Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

20. rocznica udostępnienia za darmo technologii WWW

30.04.2013

We wtorek mija 20. rocznica darmowego udostępnienia przez Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN) technologii World Wide Web, czyli m.in. zasad działania serwerów sieciowych, które przyczyniły się do lawinowego rozwoju sieci internet.

Podstawy technologii WWW zostały stworzone w CERN w 1989 r. przez Tima Bernersa-Lee w celu ułatwienia komunikacji między ośrodkami naukowymi. W momencie publikacji specyfikacji WWW 30 kwietnia 1993 r. na świecie były dostępne inne systemy wymiany informacji za pośrednictwem sieci internet, jak WAIS czy Gopher, ale dopiero darmowe udostępnienie nowej technologii przez CERN spowodowało masowe powstawanie serwerów i umieszczanie na nich informacji.

W oświadczeniu towarzyszącym publikacji CERN podkreślało wówczas, że nie udziela absolutnie żadnej gwarancji na udostępnianą technologię i nie odpowiada za jakiekolwiek straty, które mogłyby powstać w wyniku jej stosowania. Dokument podkreśla, że technologia zakłada, że informacja dla użytkownika WWW jest prezentowana jako powiązane ze sobą dokumenty, które mogą się znajdować na serwerach w dowolnych miejscach sieci. Dostęp do informacji jest możliwy na różne sposoby, a same sieci mogą mieć dowolny zasięg, od lokalnego - po globalny.

- Nie ma takiej części społeczeństwa, która nie uległaby zmianie przez ten wynalazek, stworzony w laboratorium fizycznym. Od badań naukowych po biznes i edukację, sieć WWW zmieniła sposób, w który się komunikujemy, pracujemy, tworzymy wynalazki i żyjemy. Ta sieć jest potężnym przykładem, jak z efektów badań naukowych korzysta cała ludzkość - ocenił dyrektor generalny CERN Rolf Heuer.

W czasie tworzenia WWW w CERN pracował obecny dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Grzegorz Wrochna.

- Wymyślono je, aby umożliwić współpracę setek fizyków w różnych krajach nad wspólnymi eksperymentami. We współczesnej nauce, prowadząc badania w dużych, międzynarodowych zespołach z wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych, często napotykamy na wyzwania, przed którymi społeczeństwo stanie wiele lat później - powiedział prof. Wrochna.

Podkreślił, że znalezione w trakcie takich badań rozwiązania służą potem ludziom w wielu dziedzinach życia.

- Dotyczy to nie tylko aspektów technologicznych, ale też komunikacyjnych, a nawet socjologicznych. Dlatego ośrodki takie jak CERN można nazwać „laboratoriami cywilizacji” - dodał prof. Wrochna.

Pierwszą na świecie stronę WWW Berners-Lee uruchomił na własnym komputerze. Strona opisywała podstawowe możliwości technologii, jak dostęp do dokumentów, zawierała też instrukcję – jak uruchomić własny serwer WWW - przypomniało CERN. Podkreśliło, że o ile oryginalny komputer typu NeXT ciągle znajduje się w siedzibie organizacji, to pierwsza strona nie jest już dostępna w sieci. CERN prowadzi jednak program przywrócenia jej dostępności i zachowania zawartości, bezpośrednio związanej z narodzinami znanej dziś sieci.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

internet

,

CERN

,

nauka

Warto poczytać

 1. warsawrankingSI 26.10.2016

  Coraz lepsza sytuacja dla biznesu w Polsce

  W rankingu Banku Światowego „Doing Business 2017” Polska awansowała z 25. na 24. miejsce.

 2. niemowlecbosaborcjaSI 25.10.2016

  CBOS: Większość Polaków za zachowaniem kompromisu aborcyjnego

  Prawie powszechnie uznawana jest dopuszczalność aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki, a także jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

 3. mid-epa05600576 24.10.2016

  Uchodźcy masowo zakłamują swój wiek

  Co czwarty nieletni uchodźca w Wielkiej Brytanii nie jest nieletni.

 4. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 5. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 6. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 7. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 8. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook