Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bezpieczny sezon żeglarski na Mazurach

26.09.2014

Mijający sezon żeglarski na Mazurach był bardzo bezpieczny, ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie odnotowali żadnych poważniejszych wypadków na wodzie. Tegoroczny sezon żeglarski był też wyjątkowo długi, na dobrą sprawę dopiero się kończy.

Ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) oceniają mijający sezon żeglarski jako wyjątkowo bezpieczny.  

"Najważniejsze dla nas jest to, że nikt nie utonął, nie zmarł podczas rekreacji. Zanotowaliśmy co prawda 3 zgony, ale były to osoby chore na poważne schorzenia, np. serca" - powiedział PAP rzecznik prasowy MOPR Jarosław Sroka.

W poprzednim sezonie ratownicy MOPR zanotowali w sumie 15 zgonów.

Stacjonujące na Mazurach karetki wodne - specjalistyczne łodzie wyposażone w podstawowy sprzęt do ratowania życia - minionego lata wypływały blisko 300 razy. Załogi karetek wodnych tj. lekarze i ratownicy medyczni, udzieliły pomocy w sumie blisko 300 osobom, z czego 92 osoby trafiły do
szpitali.

Ponadto - jak podał Sroka - ratownicy MOPR wypływali do 206 zdarzeń i udzielili pomocy 540 osobom. Ponad 100 razy byli wzywani do tzw. akcji technicznych, czyli wywrotek łodzi, utknięcia jachtów na mieliźnie, w trzcinach, czy na kamieniach. Sroka podkreślił, że w mijającym sezonie nie doszło do ani jednej poważnej kolizji na wodzie.

"Ten sezon był naprawdę spokojny, choć bardzo, bardzo tłoczny. Na pewno spora zasługa w tym dobrej, spokojnej pogody, bo było ciepło i upalnie, a wiało lekko. Warunki do żeglowania w lipcu, sierpniu i do ostatnich dni były wprost idealne" - podkreślił rzecznik MOPR.

Jeszcze na początku tygodnia, gdy na Mazurach było słonecznie i ciepło, po jeziorach żeglowało sporo ludzi. "Jak na wrzesień było naprawdę dużo łódek na wodzie" - powiedział Sroka. Przyznał jednak, że gdy przed dwoma dniami pogoda załamała się, z dnia na dzień bardzo się ochłodziło i
zaczęło padać, jeziora nagle opustoszały.

"Mimo to tak, jak zapowiadaliśmy, jeszcze do wtorku, tj. do końca września będą dyżurowały karetki wodne" - zapowiedział Sroka. Od października karetek nie będzie nawet w weekendy.

Zadowoleni z mijającego sezonu są także czarterujący łodzie. W rozmowach z PAP przyznali, że jachty były wypożyczone niemal bez przerwy, od Bożego Ciała do końca sierpnia.

Z danych zarządcy mazurskich jezior Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie wynika, że po Mazurach żeglowało w sezonie ok. 30 tys. jachtów.

PAP/run

fot. freeimages.com
Słowa kluczowe:

mazury

,

raport

Warto poczytać

 1. mid-16a27145 28.10.2016

  CBOS: Duda i Szydło liderami rankingu zaufania

  Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i Paweł Kukiz są liderami rankingu zaufania badania CBOS przeprowadzonego w październiku.

 2. mid-16a25071 27.10.2016

  CBOS: Rząd z dobrą oceną 45 proc. badanych

  Gabinet Beaty Szydło popierają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (67 proc.)

 3. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 4. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 5. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 6. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 7. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 8. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook