Jedynie prawda jest ciekawa


Pod Sejmem stanął pomnik Tuska

13.09.2013

"Gdybym miał w przyszłości Polakom kojarzyć się ze słońcem, a moi oponenci z deszczem, to jestem wygrany" - mówił premier Donald Tusk, odnosząc się do pomnika postawionego mu przez związkowców.

"Nie zasłużyłem na pomniki. I to nie fałszywa skromność... Także niezależnie kto je stawia, nawet jeśli są złośliwe i dowcipne, to cieszę się… Gdybym miał w przyszłości Polakom kojarzyć się ze słońcem, a moi oponenci z deszczem, to jestem wygrany" - uśmiechał się Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Sejmie. Szef rządu był pytany o pomnik (mogą go państwo zobaczyć na zdjęciu), który pod Sejmem postawili premierowi protestujący związkowcy. Tusk jest na monumencie przedstawiony w słynnej czapce z Peru oraz piłką, którą trzyma pod pachą.

"Premierowi - Naród" - głosi napis pod pomnikiem.

Najwięcej emocji wzbudziło jednak u Tuska przemówienie prezesa PiS, który mówił pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

"Powiem szczerze, że wygląda na to, ze Kaczyński bardzo tęskni za Al. Ujazdowksimi i gabinetem w tamtym budynku. Szkoda, ze wybrał czas, gdy posłowie powinni być w Sejmie. (…) Moim zdaniem się pogubił, bo jeśli chciał mi nawrzucać, to miał okazję zrobić to w Sejmie... Sprawia wrażenie zażartego jak zawsze i pogubionego. Komentować epitetów pana prezesa Kaczyńskiego nie warto, bo to tak jakby komentować płytę, której słuchamy codziennie przez sześć godzin. Nie jestem w stanie wymyślić nowego komentarza do tej starej pieśni" - mówił Donald Tusk.

W trakcie konferencji przekonywał również, że nowela budżetu okaże się pozytywnym ruchem dla kondycji gospodarczej Polski: "Mam nadzieję, że gdy będziemy podsumowywali rok 2013, to wszyscy przyznają, że nowela będzie trafna. Mam nadzieję, że tym razem obejdzie się bez większych błędów. Obawy o to, że coś się może zdarzyć, nie są uzasadnione" - przekonywał premier.

Szef rządu mówił również, że "nie obraża się" na protestujących związkowców. Więcej pretensji miał wobec polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie pojawili się dziś w Sejmie. Zdaniem Tuska to sytuacja skandaliczna.

"Nie narzekam na fakt, że od czas udo czasu pojawiają się demonstrujący. To ma społeczny sens i pokazuje wiele spraw, które bolą ludzi. Nie obrażam się na to. Rząd jest od tego, by przygotować ustawy. Nieobecność PiS pozwoliła sprawniej niż zwykle przeprowadzić głosowania, bo nie było awantur. Z drugiej strony to nie była normalna sytuacja. Nie odczuwałem radości z tego, że nie widzę twarzy, które zazwyczaj są zawziętymi i nieprzyjemnymi – przynajmniej dla mnie. Ale uważam, że to jest sytuacja nie do zaakceptowania" - irytował się premier.

Tusk wyraził również nadzieję, że kolejne dni protestów związkowców nie będą odbywały się w klimacie agresji: "Będę w Warszawie z oczywistych względów. Nie spodziewałbym się aktów agresji, bo to szkodzi reputacji związków. My również chcemy pokazać, by nie było poczucia, że tu są tarcze, kaski, a z tamtej strony kije i kamienie. Moim zdaniem można wmówić, co się nie podoba w Polsce, ale można to robić bez agresji. (…) Jest dużo powodów do niezadowolenia, ale nie ma ostrego konfliktu społecznego. Na szczęście, bo w tych trudnych czasach lepiej radzą sobie państwa, gdzie takich konfliktów nie ma. Mam nadzieje, że związkowcy wytrzymają nerwowo" - mówił premier.

Na zakończenie wygłosił zdanie o pomniku, który postawili mu związkowcy: "Nie zasłużyłem na pomniki. To nie fałszywa skromność, także niezależnie kto je stawia, nawet jeśli są złośliwe i dowcipne… Cieszę się… Gdybym miał w przyszłości Polakom kojarzyć się ze słońcem, a moi oponenci z deszczem, to jestem wygrany" - śmiał się premier.

LL, wPolityce.pl

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook