Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Biurokracja zmorą Unii

27.02.2016

Główne problemy, z jakimi boryka się Unia Europejska, to kwestia uchodźców, kryzys euro, Brexit i przede wszystkim biurokracja – ocenili paneliści konferencji "Europa Karpat". Wskazywali, że do pokonania tych problemów potrzebna jest solidarność i współpraca Grupy Wyszehradzkiej.

Odbywająca się w Przemyślu (Podkarpackie) konferencja "Europa Karpat" zorganizowana została przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

W pierwszym panelu zatytułowanym "Bezpieczeństwo w Europie Środkowo-Wschodniej: współpraca wielostronna i dwustronna: strefa Schengen-Grupa Wyszehradzka-Sąsiedzi" rozmowa toczyła się głównie wokół szeroko rozumianego bezpieczeństwa i problemów, które obecnie dotykają UE.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) zdiagnozował kilka, jego zdaniem, najważniejszych problemów UE. Pierwszy to kryzys migracyjny, z którym - według niego - Europa sobie nie radzi. - Drugim problemem jest kryzys euro, który został chwilowo wyciszony, ale trwa. Kolejnym jest Brexit i ustalenie warunków, na jakich Wielka Brytania mogłaby zostać w UE. Czwartym problemem UE jest biurokracja, to jest ta część klasy europejskiej, która się wyalienowała i działa na własną rękę. Biurokracja zaczyna żyć własnym życiem - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Wskazał również na jeszcze jedno zagrożenie, w jego ocenie najważniejsze - kryzys wartości w przestrzeni publicznej. Wśród tych wartości Terlecki wymienił wolność obywateli i suwerenność państw.

- Trzecia wartość cenna dla nas Europejczyków, a trochę spychana na dalszy plan, to solidarność Europy. Obszarem solidarności jest Europa Środkowo-Wschodnia, my nazywamy ją Europą Karpat - dodał.

Terlecki podkreślił, że solidarność dla państw karpackich nie zawsze jest zbieżna z celami państw z zachodniej Europy. Jako przykład podał m.in. próby utworzenia przez państwa Beneluksu tzw. małej strefy Schengen.

- Musimy być niezależni gospodarczo i ekonomicznie, aby najwięksi gracze nie traktowali nas jako obszar taniej pracy i gorszych produktów zbywanych na tym terenie. Znakiem solidarności jest komunikacja, trzeba tworzyć korytarze komunikacyjne między nami - mówił Terlecki.

Z diagnozą przedstawioną przez wicemarszałka Sejmu zgodził się wiceprzewodniczący czeskiego Senatu Premysl Sobotka. Stwierdził on, że UE źle zarządza ws. kryzysu imigracyjnego, a "Bruksela tylko obiecuje" i nie dotrzymuje słowa.

W jego ocenie głosy niezależnych państw stają się coraz słabsze. - Nie powinniśmy się bać biurokratów z Brukseli, powinniśmy mówić naszym obywatelom o naszych wartościach. Trudno być optymistą dzisiaj, ale nie pozostaniemy pesymistami, bo jeśli nimi zostaniemy, to czeka na nas
tylko klęska - powiedział Sobotka.

Przewodniczący komisji gospodarki rady narodowej Słowacji Jan Hudacky podkreślał wagę niezależności energetycznej państw Grupy Wyszehradzkiej. Wśród rozwiązań tego problemów wymienił budowę interkonektorów energetycznych między państwami V4. - Tego typu inwestycje będą szczególnie ważne, kiedy Rosja przestanie dostarczać gaz przez Ukrainę - dodał.

Hudacky zaznaczył, że bardzo szkodliwy jest projekt budowy rurociągu Nord Stream 2. Według niego nie realizuje on celów europejskiej polityki energetycznej. Podał dane, z których wynika, że inwestycja ta pozbawi Ukrainę 2 mld euro, Słowacja straci ok. 800 mln euro, a Polska ok. 400 mln euro rocznie.

- Cieszę się, że kilka państw podkopuje ten projekt. KE wysłała pismo, że projekt będzie badany, ale wciąż czekamy na decyzję. Musimy naciskać na KE, aby zatrzymać ten projekt - apelował.

Moderator panelu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podziękował Słowacji za wsparcie tego protestu. Dodał, że jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, to podtrzymana zostanie na rynku europejskim dominująca pozycja Gazpromu.

Z kolei przewodniczący komisji ds. UE w węgierskim parlamencie Richard Horcsik mówił przede wszystkim o kryzysie imigracyjnym. W jego ocenie, aby poradzić sobie z tym problemem, konieczne jest lepsze zabezpieczenie zewnętrznych granic UE oraz wdrożenie planu współpracy UE z Turcją.

- W tym roku ponad 100 tys. nielegalnych imigrantów jest już w Grecji. Kto będzie bronił nas, naszej wiary, naszych synów? Bez zewnętrznej ochrony nie ma Schengen, wolnego przemieszczania się. Schengen jest wartością europejską. Dlaczego nie możemy jej ochronić i bronić? - pytał Horcsik.

Przewodniczący klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz wskazał, że największym zagrożeniem dla UE jest biurokracja. Według niego to ona spowodowała problem z uchodźcami.

- Jeśli okażemy solidarność Grupy Wyszehradzkiej, to biurokracja nie jest w stanie nas złamać. Jeżeli nie będziemy domagać się renegocjacji ustaleń ws. imigrantów, to również z planów energetycznych nic nie wyjdzie. Każdy z nas osobno zginie. Dobrze, że są Karpaty i nas łączą, i niech tak będzie do końca świata - mówił Kukiz.

Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Jurynec apelowała o większą współpracę między jej krajem a V4. - Przez lata Grupa Wyszehradzka nie wykorzystywała współpracy z Ukrainą. Trzeba wzmocnić tę współpracę w celu zachowania wolności politycznej - mówiła.

Dodała, że Ukraina potrzebuje wsparcia i chce skorzystać z doświadczenia państw Grupy Wyszehradzkiej, żeby uniknąć błędów przy reformie gospodarki.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Wielka Brytania

,

migracja

,

biurokracja

,

UE

Warto poczytać

 1. DmitryMedvedevandAleksandrLukashenko18July2012jpeg 22.01.2017

  Białoruś: W 2016 r. mniej represji

  Zmniejszyła się skala represji i łamania praw człowieka, ale nie miały miejsce zmiany systemowe.

 2. human-8749791280 21.01.2017

  Policja: Oszuści zagrażają naszym dziadkom

  „Mówimy też o tym ludziom młodym, tym prawdziwym wnukom, aby rozmawiali z seniorami i ostrzegali przed oszustami”.

 3. hacker-1569744960720 19.01.2017

  Coraz więcej cyberataków na NATO

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały zdaniem ekspertów inne państwa.

 4. ZK2311201608 18.01.2017

  CBOS: Coraz niższa ocena pracy posłów

  Prawie 70 proc. Polaków negatywnie ocenia pracę posłów.

 5. winter-landscape-1209130960720 17.01.2017

  Leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzęta

  Leśnicy i myśliwi na Podkarpaciu od kilku tygodni dokarmiają zwierzęta i ptaki. "W lasach południowo-wschodniej Polski czeka na nich ponad tysiąc zimowych miejsc dokarmiania" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

 6. money-256282960720-1 16.01.2017

  Niepewna sytuacja finansowa artystów

  Największa niepewność związana z sytuacją finansową dotyka artystów plastyków; najmniejsza - m.in. literatów, dziennikarzy.

 7. mid-17113038-1 14.01.2017

  800 osobom pomaga CPMiU w Warszawie

  800 obcokrajowców korzysta ze wsparcia Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Archidiecezji Warszawskiej prowadzonej przez Caritas Polska.

 8. up-chrobry-1163461960720 13.01.2017

  Co sprawdzić przed wysłaniem dziecka na zimowisko?

  Wybierając dla swojego dziecka zimowisko czy obóz narciarski, należy zadbać przede wszystkim o sprawdzenie wiarygodności organizatora - radzi MEN przed rozpoczynającymi się w sobotę feriami w szkołach. Przypomina, że informacje o organizatorach można znaleźć w publicznej bazie wypoczynku.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook