Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

21.02.2018
1270IZRAELWOJNA
Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

To nie my zainicjowaliśmy konflikt izraelsko-polski, który jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem - ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. Jednocześnie dodał, że losy noweli ustawy o IPN powinny zachęcić kierownictwo PiS "do czegoś w rodzaju audytu legislacyjnego".

Zybertowicz pytany w środę w radiowej "Trójce" o to czy Polska w sporze z Izraelem przegrywa "informacyjną wojnę na opowieści" odparł, że "prędzej czy później jakieś formy współpracy i porozumienia zostaną zbudowane". "Lepiej, żeby prędzej niż później, choć głębia wzajemnych uprzedzeń pokazuje, że będzie to długi i bolesny proces" - ocenił profesor.

Według niego, strona izraelska jest "bardziej doświadczona w przestrzeni komunikacyjnej, posiada więcej instrumentów, ale istnienie mediów społecznościach, (...) powoduje, że układ sił jest inny". "Poza głosami idiotycznie antysemickimi, jest pełno rzeczowych wpisów" - zaznaczył Zybertowicz.

Jak podkreślił, Polska powinna komunikować "w sposób systematyczny". "Mamy zaniedbania. Można powiedzieć, że III RP rozbroiła polskie państwo z instrumentów działania w przestrzeni publicznej" - ocenił Zybertowicz. Jego zdaniem "w dzisiejszym świecie narracja jest pierwszą linią obrony godności".

Dopytywany o to jak Polska powinna walczyć z bezkrytycznym cytowaniem przez zagraniczne media polskich publikacji mówiących o jej historii zaznaczył, że zarówno Polska jak i Izrael "zbudowały swoje tożsamości heroistyczne przy wypieraniu z pola wiedzy tych ciemnych stron".

"O ile Polska od czasu książki +Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka+ Jana Tomasza Grossa została poddana pewnej próbie edukacji - ona była często nieuczciwa, pokrętna - wielu Polaków zrozumiało, że nasza przeszłość ma te ciemne strony i musimy je także przepracować, to mam wrażenie, że wiele środowisk opiniotwórczych w Izraelu w ogóle nie było świadomych tego procesu" - zauważył Zybertowicz.

"Ten kryzys izraelsko-polski i mówię izraelsko-polski, bo jednak to nie my - jak sądzę - go zainicjowaliśmy, jest dla całego systemu i społeczeństwa pewnym wstrząsem, jak płytki był ten dialog, (...) że pewne instytucje państwa muszą być przekierowane. Podobnie jak wydajemy miliony na modernizację wojska - i to trzeba robić - tak trzeba wydawać setki milionów na ochronę naszego wizerunku" - podkreślił profesor.

Pytany czy jego zdaniem treść ustawy o IPN powinna być zmieniona przypomniał, że przed jej przyjęciem przez Senat wypowiadał się "publicznie, że powinna być ona poprawiona i nie jest precyzyjna". "W głębszym tle, losy tej ustawy powinny zachęcić kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości do czegoś w rodzaju audytu legislacyjnego" - ocenił Zybertowicz.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".(PAP)

autor: Marek Sławiński, fot. PAP/EPA/ISRAELI POLICE HANDOUT 

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook