Jedynie prawda jest ciekawa

Autyzm coraz lepiej tolerowany

03.05.2014

Choć poprawia się świadomość na temat autyzmu, to jednak jest jeszcze sporo do zrobienia w tej sprawie. – Nie można etykietować z tą przypadłością - mówi dyrektor warszawskiego Centrum Terapii Synergis Danuta Mazij.

2 kwietnia w ramach akcji "Na niebiesko dla autyzmu" polskie organizacje pozarządowe zainaugurowały Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Nieformalnym liderem obchodów była Fundacja SYNAPSIS, honorowy patronat objęta małżonka prezydenta Anna Komorowska. W tym czasie w całym kraju odbywały się bezpłatne konsultacje, spotkania, warsztaty dla rodziców; były wystawy i pokazy filmowe.

Według Mazij jeszcze niedawno wiedza związana z autyzmem ograniczała się do stwierdzenia, że osoby z tym schorzeniem są "zamknięte w swoim świecie", co nie jest prawdą.

- Kampanie społeczne, które przedstawiają różne osoby z autyzmem od bardzo dobrze funkcjonujących i uzdolnionych po osoby wycofane, z ogromnymi trudnościami w funkcjonowaniu są bardzo potrzebne, bo pozwalają zrozumieć, że autyzm ma zróżnicowany obraz i w przypadku każdego dziecka stanowi inną kompilację objawów - wyjaśniła.

Dodała, że w ostatnich latach wzrosła znacząco świadomość rodziców, którzy zgłaszają się do takich placówek jak Synergis, by skonsultować to, co ich niepokoi w zachowaniu dzieci.

- Obserwuję również wzrost kompetencji nauczycieli w placówkach przedszkolnych. Zdarza się, iż to właśnie te placówki jako pierwsze zauważają u dziecka niepokojące objawy i kierują rodziców na konsultacje do specjalistów - powiedziała. Mazij podkreśliła, że podstawą do pomagania osobom z autyzmem jest wczesne wykrycie zaburzenia.

- Nie bójmy się zgłaszać do placówek zajmujących się dziećmi z autyzmem. Szybko wychwycone objawy dają możliwość na wczesne rozpoczęcie terapii i zwiększają szanse na wyrównanie deficytów rozwojowych - powiedziała.

Pan Tomasz, którego syn uczęszcza na terapię w Synergis, powiedział PAP, że postawienie diagnozy w jego rodzinie zmieniło wszystko.

- Dziś, z perspektywy czterech lat jakie minęły od tego czasu, wiem, że to zmiana na lepsze. Wiemy, co robić i jak pracować z synem, jakie jego cechy wzmacniać, jak go motywować. Ale początek był trudny, bo była to zmiana całego życia - powiedział. Dodał, że wiele placówek, które zajmuje się w Polsce autyzmem, przeprowadza szkolenia dla rodziców, opiekunów, dziadków i warto z nich korzystać, bo dzięki temu otrzymuje się jasne wskazówki, jak postępować z autystycznym dzieckiem.

- W moim przypadku te spotkania sprawiły, że czuję się lepszym

ojcem, bardziej świadomym i cierpliwym - powiedział.

Prezes zarządu fundacji SYNAPSIS i przewodniczący Porozumienia AUTYZM-POLSKA Michał Wroniszewski, uważa, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia m.in. w obszarze wczesnego wykrywania autyzmu oraz opieki nad dorosłymi.

- Niezwykle ważnym zadaniem jest stałe zwiększanie poziomu wiedzy na temat autyzmu - zaznaczył.

17 maja w Warszawie odbędzie się organizowana przez SYNAPSIS konferencja "Osoby z zespołem Aspergera - świat emocji" z udziałem międzynarodowych ekspertów.

24 maja z Pola Mokotowskiego wystartuje 8. Społeczny Rajd Rowerowy na Rzecz Osób z Autyzmem - inicjatywa Fundacji SYNAPSIS łącząca aktywność sportową z niesieniem pomocy osobom z autyzmem. Za każdy kilometr, przejechany przez jednego uczestnika rajdu, partnerzy rajdu przekażą środki finansowe na rzecz osób z autyzmem. Rejestracja ruszy w drugim tygodniu maja. Do tej pory dzięki rajdom zgromadzono 700 tys. zł - w całości przeznaczone zostały na pomoc osobom z autyzmem, m.in. na rozwój wczesnej diagnostyki i terapii osób z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Jak pokazują statystyki, w Europie żyje dziś 5 mln osób z autyzmem. Według SYNAPSIS zaburzenie dotyka co najmniej jedno na 300 dzieci w Polsce.

PAP

[FOTO: Wikipedia - CC BY-SA 3.0]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook