Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

26 tys. mężów zaufania PiS

21.10.2015

Komitet Wyborczy PiS w niedzielnych wyborach parlamentarnych będzie miał swoich członków w ponad 27 tys. obwodowych komisji wyborczych oraz ponad 26 tys. mężów zaufania - poinformował w Rzeszowie Marek Kuchciński (PiS), który jest krajowym koordynatorem Korpusu Ochrony Wyborów.

Przedstawicielka Korpusu z woj. podkarpackiego Kamila Piech podkreśliła, że Korpus Ochrony Wyborów to nie jest organizacja partyjna, ale ruch społeczny, który przez kilka miesięcy istnienia na terenie całego kraju ma kilkadziesiąt tysięcy osób.

Kuchciński przypomniał, że liczba obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu na terenie kraju wynosi 27˙860, w tym 250 obwodów za granicą.

"Naszym celem jest, aby ani jeden głos oddany przez obywateli Rzeczpospolitej nie zmarnował się, był oddany w sposób taki, jak wyborcy tego sobie życzą. Nam zależy, żeby nikt nie zmarnował głosu" - podkreślił w środę na konferencji prasowej Kuchciński. Niezależnie od tego, na którą partię miałyby być to oddane głosy - zaznaczył.

Według polityka PiS w miejscach newralgicznych, gdzie w czasie ostatnich wyborów samorządowych była największa liczba oddanych głosów nieważnych, będzie prowadzona kampania informacyjna. Tam także PiS będzie zgłaszać więcej niż jednego męża zaufania. Jak wyjaśnił przepisy pozwalają na to, aby każdy komitet wyborczy miał jednego męża zaufania i jednego tzw. zastępcę męża zaufania. Chodzi o to, aby wymieniali się po kilku godzinach.

"Przez 14 godzin (głosowania) uważna obserwacja przebiegu wyborów wymaga dużego wysiłku i umysłowego i fizycznego, a potem jeszcze kilka godzin obecności przy liczeniu głosów. To jest wysiłek duży i jedna osoba nie zawsze potrafi to znieść" - tłumaczył Kuchciński.

Mężowie zaufania to przede wszystkim członkowie PiS oraz sympatycy. W czasie wyborów będą pracować jako wolontariusze. Kamila Piech podkreśliła, że są to osoby przygotowane do swojej funkcji i przeszkolone z przepisów prawa w oparciu o kodeks wyborczy i uchwałę PKW.

W dniu wyborów będą oni pilnować, aby wybory przebiegały zgodnie z prawem. W praktyce - jak wyjaśniła - będą oni pouczać wyborców, zwłaszcza ludzi starszych oraz osoby młode, które pierwszy raz głosują, że można postawić tylko jeden "krzyżyk" przy nazwisku kandydata do Sejmu i jeden - do Senatu.

"To nie jest niezgodne z prawem. Niezgodne z prawem byłoby, gdyby wskazywali wyborcom, na którą listę mają zagłosować" - wyjaśniła Piech. Jak dodała, członkowie komisji wyborczych powinni objaśniać sposób głosowania niezależnie od tego, czy wyborca zapyta o instrukcję, czy nie.

Kuchciński ocenił, że podobnie jak w ubiegłorocznych wyborach samorządowych, tak i przy obecnych wyborach wyborcy, zwłaszcza ludzie starsi, nie są w sposób jasny i zrozumiały pouczani o sposobie głosowania.

"Obecne przepisy i kodeks wyborczy w wielu miejscach jest źle sformułowany, są źle przyjęte przepisy, które wielokrotnie mogą utrudnić podejmowanie decyzji i mogą ułatwiać podejrzenia o fałszowanie wyborów. Nie mówię, że ułatwiają, ale mogą ułatwić, czy też w niezbyt precyzyjnych informacjach nie ułatwiają rozumienia procesu wyborczego" - stwierdził wicemarszałek Sejmu.

Chodzi głównie o to, że karta do głosowania do Sejmu jest wielostronicowa (tworząca "książeczkę"), przez co wyborcy mogą być zdezorientowani i zaznaczać nazwiska kandydatów na więcej niż na jednej liście.

Polityk oszacował, że unikając błędów popełnionych w wyborach w 2014 roku, i biorąc pod uwagę obecny wzrost poparcia dla PiS, w niedzielnych wyborach ugrupowanie to może uzyskać o jeden mandat więcej niemal w każdym okręgu w kraju.

"Biorąc pod uwagę obecną popularność PiS wychodzi nam, że w całym kraju, jeżeli przypilnujemy solidnie wyborów, to PiS otrzymało by dodatkowo po jednym mandacie w okręgu" - wyliczył Kuchciński.

PAP/frost

[Fot. fratria]

Warto poczytać

 1. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 2. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 3. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 4. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 5. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 6. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 7. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 8. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook