Jedynie prawda jest ciekawa

94% Polaków sądzi, że zjedzenie jabłka zastąpi mycie zębów

20.03.2015

Badanie przeprowadzono z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.


Z okazji obchodzonego 20 marca Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej eksperci ustalili, że 94% Polaków jest przekonanych, że zjedzenie jabłka zastępuje mycie zębów. Badanie zostało oparte na próbie 1079 osób.

„Pozostaje nam mieć nadzieję, że w rzeczywistości ludzie nie zastępują mycia zębów zjedzeniem jabłka. Owoc ten zawiera bowiem kwasy, które stwarzają idealne warunki do rozwoju próchnicy. Poza tym żadne praktyki nie zastąpią porządnego oczyszczenia zębów przy użyciu past, płukanek i nici dentystycznych” – powiedział Onet.pl dr Marcin Aluchna, specjalista ds. stomatologii.

Choć dentyści zalecają myć zęby przynamniej dwa razy dziennie, dane pokazują, że 1/4 Polaków szczotkuje je tylko raz. Ponadto 90% ankietowanych jest przekonanych, że fluor, zawarty w pastach do zębów nie chroni szkliwa.

Z badań Instytutu Nielsena wynika, że w Polsce spada zużycie pasty do zębów na jednego  mieszkańca.

„Obecnie mamy dostęp do bardzo dużego wyboru produktów do higieny jamy ustnej, jednak Polacy wciąż często wolą mieć zęby białe niż czyste, a to nie to samo. Poza tym, wśród młodych ludzi nie lansuje się mody na mycie zębów” – dodaje dr Aluchna.

mly/Onet.pl

fot. freeimages.com

 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook