Jedynie prawda jest ciekawa

700 tys. dzieci cierpi w Polsce z powodu biedy

29.10.2014

Liczba dzieci cierpiących z powodu biedy w krajach wysokorozwiniętych rośnie w zastraszającym tempie. Według raportu UNICEF w 41 tego typu państwach liczba biednych dzieci wynosi 76,5 miliona.

Najbardziej niepokoi fakt, stałego wzrostu liczby biednych, a zarazem głodujących dzieci. W 23 krajach, z grupy 41 uwzględnionych w raporcie, liczba ubogich dzieci wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. W Polsce liczba biednych dzieci wynosi około 700 tys.

Istnieją znaczące różnicy pomiędzy ubóstwem krajów trzeciego świata, a państw wysokorozwiniętych. W najbiedniejszych krajach świata, dzieci najczęściej umierają z głodu, lub z powodu nędzy zapadając na ciężkie choroby. W krajach wysokorozwiniętych największy problem stanowią utrudniony dostęp do edukacji czy opieki zdrowotnej oraz stygmatyzację dzieci w środowisku.

Zdaniem specjalistów z UNICEF problem ubóstwa może rozwiązać dobrze zorganizowana i odpowiednio zorganizowana opieka socjalna. Jak podkreślają eksperci – Polsce w tym zakresie jeszcze wiele brakuje.

Raport UNICEF został opracowany już po raz dwunasty. Tym razem pod tytułem "Dzieci recesji. Wpływ kryzysu gospodarczego na warunki i jakość życia dzieci w krajach wysokorozwiniętych".

IAR, lz 

[fot: sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook