Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Analitycy zaskoczeni skalą wzrostu produkcji przemysłowej

19.09.2016
ASDSC07788
Analitycy zaskoczeni skalą wzrostu produkcji przemysłowej

Skala wzrostu produkcji przemysłowej przerosła oczekiwania rynku - wskazują analitycy. Dodali, że niekorzystne lipcowe wyniki dot. zarówno produkcji przemysłowej jak i sprzedaży detalicznej, były zdarzeniem jednorazowym.

Dane dotyczące produkcji przemysłowej, która - jak wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego - wzrosła w sierpniu o 7,5 proc. w ujęciu rocznym, to najlepszy wynik w tym roku, a po oczyszczeniu o efekty sezonowe o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, to drugi najlepszy wynik w tym roku - zauważają analitycy Raiffeisen Bank Polska.

W komentarzu do danych podkreślili, że wzrosty w samym tylko przetwórstwie przemysłowym były jeszcze silniejsze i sięgnęły 9,4 proc. r/r. "Produkcja była w sierpniu wyższa niż rok wcześniej w zdecydowanej większości branż i ponownie wśród liderów wzrostu znalazły się takie branże jak produkcja samochodów, pozostałego sprzętu transportowego, maszyn i urządzeń czy mebli. Biorąc pod uwagę, że są to branże o dużym udziale eksportu w swojej sprzedaży, dobre wyniki produkcji przemysłowej sugerują, że także słabe wyniki eksportu w lipcu najprawdopodobniej w sierpniu uległy już wyraźnej poprawie" - napisali.

"Skala wzrostu produkcji przemysłowej przekroczyła nasze i rynkowe oczekiwania (odpowiednio 5,9 proc. r/r i 5,75 proc. r/r)" - podkreślili.

Analitycy Raiffeisena zauważyli też, że również wyniki sprzedaży detalicznej, która w ujęciu nominalnym wzrosła w sierpniu o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, były wyższe od tych które przewidywali eksperci - 4,45 proc. Sam bank prognozował, że będzie to, 4,1 proc. r/r.

"Po uwzględnieniu deflacji cen koszyka sprzedaży detalicznej (2 proc. r/r), w ujęciu realnym wzrost sprzedaży sięgnął 7,8 proc. r/r, co stanowi najwyższy wzrost od kwietnia 2014r. Dane wskazują na dwucyfrowe tempo wzrostu sprzedaży samochodów, farmaceutyków i kosmetyków, odzieży i obuwia oraz mebli i sprzętu RTV i AGD. To, że wyraźny wzrost sprzedaży dotyczy wielu kategorii dóbr świadczy o generalnym ożywieniu popytu konsumpcyjnego, który w III kwartale wiązać można w dużym stopniu z programem 500+" - napisali w komentarzu do poniedziałkowych danych.

Jak podkreślili, poniedziałkowe dane łagodzą obawy, które zrodziły rozczarowujące wyniki za lipiec, że obserwowane w  pierwszym połowie roku spowolnienie koniunktury utrzyma się także w kolejnym kwartale.

Podobnego zdania jest Adam Antoniak z Banku Pekao, który zauważył,  że produkcja przemysłowa, która spadła w lipcu o 3,4 proc. r/r, w sierpniu wzrosła o "solidne" 7,5 proc r/r.

"Tempo wzrostu produkcji sprzedanej w przetwórstwie osiągnęło wzrosty blisko dwucyfrowe. Tegoroczne dane o aktywności produkcyjnej w przemyśle w lipcu i sierpniu odbiegają od wzorca z ubiegłych lat. Nie można wykluczyć, że część produkcji została przesunięta z lipca na sierpień" - napisał w komentarzu.

Antoniak dodał, że wydatkom konsumpcyjnym na zakupy towarów sprzyjają rosnące dochody z pracy, "wspierane dodatkowo zwiększonymi transferami socjalnymi, które po spłacie wcześniej zaciągniętych zobowiązań oraz odbudowie oszczędności powinny stopniowo napędzać konsumpcję".

Największe wzrosty sprzedaży notowano w przypadku "tekstyliów, odzieży i obuwia" (18,8 proc. r/r), "pojazdów samochodowych, motocykli oraz części" (17,6 proc. r/r), oraz "farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego" (15,9  r/r).

Jak dodał w komentarzu, "łyżką dziegciu w beczce miodu" były jednak dane o produkcji budowlano-montażowej, która spadła aż o 20,5 proc. r/r    a to - jak podkreślił - "najgłębszy spadek od maja 2013 r.

Jego zdaniem, tak głębokie spadki wskazują, że w  trzecim kwartale br.należy się spodziewać "spadku inwestycji w środki trwałe, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich dwóch kwartałach."

Jak dodał, poniedziałkowe dane wskazują na utrzymujący się wzrost aktywności ekonomicznej, któremu towarzyszy stopniowe wygasanie tendencji deflacyjnych w przemyśle. "W takich okolicznościach RPP powinna utwierdzić się w przekonaniu, że stopy procentowe powinny w najbliższych miesiącach pozostać bez zmian" - zaznaczył.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 2. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 3. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 4. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 5. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 6. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 7. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 8. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook