Jedynie prawda jest ciekawa

85 proc. Włochów ufa papieżowi Franciszkowi

16.06.2013

Popularność Franciszka wśród katolików wynosi 96 proc., a wśród niekatolików i niewierzących - 66 proc.

Po trzech miesiącach swego pontyfikatu, pierwszy papież pochodzący z Ameryki Łacińskiej cieszy się zaufaniem 85 proc. Włochów - poinformował dziennik „Corriere della Sera”.
Popularność Franciszka wśród katolików wynosi 96 proc., a wśród niekatolików i niewierzących - 66 proc. Ta druga liczba porównywalna jest z popularnością bł. Jana Pawła II ze szczytowego okresu jego pontyfikatu.
Ponadto 55 proc. mieszkańców Włoch uważa, że nowy papież jest w stanie odnowić Kościół - wynika z danych instytutu Demopolis. Ponad 80 proc. ankietowanych cieszy się też z wyboru przez Ojca Świętego - po raz pierwszy w dziejach Kościoła - imienia Franciszek. Najbardziej cenią oni jego słowa: „Chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich” oraz fakt, że mówi prosto i spontanicznie oraz chce być blisko ludzi, zwłaszcza najsłabszych. Podoba im się także to, że w Wielki Czwartek umył nogi młodym więźniom i że spotkał się ze swym poprzednikiem Benedyktem XVI.
Wszystko to sprawiło, że o ile na początku 2013 r. zaufanie Włochów do Kościoła katolickiego wynosiło 46 proc., to obecnie wzrosło aż o 18 punktów procentowych - do 63 proc.
KAI/run
fot. EPA/PAP
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook