Jedynie prawda jest ciekawa

Bankructwa Polaków. Liczba upadłości maleje

18.08.2015

Polacy coraz lepiej radzą sobie z długami - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Do tej pory, począwszy od stycznia, liczba upadłości narastała. Tymczasem w lipcu, po raz pierwszy w 2015 r., odnotowano trend spadkowy.

W lipcu upadłość konsumencką ogłosiło 68 osób, podczas gdy miesiąc wcześniej 240 – wynika z danych Bisonde Polska przygotowanych dla "Dziennika Gazety Prawnej".

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan, to zapowiedź stabilizacji na rynku. Sytuacja w polskiej gospodarce poprawia się, co przekłada się na lepszą sytuację gospodarstw domowych.

Według niej w pierwszym półroczu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw liczących powyżej 10 pracowników wzrosło o 1,1 proc. w porównaniu do 2014 r. Zwiększyło się też średnie wynagrodzenie (o 3,6 proc.). Na koniec czerwca wyniosło 4039 zł. „Tym samym zdolność Polaków do regulowania zobowiązań jest coraz lepsza” – wyjaśnia Starczewska-Krzysztoszek.

Pozostaje jednak kwestia osób z kredytem we frankach. Aż 96 proc. Frankowiczów terminowo spłaca kredyt. Jedynie ok. 38 tys. ma z tym problem. I prawdopodobnie dalej będzie go mieć, twierdzi „DGP”, bo można spodziewać się dalszych silnych wahań kursu franka.  

Pod względem liczby ogłoszonych upadłości wśród województw liderem jest Mazowsze - 217 w tym roku, a dalej Śląsk i Wielkopolska - po 85. Najlepiej radzą sobie mieszkańcy Podlasia, w którym płynność od początku roku utraciło zaledwie 8 osób.

Jak podkreślają eksperci BIG Info Monitor, Śląsk i Mazowsze to najbardziej zadłużone regiony kraju. Wśród bankrutów dominują kobiety - od stycznia tego roku upadłość ogłosiło 459 pań, podczas gdy mężczyzn 346. Najczęściej bankrutują osoby w wieku 40-49 lat.

Ryb, DGP

Fot. [freeimages.com]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook