Jedynie prawda jest ciekawa

49 mln ludzi zagrożonych suszą

15.02.2016

Susza w południowej Afryce może dotknąć 49 mln ludzi; suszę pogarsza najgorsze od 35 lat zjawisko pogodowe El Nino - zaalarmował w poniedziałek Światowy Program Żywnościowy

Według tej agencji ONZ powołanej do zwalczania globalnego głodu, już obecnie zagląda on w oczy 14 mln ludzi, ponieważ na skutek El Nino w okresie od października do grudnia 2015 spadły najmniejsze opady deszczu notowane od 1981 r. 

Prognozy od stycznia do marca wskazują na możliwość mniejszych niż zwykle opadów na południu Afryki, co może pociągnąć za sobą wyjątkowo ciężką suszę. 

"Ocenia się, że na dotkniętych suszą obszarach narażonych będzie 40 mln ludzi na wsi i 9 mln biednych ludzi w miastach" - podał WFP. 

W Lesotho, Suazi, Zambii i Zimbabwe, uprawy opóźnione o dwa miesiące lub nawet jeszcze bardziej, niekorzystnie obiły się na zbiorach kukurydzy. 

Niedobór kukurydzy po raz pierwszy zagraża Malawi, gdzie jej ceny wzrosły o 73 proc. w stosunku do grudnia. W Mozambiku są one wyższe o 50 proc. niż w zeszłym roku. 

Według WFP produkcja żywności w Zimbabwe spadła w porównaniu z zeszłym rokiem o połowę, a kukurydza podrożała o 53 proc. Jak podano w zeszłym tygodniu w Harare, kraj potrzebuje niemal 1,6 mld dolarów pomocy na zakup zboża i innej żywności.

PAP

[fot.Fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook