Jedynie prawda jest ciekawa


Życzenia Andrzeja Dudy dla Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz wszystkich Amerykanów

04.07.2018
1270dudaandrej
Życzenia Andrzeja Dudy dla Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz wszystkich Amerykanów

Z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, składam najserdeczniejsze gratulacje oraz najlepsze życzenia - napisał w środę prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej skierowanej do prezydenta USA Donalda Trumpa.

- Szanowny Panie Prezydencie, z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, składam na Pańskie ręce najserdeczniejsze gratulacje oraz najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla całego Narodu Amerykańskiego - napisał prezydent Andrzej Duda zwracając się do prezydenta USA.

Duda podkreślił, że "Polskę i Stany Zjednoczone łączą szczególne więzy wieloletniej przyjaźni i braterstwa". Prezydent zaznaczył również, że "w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie zapominamy, że Stany Zjednoczone nie tylko uznały odrodzenie polskiej państwowości jako warunek pokojowego ładu w Europie po zakończeniu I wojny światowej, ale także, już po nastaniu II Rzeczypospolitej, udzieliły jej tak potrzebnego wsparcia materialnego".

- W 2019 roku będziemy wspólnie świętować stulecie nawiązania polsko-amerykańskich relacji dyplomatycznych - przypomniał prezydent. Zaznaczył, że "ich siła i wielowymiarowość nieustannie wzbogaca nasze narody w ramach bliskiej współpracy politycznej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej". "Dzisiaj, w obliczu poważnych wyzwań i zagrożeń, w sposób szczególny doceniamy amerykański wkład w gwarancje bezpieczeństwa dla Polski i innych sojuszników w regionie" - dodał.

- Ciesząc się na możliwość naszego osobistego spotkania w najbliższym czasie, pragnę raz jeszcze przekazać najlepsze życzenia zdrowia, sukcesów i pomyślności dla Pana Prezydenta i wszystkich Amerykanów - czytamy w depeszy zamieszczonej na stronie prezydent.pl.

4 lipca 1776 roku delegaci z 13 amerykańskich kolonii na wschodnim wybrzeżu - które stały się pierwszymi stanami USA - zebrali się w Filadelfii i proklamowali niepodległość Stanów Zjednoczonych, czyli ich niezależność od Wielkiej Brytanii.


(PAP)

Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 2. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 3. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 4. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 5. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 6. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 7. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 8. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook