Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

A jednak warto studiować!

03.10.2013

Trzy czwarte Polaków uważa, że warto studiować, a przeciwnego zdania jest 17 proc. - wynika z raportu TNS Polska. Kierunki, oceniane przez ankietowanych jako warte studiowania, to przede wszystkim medycyna, informatyka i prawo.

Wyniki zaprezentowanego w czwartek badania, można znaleźć w raporcie społeczno-politycznym "Czy warto studiować?", zespołu badań społecznych OBOP w TNS Polska. Badanie przeprowadzono na grupie tysiąca osób.

Badanych zapytano m.in. o to, czy ich zdaniem w dzisiejszych czasach warto, czy nie warto studiować. 75 proc. ankietowanych uważa, że warto, z czego 31 proc. ocenia, że "zdecydowanie warto", a 44 proc., że "raczej warto". Przeciwnego zdania jest 17 proc. ankietowanych, z czego 2 proc. uważa, że obecnie "zdecydowanie nie warto" studiować. 8 proc. ankietowanych nie ma określonego stanowiska w tej sprawie.

Większymi zwolenniczkami studiowania są kobiety, aż 80 proc. z nich uważa, że warto studiować. Przeciwnego zdania jest 13 proc. badanych pań. Wśród mężczyzn 68 proc. sądzi, że warto podejmować
naukę na studiach wyższych, a zdaniem 22 proc. nie warto.

Respondenci proszeni byli również o wskazanie maksimum trzech kierunków, które warto studiować. Wśród najpopularniejszych znalazły się medycyna (zebrała 16 proc. wskazań), informatyka, prawo (po 13 proc. wskazań), kierunki techniczne/politechniczne (10 proc. wskazań), ekonomia (8 proc. wskazań), budownictwo (5 proc. wskazań).

Ankietowanych proszono również o wskazanie motywacji, skłaniającej młodych ludzi do podjęcia studiów. Największy odsetek głosów zebrała odpowiedź: "zdobycie kwalifikacji ułatwiających znalezienie pracy" - 62 proc., a nieco mniejszy (55 proc. wskazań) "zdobycie wiedzy". 24 proc. uznało, że młodzi podejmują studia, bo oddalają one moment usamodzielnienia się, a w ocenie 21 proc. decydują o tym oczekiwania i presja rodziców bądź otoczenia. 19 proc. wskazało, że młodych do studiowania skłania przede wszystkim atrakcyjność studenckiego stylu życia.

ansa/PAP

[fot. ]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


Słowa kluczowe:

prawo

,

badania

,

studia

,

studenci

,

medycyna

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook