Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

20. rocznica udostępnienia za darmo technologii WWW

30.04.2013

We wtorek mija 20. rocznica darmowego udostępnienia przez Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN) technologii World Wide Web, czyli m.in. zasad działania serwerów sieciowych, które przyczyniły się do lawinowego rozwoju sieci internet.

Podstawy technologii WWW zostały stworzone w CERN w 1989 r. przez Tima Bernersa-Lee w celu ułatwienia komunikacji między ośrodkami naukowymi. W momencie publikacji specyfikacji WWW 30 kwietnia 1993 r. na świecie były dostępne inne systemy wymiany informacji za pośrednictwem sieci internet, jak WAIS czy Gopher, ale dopiero darmowe udostępnienie nowej technologii przez CERN spowodowało masowe powstawanie serwerów i umieszczanie na nich informacji.

W oświadczeniu towarzyszącym publikacji CERN podkreślało wówczas, że nie udziela absolutnie żadnej gwarancji na udostępnianą technologię i nie odpowiada za jakiekolwiek straty, które mogłyby powstać w wyniku jej stosowania. Dokument podkreśla, że technologia zakłada, że informacja dla użytkownika WWW jest prezentowana jako powiązane ze sobą dokumenty, które mogą się znajdować na serwerach w dowolnych miejscach sieci. Dostęp do informacji jest możliwy na różne sposoby, a same sieci mogą mieć dowolny zasięg, od lokalnego - po globalny.

- Nie ma takiej części społeczeństwa, która nie uległaby zmianie przez ten wynalazek, stworzony w laboratorium fizycznym. Od badań naukowych po biznes i edukację, sieć WWW zmieniła sposób, w który się komunikujemy, pracujemy, tworzymy wynalazki i żyjemy. Ta sieć jest potężnym przykładem, jak z efektów badań naukowych korzysta cała ludzkość - ocenił dyrektor generalny CERN Rolf Heuer.

W czasie tworzenia WWW w CERN pracował obecny dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Grzegorz Wrochna.

- Wymyślono je, aby umożliwić współpracę setek fizyków w różnych krajach nad wspólnymi eksperymentami. We współczesnej nauce, prowadząc badania w dużych, międzynarodowych zespołach z wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych, często napotykamy na wyzwania, przed którymi społeczeństwo stanie wiele lat później - powiedział prof. Wrochna.

Podkreślił, że znalezione w trakcie takich badań rozwiązania służą potem ludziom w wielu dziedzinach życia.

- Dotyczy to nie tylko aspektów technologicznych, ale też komunikacyjnych, a nawet socjologicznych. Dlatego ośrodki takie jak CERN można nazwać „laboratoriami cywilizacji” - dodał prof. Wrochna.

Pierwszą na świecie stronę WWW Berners-Lee uruchomił na własnym komputerze. Strona opisywała podstawowe możliwości technologii, jak dostęp do dokumentów, zawierała też instrukcję – jak uruchomić własny serwer WWW - przypomniało CERN. Podkreśliło, że o ile oryginalny komputer typu NeXT ciągle znajduje się w siedzibie organizacji, to pierwsza strona nie jest już dostępna w sieci. CERN prowadzi jednak program przywrócenia jej dostępności i zachowania zawartości, bezpośrednio związanej z narodzinami znanej dziś sieci.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

internet

,

CERN

,

nauka

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook