Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

100 milionów rozdanych w 10 lat

05.01.2014

Caritas Diecezji Bydgoskiej na przestrzeni dziesięciu lat udzieliła pomocy sięgającej stu milionów złotych. Organizacja świętuje dzisiaj 10-lecie swego istnienia.

W Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” 5 stycznia spotkają się mieszkańcy Bydgoszczy i diecezji, którzy wysłuchają koncertu noworocznego.

Dekada działalności organizacji charytatywnej stała się przede wszystkim okazją do wielkiego dziękczynienia. - Dla Caritas Diecezji Bydgoskiej najważniejszy był, jest i będzie człowiek. Żaden projekt, którego się podejmujemy, nie jest czymś wirtualnym, papierowym. To namacalne dzieło, za którym stoi człowiek potrzebujący - powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Caritas nie mogłaby istnieć, gdyby nie setki wolontariuszy, ale i tysiące sponsorów, ludzi o wrażliwych sercach. - Do realizacji wielu przedsięwzięć potrzebne są osoby, które zechcą ofiarować swój czas, umiejętności, zdolności, wszelkie dary oraz talenty, którymi zostały obdarowane. Działamy na rzecz drugiego człowieka - dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Nie bez znaczenia w całym łańcuchu czynienia dobra są Parafialne Zespoły Caritas oraz Szkolne i Akademickie Koła Caritas. - Kiedy zbierzemy kilkudziesięciu proboszczów oraz świeckich, którzy stoją na czele tych zespołów, szybko przekonamy się o ogromie ich działania. To jest jedność Kościoła, która stanowi o Jego sile. O sile ludzi i ich wielkiej miłości - podkreślił kapłan.

Na dużej scenie przed publicznością wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoników Bydgoskich oraz Zespół Żuki w repertuarze coverów The Beatles - symfonicznie. - Nasz koncert jest podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy przez lata tworzyli rodzinę Caritas - stwierdził ks. prałat Przybyła.

Podczas koncertu odbędzie się też kwesta na rzecz państwa Ewy i Dariusza Grzeców, którzy na początku grudnia stracili w pożarze dom, a także Artura Mindy - od urodzenia dotkniętego porażeniem mózgowym. Środki zostaną przeznaczone na operację, umożliwiającą mu swobodne poruszanie. 

Według biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, Caritas od początku swego istnienia zajmowała szczególne miejsce w życiu i funkcjonowaniu polskiego Kościoła. - Caritas możemy wspierać przede wszystkim modlitwą oraz ofiarą. Często okazuje się, że nawet najdrobniejsza pomoc, na którą wielu z nas stać, czyni ogrom dobra. Dlatego tak ważna jest nasza wrażliwość. Ufajmy Caritas, choć w mediach próbuje się to zaufanie burzyć. Caritas pieniędzy, które otrzymuje nie sprzeniewierza i jest wierna swojej misji oraz powołaniu. Często zwraca się uwagę na drobniejsze inicjatywy, a o Caritas nic się nie mówi. Ta rocznica jest dobrą okazją, aby społeczeństwo poznało właściwie oblicze Caritas i zasięg świadczonej pomocy - zakończył pasterz diecezji bydgoskiej.

Organizacja na co dzień prowadzi m.in.: ośrodek adopcyjny, warsztat terapii zajęciowej, świetlice opiekuńczo-wychowawczą, czy pierogarnię. Realizuje także specjalne projekty i programy: „Skrzydła”, „Kromka chleba”, „Potrzebuję rodziców od zaraz” i „Podaruj kroplę miłości”. 

Początek obchodów zaplanowano na godz. 18.

mc,PAP

[fot. bydgoszcz.caritas.pl]

Warto poczytać

 1. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 2. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 3. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 4. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 5. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 6. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

 7. rosary-12110641280 12.01.2017

  CBOS: Sondaż zasad moralnych Polaków

  21 proc. respondentów stwierdziło, że należy mieć wyraźne zasady moralne i nigdy od nich nie odstępować.

 8. jakfajniebyctatayoutube 11.01.2017

  Fundacja Mamy i Taty: Głęboki kryzys ojcostwa

  "Jako kraj zajmujemy jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dzietność" - podają organizatorzy kampanii "Jak fajnie być tatą".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook