Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Związkowcy przeciwko „elastycznej” pracy

10.06.2013

Przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie powstało miasteczko namiotowe. Związkowcy NSZZ "Solidarność" protestują tu przeciwko planowanym przez rząd zmianom w kodeksie pracy.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał zebranym, że w Sejmie procedowany jest projekt ustawy o elastycznym czasie pracy. - Mówienie o tym, że ta ustawa da więcej nowych miejsc pracy jest totalną bzdurą i nieporozumieniem. Jeżeli pracodawca będzie rozliczał czas pracy w okresie 12-miesięcznym z pracownika zrobi niewolnika - powiedział Duda.

- Jeśli nadgodzin będzie mniej i pracodawca nie będzie za nie płacił, to pracodawcy będą wykorzystywać do maksimum pracownika zatrudnionego, a nie zatrudniać nowych - przekonywał Duda.

Jego zdaniem polityka zaciskania pasa nie zdaje egzaminu w Europie, tam koszty pracy są cięte, a bezrobocie nie zmniejsza się.

- Proponuję, aby premier Tusk podzielił się z opinią publiczną, jaki Polska otrzymała 29 maja raport od Komisji Europejskiej i jej zalecenia. Mówi w nich (KE) o skandalu, że Polska ma najwięcej umów na czas określony, że są umowy śmieciowe, a bezrobocie jest na tak wysokim poziomie - mówił Duda.

Według Dudy projekt ustawy o elastycznym czasie pracy jest niezgodny z unijną dyrektywą o elastycznym czasie pracy.

Wcześniej związkowcy przemaszerowali z pl. Grunwaldzkiego pod siedzibę Urzędu Wojewódzkiego. Manifestanci nieśli ze sobą transparenty z hasłami, m.in. "Stop dla bezrobocia i emigracji młodych", "Szczecin bez gospodarki to upadek miasta".

Oprócz zachodniopomorskich związkowców, w Szczecinie są także reprezentacje związków zawodowych m.in. z Łodzi, Gdańska, Poznania oraz reprezentanci Platformy Oburzonych - inicjatywy Dudy i wokalisty Pawła Kukiza.

Rano związkowcy rozstawili przed Urzędem Wojewódzkim miasteczko namiotowe, w którym do końca tygodnia mają odbywać się m.in. dyskusje o sytuacji społecznej, politycznej i gospodarczej regionu.

Swoje postulaty adresowane do premiera Donalda Tuska związkowcy przekazali zachodniopomorskiemu wojewodzie w grudniu 2012 r. i marcu 2013 r. Domagają się w nich m.in. wycofania się z planów nowelizacji i liberalizacji kodeksu pracy w kwestii wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy, podwyższenia wysokości płacy minimalnej, uporządkowania kwestii umów śmieciowych i stworzenia ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Związkowcy domagali się także specjalnego programu pomocowego na rzecz ożywienia gospodarczego Pomorza Zachodniego, dialogu społecznego i odtworzenia w Szczecinie produkcji stoczniowej.

PAP/JKUB

[fot. Radio Szczecin/Łukasz Szełemej]
Słowa kluczowe:

Szczecin

,

protest

,

związkowcy

Warto poczytać

 1. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Toczą się konsultacje społeczne

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 2. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 3. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 4. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 5. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 6. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 7. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook