Jedynie prawda jest ciekawa

We wrześniu sprawozdanie zespołu organizującego ŚDM

27.08.2016

Do końca września powstanie sprawozdanie zespołu, który zajmował się organizacją Światowych Dni Młodzieży w Polsce - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Będą w nim rekomendacje wprowadzenia pewnych rozwiązań na stałe - dodał.

Rządowy zespół, który zajmował się koordynacją działań związanych z organizację ŚDM, po przedstawieniu sprawozdania i przyjęciu go przez rząd, przestanie istnieć.

Jak powiedział Majewski, w sprawozdaniu znajdą się te informacje ze strony resortów zaangażowanych w ŚDM, które są jawne bez szkody dla bezpieczeństwa państwa i rekomendacja wprowadzenia na stałe pewnych rozwiązań, które sprawdziły się przy tak dużym wydarzeniu.

"Przykładem jest bezprecedensowe zabezpieczenie medyczne. Nigdy żadna impreza w Polsce nie była tak zabezpieczona; m.in. mieliśmy most powietrzny z udziałem wojska i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, co wymagało pełnej współpracy kilku podmiotów - służb wojewody, wojska i resortu zdrowia. Wszystko to było dedykowano ŚDM, ale teraz te sprawdzone procedury można wykorzystać i w razie potrzeby uruchamiać" - powiedział.

Według Majewskiego same służby były przygotowane do ŚDM. "Mamy służby na bardzo wysokim poziomie, ale przy tego typu dużych wydarzeniach bardzo ważna jest ich koordynacja. System jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniowo, a tym ogniwem jest połączenie między poszczególnymi służbami, często nawet nie w obrębie jednego resortu, jak MSWiA, ale między resortami - MSWiA, MON i MZ" - dodał.

Powiedział też, że podczas ŚDM udało się ustalić wydzielenie rezerw z Agencji Rezerw Materiałowych. Przetransportowała ona do Krakowa na ŚDM część swoich zasobów, które na co dzień są rozmieszczone w innych częściach kraju. "To było ustalone w toku prac zespołu. Teraz można by określić to stosownymi procedurami" - powiedział pełnomocnik.

Pytany, czy w sprawozdaniu znajdą się rozliczenia finansowe z dotacji, jakie były udzielane różnym podmiotom czy samorządom w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży, powiedział, że środki tesą cały czas rozliczane z Ministerstwie Finansów. "Nie sądzę, by do 30 września całość tych rozliczeń była zakończona. Prawdopodobnie będzie to w sprawozdaniu z wykonania tegorocznego budżetu, bo środki te w nim były zapisane" - dodał. Zaznaczył, że sprawozdanie rządowego zespołu skupi się na tym, jakie rozwiązania wdrożone na ŚDM powinny zostać na przyszłość.

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 odbyły się w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką w dniach 26 - 31 lipca. Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach ŚDM od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook