Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

100 milionów rozdanych w 10 lat

05.01.2014

Caritas Diecezji Bydgoskiej na przestrzeni dziesięciu lat udzieliła pomocy sięgającej stu milionów złotych. Organizacja świętuje dzisiaj 10-lecie swego istnienia.

W Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” 5 stycznia spotkają się mieszkańcy Bydgoszczy i diecezji, którzy wysłuchają koncertu noworocznego.

Dekada działalności organizacji charytatywnej stała się przede wszystkim okazją do wielkiego dziękczynienia. - Dla Caritas Diecezji Bydgoskiej najważniejszy był, jest i będzie człowiek. Żaden projekt, którego się podejmujemy, nie jest czymś wirtualnym, papierowym. To namacalne dzieło, za którym stoi człowiek potrzebujący - powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Caritas nie mogłaby istnieć, gdyby nie setki wolontariuszy, ale i tysiące sponsorów, ludzi o wrażliwych sercach. - Do realizacji wielu przedsięwzięć potrzebne są osoby, które zechcą ofiarować swój czas, umiejętności, zdolności, wszelkie dary oraz talenty, którymi zostały obdarowane. Działamy na rzecz drugiego człowieka - dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Nie bez znaczenia w całym łańcuchu czynienia dobra są Parafialne Zespoły Caritas oraz Szkolne i Akademickie Koła Caritas. - Kiedy zbierzemy kilkudziesięciu proboszczów oraz świeckich, którzy stoją na czele tych zespołów, szybko przekonamy się o ogromie ich działania. To jest jedność Kościoła, która stanowi o Jego sile. O sile ludzi i ich wielkiej miłości - podkreślił kapłan.

Na dużej scenie przed publicznością wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoników Bydgoskich oraz Zespół Żuki w repertuarze coverów The Beatles - symfonicznie. - Nasz koncert jest podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy przez lata tworzyli rodzinę Caritas - stwierdził ks. prałat Przybyła.

Podczas koncertu odbędzie się też kwesta na rzecz państwa Ewy i Dariusza Grzeców, którzy na początku grudnia stracili w pożarze dom, a także Artura Mindy - od urodzenia dotkniętego porażeniem mózgowym. Środki zostaną przeznaczone na operację, umożliwiającą mu swobodne poruszanie. 

Według biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, Caritas od początku swego istnienia zajmowała szczególne miejsce w życiu i funkcjonowaniu polskiego Kościoła. - Caritas możemy wspierać przede wszystkim modlitwą oraz ofiarą. Często okazuje się, że nawet najdrobniejsza pomoc, na którą wielu z nas stać, czyni ogrom dobra. Dlatego tak ważna jest nasza wrażliwość. Ufajmy Caritas, choć w mediach próbuje się to zaufanie burzyć. Caritas pieniędzy, które otrzymuje nie sprzeniewierza i jest wierna swojej misji oraz powołaniu. Często zwraca się uwagę na drobniejsze inicjatywy, a o Caritas nic się nie mówi. Ta rocznica jest dobrą okazją, aby społeczeństwo poznało właściwie oblicze Caritas i zasięg świadczonej pomocy - zakończył pasterz diecezji bydgoskiej.

Organizacja na co dzień prowadzi m.in.: ośrodek adopcyjny, warsztat terapii zajęciowej, świetlice opiekuńczo-wychowawczą, czy pierogarnię. Realizuje także specjalne projekty i programy: „Skrzydła”, „Kromka chleba”, „Potrzebuję rodziców od zaraz” i „Podaruj kroplę miłości”. 

Początek obchodów zaplanowano na godz. 18.

mc,PAP

[fot. bydgoszcz.caritas.pl]

Warto poczytać

 1. bliski-wschód-syria 23.10.2016

  Coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

  Wierni różnorodnych Kościołów wschodnich padają ofiarą Państwa Islamskiego (IS), a niewielka tylko część zdołała uciec za granicę.

 2. ashtray-12654551920 22.10.2016

  W Polsce ubywa palaczy

  Badania pokazują, że spada odsetek osób palących papierosy; to efekt rosnącej świadomości szkodliwości palenia i swoistej mody na niepalenie.

 3. 500SI 21.10.2016

  Na co Polacy wydają 500+?

  Blisko połowa Polaków pieniądze z 500+ wydaje na potrzeby całej rodziny; ponad jedna trzecia wydziela je z domowego budżetu i przeznacza na określone cele, jedna piąta wydziela je częściowo - wynika z badania CBOS.

 4. 212784eecf3a4479282af65f6d3b98dc8d69df64 20.10.2016

  Prawie 4 mln dzieci korzysta z 500+

  Do rodzin trafiło już 11,3 mld zł. To dane po pełnych sześciu miesiącach obowiązywania programu.

 5. EurocopterEC-725CougarMkII 19.10.2016

  Pawłowicz: Państwo musi się kierować swoim interesem

  Posłanka PiS prof. Krystyna Pawłowicz mówiła w rozmowie z portalem wPolityce.pl o sprawie Caracali.

 6. industry-406905960720 19.10.2016

  NIK: Nieprawidłowa ochrona ważnych obiektów

  Obiekty kluczowe dla funkcjonowania i bezpieczeństwa państwa i obywateli nie są dostatecznie chronione - wynika z kontroli NIK.

 7. money-14540131920 18.10.2016

  GUS: wzrost wynagrodzeń we wrześniu

  Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4.217,96 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

 8. transportniepelnoSI 17.10.2016

  NIK o niepełnosprawnych w komunikacji miejskiej

  "Brak lub niepełne dostosowanie komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych stanowi dla nich barierę w swobodnym przemieszczaniu się w granicach miasta" - twierdzi NIK w swoim najnowszym raporcie.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook