Jedynie prawda jest ciekawa


Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

21.02.2018
1270IZRAELWOJNA
Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

To nie my zainicjowaliśmy konflikt izraelsko-polski, który jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem - ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. Jednocześnie dodał, że losy noweli ustawy o IPN powinny zachęcić kierownictwo PiS "do czegoś w rodzaju audytu legislacyjnego".

Zybertowicz pytany w środę w radiowej "Trójce" o to czy Polska w sporze z Izraelem przegrywa "informacyjną wojnę na opowieści" odparł, że "prędzej czy później jakieś formy współpracy i porozumienia zostaną zbudowane". "Lepiej, żeby prędzej niż później, choć głębia wzajemnych uprzedzeń pokazuje, że będzie to długi i bolesny proces" - ocenił profesor.

Według niego, strona izraelska jest "bardziej doświadczona w przestrzeni komunikacyjnej, posiada więcej instrumentów, ale istnienie mediów społecznościach, (...) powoduje, że układ sił jest inny". "Poza głosami idiotycznie antysemickimi, jest pełno rzeczowych wpisów" - zaznaczył Zybertowicz.

Jak podkreślił, Polska powinna komunikować "w sposób systematyczny". "Mamy zaniedbania. Można powiedzieć, że III RP rozbroiła polskie państwo z instrumentów działania w przestrzeni publicznej" - ocenił Zybertowicz. Jego zdaniem "w dzisiejszym świecie narracja jest pierwszą linią obrony godności".

Dopytywany o to jak Polska powinna walczyć z bezkrytycznym cytowaniem przez zagraniczne media polskich publikacji mówiących o jej historii zaznaczył, że zarówno Polska jak i Izrael "zbudowały swoje tożsamości heroistyczne przy wypieraniu z pola wiedzy tych ciemnych stron".

"O ile Polska od czasu książki +Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka+ Jana Tomasza Grossa została poddana pewnej próbie edukacji - ona była często nieuczciwa, pokrętna - wielu Polaków zrozumiało, że nasza przeszłość ma te ciemne strony i musimy je także przepracować, to mam wrażenie, że wiele środowisk opiniotwórczych w Izraelu w ogóle nie było świadomych tego procesu" - zauważył Zybertowicz.

"Ten kryzys izraelsko-polski i mówię izraelsko-polski, bo jednak to nie my - jak sądzę - go zainicjowaliśmy, jest dla całego systemu i społeczeństwa pewnym wstrząsem, jak płytki był ten dialog, (...) że pewne instytucje państwa muszą być przekierowane. Podobnie jak wydajemy miliony na modernizację wojska - i to trzeba robić - tak trzeba wydawać setki milionów na ochronę naszego wizerunku" - podkreślił profesor.

Pytany czy jego zdaniem treść ustawy o IPN powinna być zmieniona przypomniał, że przed jej przyjęciem przez Senat wypowiadał się "publicznie, że powinna być ona poprawiona i nie jest precyzyjna". "W głębszym tle, losy tej ustawy powinny zachęcić kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości do czegoś w rodzaju audytu legislacyjnego" - ocenił Zybertowicz.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".(PAP)

autor: Marek Sławiński, fot. PAP/EPA/ISRAELI POLICE HANDOUT 

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook