Jedynie prawda jest ciekawa

Zwolnienia grupowe w Presspublice

17.11.2011

Nowy właściciel wydawnictwa chce zwolnić 120 osób zatrudnionych. To aż jedna piąta osób zatrudnionych na etacie. W poniedziałek rozpoczną się negocjacje ze związkami zawodowymi.

Presspublika to spółka wydająca „Rzeczpospolitą”, „Uważam Rze”, „Parkiet” oraz portale internetowe, w tym rp.pl.

Informację o planowanym zwolnieniu 120 osób przekazał przewodniczący komisji zakładowej "Solidarności" Piotr Kościński. Jak dodał, planowane zwolnienia dotyczą pracowników zatrudnionych na etacie. W Presspublice jest ich mniej niż 600. Pod koniec października nowy zarząd spółki informował, że wydawnictwo zatrudnia i współpracuje w sumie z 790 osobami.

W najbliższych dniach związki zawodowe powinny przystąpić z pracodawcą do negocjacji warunków zwolnień - jest na to 20 dni. Negocjacje mają rozpocząć się w poniedziałek. Jeśli porozumienia nie będzie, pracodawca może wydać regulamin zwolnień.

Informację o planowanych zwolnieniach potwierdził w rozmowie z PAP Jarosław Knap - doradca Gremi Media, nowego właściciela Presspubliki. Dodał, że negocjacje ze związkami zawodowymi będą dotyczyć zarówno skali, jak i terminów zwolnień. Nie chciał powiedzieć, kto dokładnie miałby zostać zwolniony.

- Nie stawiamy ultimatum, pokazujemy zakres działalności spółki i konieczny - naszym zdaniem - zakres zwolnień. Cały czas chcemy i rozmawiamy ze związkami - zaznaczył.

W połowie października br. właściciel spółki Gremi Media Grzegorz Hajdarowicz podpisał umowę kupna 48,99 proc. udziałów wydawnictwa od spółki Skarbu Państwa Przedsiębiorstwa Wydawniczego "Rzeczpospolita". Wcześniej Gremi Media przejęła kontrolny pakiet 51,01 proc. udziałów Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom.

W spółce zmienił się wówczas zarząd - nowym prezesem został szef funduszu NFI Jupiter Dariusz Leśniak. Przed kilkoma tygodniami Leśniak poinformował, że po dziewięciu miesiącach br. wydawnictwo ma straty w wysokości 12,2 mln zł, a według prognozy na koniec roku strata wyniesie 15,6 mln zł.

Nowy prezes spółki uniknął wówczas odpowiedzi na pytanie, czy Presspublica zamierza ograniczyć zatrudnienie. Zaznaczył jednak, że celem spółki jest wygenerowanie zysku w 2012 r. oraz ograniczenie wysokości straty przewidywanej na koniec br.

Tymczasem dziś pojawiła się informacja, że tygodnik "Uważam Rze" po raz kolejny pobił konkurencję i we wrześniu na spadającym rynku osiągnął 141,7 tys. sprzedanych egzemplarzy.

rch/PAP

[fot.arch.]

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook