) na drodze, a także wysokie ryzyko zderzenia pojazdów z występującymi tu licznie łosiami. Kierowcy muszą tu zachować najwyższą ostrożność i przestrzegać ograniczenia prędkości do 50 km/godz. Dzięki temu będą też mogli bezpiecznie podziwiać krajobrazy i przyrodę jednego z najdzikszych miejsc w Polsce i Europie" - mówi Górska.

LL, PAP

Warto poczytać

 1. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 2. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 3. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 4. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 5. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 6. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 7. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 8. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook