Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

25 banków strefy euro nie dało rady w testach EBC

26.10.2014

Badanie, które nadzorował Europejski Bank Centralny miało za zadanie pokazać kondycję sektora bankowego w Europie.

Europejski Banku Centralny poinformował w niedzielę, że jego stress testy czyli badania odporności na negatywne czynniki rynkowe 130 największych banków strefy euro dały w przypadku 25 z nich wynik negatywny.

Banki te będą musiały wzmocnić swoje kapitały. Badanie, które nadzorował Europejski Bank Centralny miało za zadanie pokazać kondycję sektora bankowego w Europie. Polskie instytucje wypadły w nim dobrze.

EBC poinformował, że pod koniec ubiegłego roku niedobory kapitałowe we wspomnianych 25 bankach wynosiły 25 mld euro. 12 z nich uzupełniło brakujące środki, gromadząc w tym celu 15 mld euro. Pozostałych 13 musi w ciągu dwóch tygodni przedstawić plany dokapitalizowania, na co mają 9 miesięcy. 

Najwięcej wyzwań stoi przed sektorem finansowym Włoch, gdzie stress testom nie podołało dziewięć banków. Spośród nich największą kwotę niedoboru kapitału wykazuje obecnie bank Monte dei Paschi, któremu poza dotychczas zgromadzonymi środkami potrzeba jeszcze 2,1 mld euro. 

EBA poinformował ponadto, że pod koniec ubiegłego roku niedobory miały też trzy banki z Grecji, trzy z Cypru po dwa z Belgii i Słowenii oraz po jednym z Francji, Niemiec, Austrii, Irlandii i Portugalii.

Wiceprezes EBC Vitor Constancio przekonywał na konferencji prasowej, że dzięki transparentności wzrośnie teraz pewność w sektorze bankowym. Wyniki stress testów pokazują dokładne rezultaty wszystkich badanych banków, co ma sprawić, że sektor zacznie sobie bardziej ufać i udzielać nawzajem kredytów.

Aby zdać test, banki musiały udowodnić, że całość ich niekwestionowanego kapitału własnego wystarcza dla pokrycia wartości co najmniej 8 proc. posiadanych przez nie tzw. aktywów wysokiego ryzyka - w przypadku gdy utrzymuje się wzrost gospodarczy. W razie recesji wskaźnik ten obniża się do 5,5 proc. aktywów. Kapitał niekwestionowany jest dla banku dostępny w każdej sytuacji, obejmując kapitał właścicielski, własne akcje i zyski właścicielskie.

Prognozy przewidujące niekorzystny rozwój sytuacji pokazały, że w najbardziej zagrożone byłyby banki greckie, których wysokiej jakości kapitał byłby poniżej zera w grudniu 2016 r. (-5,51 proc.). Pod kreską znalazłby się też instytucje z Cypru i Irlandii (odpowiednio -1,12 i - 0,95 proc.). Dodatnim (ale wciąż za niskim kapitałem) legitymowałyby się banki z Portugalii, Austrii, Włoch, Słowenii, Belgii, Łotwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemiec (tym ostatnim do 8 proc. brakuje bardzo niewiele). Polska w tym zestawieniu jest trzecia za Luksemburgiem i Szwecją z kapitałem, który wynosiłby średnio 12,25 proc. aktywów.

"Identyfikacja problemów i zagrożeń pomoże naprawić bilanse banków i uczynić je bardziej odpornymi i wytrzymałymi. To powinno ułatwić większą akcję kredytową w Europie, co przełoży się na wyższy wzrost gospodarczy" - podkreślał wiceszef EBC.

Europejski Bank Centralny badał jakość aktywów (AQR) banków za ubiegły rok i poddawał je stress testom. Polega to na sprawdzeniu, jak banki poradziłyby sobie w skrajnie niekorzystnych sytuacjach, wywołanych recesją, wzrostem bezrobocia, spadkiem na giełdach, utratą zaufania do obligacji

państwowych bądź wzrostem wolumenu nieściągalnych kredytów. EBC zacznie nadzorować banki ze strefy euro 4 listopada.

EBC poinformował, że od czasu zapowiedzenia testów w lipcu 2013 roku 30 największych banków podniosło swoje kapitały o 60 mld euro aby wzmocnić swoje bilanse łącznie o ponad 200 mld euro.

Prowadzone od kwietnia badanie pokazuje, w jakim stopniu europejskie banki są odporne na powtórkę kryzysu. Weryfikacji podlega też kwestia czy muszą zostać dokapitalizowane. Łączne aktywa badanych instytucji stanowią 80 proc. europejskiego sektora bankowego.

Koordynacją badania obejmującego nie tylko strefę euro, ale też wybrane banki z innych krajów zajmował się Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Do kilku badanych przez niego banków z naszego kraju Komisja Nadzoru Finansowego dołożyła w ramach własnych testów kolejne instytucje.

W sumie z 15 badanych banków, na które przypada ponad 75 proc. aktywów polskiego sektora bankowego, do problematycznych zaliczono dwa - Getin Noble Bank oraz BNP Paribas Bank Polska. "W przypadku obu banków, po dacie na którą przeprowadzono badanie (31 grudnia 2013 r. - PAP), podjęto działania skutkujące podwyższeniem kapitału podstawowego Tier 1, tj. dokonano emisji akcji oraz zaliczono do kapitału - za zgodą KNF - zysk roku bieżącego, co dodatkowo wzmocniło ich pozycję kapitałową" - podkreślił polski nadzorca - KNF.

Zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak zaznaczył, że bez uwzględnienia AQR Getin przeszedł stress testy i dopiero po uwzględnieniu metodologii EBC miał problem i to tylko w jednym z wariantów. "Getin dostał zalecenia podwyższenia poziomów kapitałów własnych do poziomu, który pozwoli mu utrzymać dotychczasową dynamikę rozwoju" - mówił Kwaśniak.

Getin Bank w osobnym komunikacie podał, że nie potrzebuje dokapitalizowania ze strony akcjonariuszy. "Historyczny niewielki niedobór kapitałowy wskazany w scenariuszu bazowym został z nadwyżką uzupełniony w roku 2014" - napisano w komunikacie.

tk/PAP

fot. freeimages

Warto poczytać

 1. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 2. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 3. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 4. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 5. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 6. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

 7. mid-17107051 10.01.2017

  Amerykańskie wojsko w Polsce. WIDEO

  Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve.

 8. szydelko 09.01.2017

  Kalendarium zmian reformy edukacji

  1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook