Jedynie prawda jest ciekawa

Akcja Znicz: Tragiczny bilans wyjazdu na groby bliskich

02.11.2014

15 osób nie żyje, prawie 200 rannych i prawie 600 nietrzeźwych kierowców zatrzymanych przez policję. Taki bilans prezentuje policja przed niedzielnymi powrotami do domów.

W piątek i w sobotę doszło do 146 wypadków, w których zginęło 15 osób - podała policja. W niedzielę po południu rozpoczną się powroty ze świątecznych wyjazdów; tłoczno będzie m.in. na drogach dojazdowych do miast. Policjanci apelują o ostrożność.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Balcer z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji, w ciągu dwóch dni - w piątek i w sobotę ranne w wypadkach zostały 192 osoby; policjanci zatrzymali też aż 552 pijanych kierowców.

Z policyjnych danych wynika, że w dzień Wszystkich Świętych w 75 wypadkach zginęło 7 osób, a 117 zostało rannych. Tego dnia policjanci zatrzymali 310 pijanych kierowców.

"Apelujemy o ostrożność, rozwagę i dostosowanie prędkości do warunków na drogach. Na jezdni zalegają jesienne liście, może być ślisko" - podkreśliła Balcer.

Jak dodała, warto też, jeśli to możliwe, wyjechać w drogę powrotną wcześniej. "W niedzielę po południu i wieczorem może być tłoczno, szczególnie na trasach dojazdowych do miast. Nie nadrabiajmy prędkością czasu straconego w korkach" - dodała.

Policja apeluje również do kierowców, by zwracali szczególną uwagę na pieszych. Ci z kolei powinni pamiętać o tym, by po zmroku mieć przy sobie elementy odblaskowe lub latarkę - już jeden "odblask" zwiększa widoczność na drodze nawet kilkukrotnie.

W całym kraju trwa policyjna akcja "Znicz 2014", związana z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami.

Jak zawsze podczas tego typu akcji policjanci kontrolują prędkość, z jaką jadą kierowcy, stan techniczny aut i m.in. sposób przewożenia dzieci. Na pobłażliwość nie mogą liczyć ci, którzy siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila – grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Ci kierowcy, którzy lubią brawurową jazdę, powinni pamiętać o tym, że zgodnie z zapisami Kodeksu wykroczeń policjant może zatrzymać prawo jazdy i wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie kierowcy zakazem prowadzenia pojazdu na co najmniej kilka miesięcy. Chodzi tu o przypadki stwarzania realnego zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, np. przekroczenie dwukrotnie lub więcej dozwolonej prędkości w pobliżu szkół, przejść dla pieszych; wyprzedzanie na pasach, przejazd na czerwonym świetle czy np. wyprzedzanie na trzeciego.

Tylko od kwietnia 2014 r.(kiedy szef policji Marek Działoszyński zalecił policjantom częstsze stosowanie tej możliwości) do 26 października policjanci zatrzymali ponad 10 tys. praw jazdy.

W ubiegłym roku w czasie trwającej 4 dni akcji "Znicz" na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych.

PAP,IAR, lz

[fot: PAP/Marcin Bielecki]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook