Jedynie prawda jest ciekawa


Zwrot wraku to decyzja polityczna

16.01.2013

W sprawie zwrotu wraku Tu-154M potrzebna jest decyzja polityczna strony rosyjskiej - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Polska nalega, aby stało się to jak najszybciej - zaznaczył. Wyraził wdzięczność szefowej dyplomacji UE za aktywność w tej sprawie.

Szef MSZ  radiowej Trójce był pytany o słowa premiera Donalda Tuska, który mówił, że zwróci się do Sikorskiego, aby pilnie przejrzał "wszystkie możliwości formalnoprawne i proceduralne" zwrotu wraku. "Jeśli pojawi się jakakolwiek okoliczność czy sposób, który zwiększyłby szanse szybkiego powrotu wraku do Polski, to na pewno minister Sikorski to wykorzysta" - zapewnił Tusk.

Minister spraw zagranicznych pytany, czy widzi takie okoliczności, odparł: "Potrzebna jest decyzja polityczna strony rosyjskiej". Podkreślił, że strona polska nigdy nie miała wątpliwości, że możliwości prawne zwrotu wraku po stronie rosyjskiej są. "Z którego paragrafu strona rosyjska chce skorzystać, to jest jej decyzja" - dodał.

Minister zaznaczył, że za analizy prawne tego zagadnienia po polskiej stronie odpowiedzialne są prokuratura i Ministerstwo Sprawiedliwości.

"My, jako MSZ, wspieramy je politycznie, więc wiemy, że strona rosyjska może wrak oddać. My nalegamy także na forum międzynarodowym na to, aby stało się to jak najszybciej" - powiedział szef MSZ.

W grudniu Sikorski na forum Rady ds. Zagranicznych UE poprosił szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, aby podczas szczytu UE-Rosja formalnie została podniesiona kwestia potrzeby zwrotu wraku Tu-154M. Po szczycie, który odbył się 21 grudnia, rzeczniczka Ashton poinformowała, że przy okazji spotkania szefowa unijnej dyplomacji rozmawiała o wraku z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Sikorski był pytany, czy jego zdaniem Ashton mogła zrobić więcej. "Zrobiła dokładnie to, o co ją poprosiłem i jestem jej za to wdzięczy. Mam nadzieję, że to uświadomiło stronie rosyjskiej, jak ważna to jest sprawa i że ona zostaje w Europie zauważona" - powiedział.

Sikorski dostrzega też przyspieszenie działań po stronie rosyjskiej w sprawie wraku. "Mam więc poczucie, że moja interwencja poskutkowała" - zaznaczył.

Wyrazem tego przyspieszenia, według ministra, jest m.in. to, że polska grupa logistyczna mogła sprawnie przeprowadzić wizję lokalną. "I teraz widzimy pewną aktywność komitetu śledczego" - dodał Sikorski.

We wtorek wieczorem logistycy z jednostki podległej Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy wrócili ze Smoleńska; oceniali możliwości przetransportowania wraku samochodami i sprawdzali m.in. stan dróg, szerokość i wysokość tuneli, wiaduktów oraz nośność mostów.

Sikorski był też pytany, czy Polska zaskarży odmowę zwrotu wraku Tu-154M. Przedstawiciel Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Gieorgij Smirnow powiedział we wtorek, że jeśli Komitet Śledczy odmówi Polsce wydania wraku przed zakończeniem swojego śledztwa, to strona polska ma prawo zaskarżyć tę decyzję w Prokuraturze Generalnej FR, a jeśli ta ją podtrzyma, to również w sądzie w Rosji.

"To jest wypowiedź jednego urzędnika. Dzisiaj ma być bardziej oficjalne stanowisko Komitetu Śledczego i to będzie dla nas miarodajne" - powiedział Sikorski.

Dopytywany, zaznaczył, że analizy prawnej wymaga kwestia, "czy polepszyłoby naszą sytuację prawną, gdybyśmy się ustawili niejako w kategorii petenta wedle prawa wewnątrzrosyjskiego".

"Miałby tu wątpliwości, ale to jest to, co analizujemy. My się zwracamy z kolejnymi prośbami o pomoc prawną - państwo do państwa - a już strona rosyjska musi zdecydować, jak na podstawie swojego prawa wewnętrznego o tym zdecydować" - powiedział.

Minister spraw zagranicznych uważa, że o tym, co zrobić z wrakiem Tu-154M Polska powinna zdecydować zanim zostanie on zwrócony. "Z tego co wiem, prokuratura nie potrzebuje już wraku do śledztwa, a więc mamy do czynienia z ważną pamiątką narodową. Widziałbym użycie wraku, jako elementu pomnika" - powiedział.

Zdaniem ministra przykładem "dobrego obywatelskiego upamiętnienia dramatu narodowego jest to, co Amerykanie zrobili w Nowym Jorku na miejscu wież World Trade Center".

"My też straciliśmy prezydenta, przyjaciół, szefa sztabu generalnego, ministrów, wiceministrów, parlamentarzystów. Wszyscy to przeżyliśmy i to się domaga godnego upamiętnienia" - uważa Sikorski.

ansa/PAP

[fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook