Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

20. rocznica udostępnienia za darmo technologii WWW

30.04.2013

We wtorek mija 20. rocznica darmowego udostępnienia przez Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN) technologii World Wide Web, czyli m.in. zasad działania serwerów sieciowych, które przyczyniły się do lawinowego rozwoju sieci internet.

Podstawy technologii WWW zostały stworzone w CERN w 1989 r. przez Tima Bernersa-Lee w celu ułatwienia komunikacji między ośrodkami naukowymi. W momencie publikacji specyfikacji WWW 30 kwietnia 1993 r. na świecie były dostępne inne systemy wymiany informacji za pośrednictwem sieci internet, jak WAIS czy Gopher, ale dopiero darmowe udostępnienie nowej technologii przez CERN spowodowało masowe powstawanie serwerów i umieszczanie na nich informacji.

W oświadczeniu towarzyszącym publikacji CERN podkreślało wówczas, że nie udziela absolutnie żadnej gwarancji na udostępnianą technologię i nie odpowiada za jakiekolwiek straty, które mogłyby powstać w wyniku jej stosowania. Dokument podkreśla, że technologia zakłada, że informacja dla użytkownika WWW jest prezentowana jako powiązane ze sobą dokumenty, które mogą się znajdować na serwerach w dowolnych miejscach sieci. Dostęp do informacji jest możliwy na różne sposoby, a same sieci mogą mieć dowolny zasięg, od lokalnego - po globalny.

- Nie ma takiej części społeczeństwa, która nie uległaby zmianie przez ten wynalazek, stworzony w laboratorium fizycznym. Od badań naukowych po biznes i edukację, sieć WWW zmieniła sposób, w który się komunikujemy, pracujemy, tworzymy wynalazki i żyjemy. Ta sieć jest potężnym przykładem, jak z efektów badań naukowych korzysta cała ludzkość - ocenił dyrektor generalny CERN Rolf Heuer.

W czasie tworzenia WWW w CERN pracował obecny dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Grzegorz Wrochna.

- Wymyślono je, aby umożliwić współpracę setek fizyków w różnych krajach nad wspólnymi eksperymentami. We współczesnej nauce, prowadząc badania w dużych, międzynarodowych zespołach z wykorzystaniem wielkich urządzeń badawczych, często napotykamy na wyzwania, przed którymi społeczeństwo stanie wiele lat później - powiedział prof. Wrochna.

Podkreślił, że znalezione w trakcie takich badań rozwiązania służą potem ludziom w wielu dziedzinach życia.

- Dotyczy to nie tylko aspektów technologicznych, ale też komunikacyjnych, a nawet socjologicznych. Dlatego ośrodki takie jak CERN można nazwać „laboratoriami cywilizacji” - dodał prof. Wrochna.

Pierwszą na świecie stronę WWW Berners-Lee uruchomił na własnym komputerze. Strona opisywała podstawowe możliwości technologii, jak dostęp do dokumentów, zawierała też instrukcję – jak uruchomić własny serwer WWW - przypomniało CERN. Podkreśliło, że o ile oryginalny komputer typu NeXT ciągle znajduje się w siedzibie organizacji, to pierwsza strona nie jest już dostępna w sieci. CERN prowadzi jednak program przywrócenia jej dostępności i zachowania zawartości, bezpośrednio związanej z narodzinami znanej dziś sieci.

PAP

[FOTO: sxc.hu]

Słowa kluczowe:

internet

,

CERN

,

nauka

Warto poczytać

 1. imigranci-fdshfbsdjhfbj 22.05.2017

  Miliony uchodźców w 2016 r.

  "Osoby te w końcu będą musiały szukać schronienia gdzie indziej, jeśli nie zostanie im ono zapewnione w ich własnym kraju"

 2. student-849822960720 20.05.2017

  Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni

  - Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez międzynarodową korporację finansową Fidelity Investments.

 3. gielda-rfdersd 19.05.2017

  Spada liczba giełdowych dłużników

  Zadłużenie spółek notowanych na głównym rynku GPW wyniosło 27,3 mln zł.

 4. pieniadze-edswe 18.05.2017

  Długi alimentacyjne Polaków rosną

  Na koniec kwietnia wyniosły prawie 10,5 mld zł, a kwota ta przyrasta o ok. 100 mln zł miesięcznie.

 5. IMK4ERW1704MG4021 17.05.2017

  Polacy zadowoleni z 500+

  Większość rodaków uważa, że program pomógł rodzinom.

 6. MK9bt17059013IMG5251t59189a4bm800xd1b32dc7 16.05.2017

  Coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki

  PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował we wtorek w tzw. szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

 7. weapon-424772stef 15.05.2017

  Im więcej przemocy w szkole, tym słabsze wyniki w nauce mają uczniowie - raport PISA

  W Polsce istnieje większe zagrożenie przemocą w szkole niż w innych krajach OECD.

 8. child-355176960720 14.05.2017

  Większość Białorusinów popiera urlop ojcowski

  66 proc. Białorusinów popiera ideę wprowadzenia urlopu ojcowskiego dla opieki nad dzieckiem - poinformował zastępca ministra pracy i opieki społecznej Alaksandr Rumak. Sondaż przeprowadził Białoruski Uniwersytet Państwowy (BGU).

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook