Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bezpieczny sezon żeglarski na Mazurach

26.09.2014

Mijający sezon żeglarski na Mazurach był bardzo bezpieczny, ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie odnotowali żadnych poważniejszych wypadków na wodzie. Tegoroczny sezon żeglarski był też wyjątkowo długi, na dobrą sprawę dopiero się kończy.

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) oceniają mijający sezon żeglarski jako wyjątkowo bezpieczny.  

"Najważniejsze dla nas jest to, że nikt nie utonął, nie zmarł podczas rekreacji. Zanotowaliśmy co prawda 3 zgony, ale były to osoby chore na poważne schorzenia, np. serca" - powiedział PAP rzecznik prasowy MOPR Jarosław Sroka.

W poprzednim sezonie ratownicy MOPR zanotowali w sumie 15 zgonów.

Stacjonujące na Mazurach karetki wodne - specjalistyczne łodzie wyposażone w podstawowy sprzęt do ratowania życia - minionego lata wypływały blisko 300 razy. Załogi karetek wodnych tj. lekarze i ratownicy medyczni, udzieliły pomocy w sumie blisko 300 osobom, z czego 92 osoby trafiły do
szpitali.

Ponadto - jak podał Sroka - ratownicy MOPR wypływali do 206 zdarzeń i udzielili pomocy 540 osobom. Ponad 100 razy byli wzywani do tzw. akcji technicznych, czyli wywrotek łodzi, utknięcia jachtów na mieliźnie, w trzcinach, czy na kamieniach. Sroka podkreślił, że w mijającym sezonie nie doszło do ani jednej poważnej kolizji na wodzie.

"Ten sezon był naprawdę spokojny, choć bardzo, bardzo tłoczny. Na pewno spora zasługa w tym dobrej, spokojnej pogody, bo było ciepło i upalnie, a wiało lekko. Warunki do żeglowania w lipcu, sierpniu i do ostatnich dni były wprost idealne" - podkreślił rzecznik MOPR.

Jeszcze na początku tygodnia, gdy na Mazurach było słonecznie i ciepło, po jeziorach żeglowało sporo ludzi. "Jak na wrzesień było naprawdę dużo łódek na wodzie" - powiedział Sroka. Przyznał jednak, że gdy przed dwoma dniami pogoda załamała się, z dnia na dzień bardzo się ochłodziło i
zaczęło padać, jeziora nagle opustoszały.

"Mimo to tak, jak zapowiadaliśmy, jeszcze do wtorku, tj. do końca września będą dyżurowały karetki wodne" - zapowiedział Sroka. Od października karetek nie będzie nawet w weekendy.

Zadowoleni z mijającego sezonu są także czarterujący łodzie. W rozmowach z PAP przyznali, że jachty były wypożyczone niemal bez przerwy, od Bożego Ciała do końca sierpnia.

Z danych zarządcy mazurskich jezior Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że po Mazurach żeglowało w sezonie ok. 30 tys. jachtów.

PAP/run

fot. freeimages.com
Słowa kluczowe:

mazury

,

raport

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 6. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 7. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook