Jedynie prawda jest ciekawa

95 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy

10.11.2011

Około 95 proc. badanych Polaków deklaruje się jako katolicy, 92 proc. uznaje siebie za osoby wierzące, a ponad 50 proc. regularnie praktykuje religijnie – wynika z sondażu CBOS.

 – Nie ma powodów do niepokoju – kwituje wyniki sondażu w rozmowie ze Stefczyk.info socjolog Paweł Gierech z warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II.

CBOS wskazuje, że zarówno poziom wiary, jak i praktyk religijnych, choć wciąż stosunkowo wysoki, od 2005 roku nieznacznie, ale systematycznie maleje. Liczba wierzących zmalała o 2 punkty, przybyło zaś niewierzących (wzrost o 2 pkt.).

Największa różnica w wynikach sondaży dotyczy tych, którzy swoją wiarę określają jako głęboką - ich liczba od 2008 roku spadła z 11 proc. do 7 proc. W ciągu ostatnich trzech lat zmniejszył się również (o 2 punkty) odsetek praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu, a wzrósł (o 2 punkty) - niepraktykujących.

15 proc. ankietowanych przyznaje, że ich udział w praktykach religijnych jest nikły i jedynie sporadycznie pojawiają się w kościele - najczęściej z okazji ślubu, chrztu czy pogrzebu. Udział większości ankietowanych w życiu religijnym swojej parafii sprowadza się przede wszystkim do uczestnictwa w mszach i nabożeństwach. Podobnie jak w poprzednich latach niewiele osób deklaruje, że pogłębia swoją religijność we wspólnotach modlitewnych (jedynie sześciu na stu badanych należy w swojej parafii do jakiejś wspólnoty).

Nadal znaczna większość ankietowanych (75 proc.) deklaruje, że w różnym zakresie wspiera finansowo swoją parafię, jednak w ciągu ostatnich trzech lat wzrósł odsetek osób, które tego nie robią (z 20 proc. do 25 proc.).

Wyniki podane przez CBOS nie stanowią w sumie żadnej nowości – twierdzi Paweł Gierech. Jak wskazuje rozmówca Stefczyk.info, od początku lat. 90 trendy religijności Polaków są dość stabilne. – Rzeczywiście, od 2005 r. obserwujemy postępujący minimalny spadek, niemniej wyniki CBOS świadczą o kontynuacji tych trendów, a nie żadnym przełomie – mówi Gierech.

Odnosząc się do największej różnicy, jaką przynosi sondaż, a więc osób określających swoją wiarę jako głęboką, ekspert wskazuje na kwestię błędu statystycznego w wyniku oraz fakt, że w takich sondażach ludzie wahają się przed określaniem stopniowalności swojej wiary.

CBOS przeprowadził badanie w dn. 29 września – 5 października 2011 roku na liczącej 1099 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

RoJ/PAP

[fot. fitzfotos/sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook