Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Analiza naruszeń procedur wyborczych

23.05.2015

Utrudnianie prowadzenia obserwacji przez obserwatorów zagranicznych czy wadliwe zabezpieczenie urn wyborczych - to tylko niektóre z wielu rażących nieprawidłowości jakie miały miejsce podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich 2015 r., które odnotował Ruch Kontroli Wyborów.

Poniżej prezentujemy analizę naruszeń procedur wyborczych dokonanych w pierwszej turze wyborów prezydenckich 2015 r. w OKW na terenie Polski, a nadesłanych do Ruchu Kontroli Wyborów.

1/ Nie honorowanie przez Urzędy Miejskie i inne instytucje samorządowe pism-zaleceń PKW – dowolność postępowań przez władze samorządowe wynikająca z braku wiedzy i przeszkolenia – 2 przypadki zgłoszone.

2/ Nie uaktualnienie spisów wyborczych: NAGMINNE!,
A/ nie wykreślenie z nich osób zmarłych – 5 przypadków, (OKW w Szkole Podstawowej w Łasku (woj. Łódzkie) ul. Toruńska na liście znalazł się Śp. Józef Bączek zmarły przed 14 laty, co rodzina zgłaszała do Urzędu Gminy!)
B/ Osoby, którym wydano zaświadczenia do głosowania w innych rejonach kraju dalej figurowały w spisach wyborczych w miejscu zamieszkania – 5 przypadków (możliwość oddania głosu drugi raz)
C/ Dopisanie do spisu wyborczego osób nie zamieszkujących pod danym adresem – 1 wypadek zgłoszony: Dąbrowa Górnicza OKW w dzielnicy Łęknica –
małżeństwo zauważyło, że w ich domu jednorodzinnym DOPISANO TRZY OSOBY!

3/ Wadliwe zabezpieczenie urn wyborczych, brak plomb, dwie urny działające jednocześnie (!) – naruszenie CZĘSTE – 4 przypadki. Kielce – OKW nr 19 przy ul.
Chałubińskiego 32 – w lokalu funkcjonują dwie urny! , a w kącie stoi jeszcze trzecia, zapasowa (mamy zdjęcia).

4/ Ogólny dostęp do pustych kart do głosowania, pomyłki w liczeniu dostarczonych kart, niezabezpieczenie kart i pieczątki komisji w nocy z soboty
na niedzielę. NAGMINNE – 9 przypadków zgłoszonych (NP. Nieporęt OKW 6, rano po ponownym przeliczeniu głosów okazało się, że brakuje 10 kart. Informatyk po porozumieniu się z gminą zaproponował wymianę protokołu odbioru kart na nowy „pasujący”. OKW zadecydowała , by podać w protokole faktyczną liczbę kart, a sprawę opisać w uwagach do protokołu).

5/ wydawanie 2 kart zamiast jednej – naruszenie SPOTYKANE WIELOKROTNIE (mamy 4 zgłoszone przypadki).

6/ Brak stempli komisji na kartach (co czyni głos nieważnym) – 3 przypadki. Poniżej opis sytuacji kuriozalnej – dostawianie pieczątek po głosowaniu!
„W Okręgowej Komisji Wyborczej przy ul. Boenigka w Olsztynie, chyba nr 67, po otrzymaniu karty do głosowania okazało się, że na karcie nie ma pieczątki
komisji. Zgłosiłem do członka komisji, od którego otrzymałem kartę i okazało się, że ta Pani nie posiadała przystawionych pieczątek na wszystkich kartach
które były przeznaczone do wydania. Była zdziwiona tym faktem i otrzymałem poprawną kartę od drugiego członka komisji. Głosowałem około godziny 20.30,
dlatego nie wiadomo, ile wcześniej kart zostało wydanych bez pieczątki. Z tego co udało mi się usłyszeć po zaistniałym fakcie, członkowie komisji naradzali się,
co zrobić z zaistniałą sytuacją, padały głosy że przy liczeniu głosów pieczątki zostaną dostawione (załączam zdjęcie tej karty do głosowania bez pieczątki)."
Łukasz Bogdanowicz.

7/ Członek OKW jest jednocześnie informatykiem – żądanie przekazania kodów, brak możliwości kontroli Okręgowych Komisji Wyborczych. – naruszenie
SPOTYKANE WIELOKROTNIE – mamy 4 udokumentowane przypadki. Np., Olsztyn OKW nr 60 - członek OKW pełni funkcję informatyka i oficjalnie żąda
przekazania kodów jednorazowych.

8/ Wydanie karty do głosowania (wcześniej) innej osobie, niż figurującej w spisie. Osoba właściwa nie dostała karty, bo w spisie figurował już inny podpis –
naruszenie CZĘSTE.

9/ Jawne fałszerstwo wyborcze: 1 udokumentowany przypadek: Międzylesie, dwie komisje działające w SP nr 138 ul. Pożaryskiego 2, 03-753 Warszawa.
Głosy oddane na Kukiza zostały wpisane jako głosy oddane na Kowalskiego.

11/ Bezprawne dopisywanie do list wyborczych, nieodbieranie zaświadczeń od osób zgłaszających się do głosowania poza swoim rejonem – naruszenie CZĘSTE, mamy udokumentowane 4 przypadki.

12/Brak dostępu do wywieszonych protokołów OKW – naruszenie NAGMINNE (mamy udokumentowane 10 przypadków. Typowe: szkoła czy przedszkole są ogrodzone i po wywieszeniu wyników furtka zostaje zamknięta.

13/ Nie umieszczenie na liście wyborców mimo wcześniejszego zgłoszenia – naruszenie CZĘSTE (mamy udokumentowane 3 przypadki).

14/ Mniej niż trzech członków komisji w lokalu: 2 przypadki. Łódź komisja 002 ul. Plantowa 18 , centrum. Dwóch członków komisji w lokalu!

15/ Przypadki kuriozalne
A/ Miechów koło Krakowa – terror słowny, awantury, złamanie procedur w komisji.
B/ Kołobrzeg – zatrzymanie przez Straż Graniczną koordynatora RKW i skazanie go przez sąd na 6 dni aresztu za nieopłacony mandat, którego nigdy nie było.
C/ Kraków – Wojewódzki Szpital Okulistyczny na Wzgórzach 17 – nie przeprowadzono WYBORÓW!
D/ Szpital w Świebodzinie koło Wałbrzycha – wyborców nie poinformowano o możliwości głosowania w szpitalu.

16/ Nie wpuszczenie do lokalu wyborczego dziennikarzy zagranicznych.

17/ Utrudnianie prowadzenia obserwacji przez obserwatorów zagranicznych.

18/ Szykanowanie mężów zaufania i członków komisji żądających przestrzegania procedur wyborczych [masowe zgłoszenia].

Ruch Kontroli Wyborów

[Fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. mother-and-daughter-2078075960720 26.05.2017

  GUS dzieli się danymi nt. polskich matek

  Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

 2. protest-4646161280 25.05.2017

  CBOS: Młodzież bez zaangażowana w politykę

  Ponad połowa najmłodszych badanych (od 18 do 24 roku życia) deklaruje się jako niezaangażowani (52 proc.) w politykę.

 3. economy-2245121stef 24.05.2017

  W maju wyraźna poprawa nastrojów konsumenckich

  Obliczane przez GUS wskaźniki ufności konsumenckiej osiągnęły rekordowy poziom.

 4. MK5121600IMG3055t586780b1m800xc3aa13db 23.05.2017

  Rekordowe oceny polskiej gospodarki

  Tak dobrych wyników oceny polskiej gospodarki jeszcze w historii nie było. Według najnowszego badania CBOS aż 42 procent Polaków dobrze ocenia sytuację gospodarczą w Polsce.Ocena ta wzrosła od początku roku aż o 11 proc.

 5. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 6. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 7. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 8. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook