Jedynie prawda jest ciekawa


Związkowcy patrzą na ręce władzy

28.03.2012

Członkowie „Solidarności” protestujący przeciwko zmianom wieku emerytalnego przenieśli się w środę przed siedzibę polskiego Sejmu. Chcą patrzeć na ręce posłów, którzy zajmą się m.in. ich wnioskiem o przeprowadzenie referendum.

Miasteczko emerytalne, które w poniedziałek stanęło pod siedzibą Kancelarii Premiera, zostało w środę przeniesione pod siedzibę parlamentu. W ostatni dzień protestu przed KPRM związkowcy urządzili happening. Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaniósł pod siedzibę Kancelarii trumnę dla rządu Tuska. W miasteczku pojawiły się dwie wielkie kukły, symbolizujące premiera Donalda Tuska oraz ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego. Szły one na czele pochodu pod polski Sejm.

Jak informowali wcześniej związkowcy, miasteczko zostało przeniesione, ponieważ protestujący chcą przyglądać się pracom Sejmu, który w piątek będzie debatował nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Taka forma protestu jest symbolicznym wywieraniem presji na parlament. Będziemy patrzeć posłom na ręce. Chcemy na bieżąco informować o poczynaniach posłów w tej bardo ważnej dla nas sprawie. Jesteśmy pod Sejmem, żeby parlamentarzyści idąc do pracy, czy podchodząc do okna w Sejmie, widzieli nas, widzieli, że jesteśmy, czekamy i patrzymy, co oni zrobią – tłumaczy portalowi Stefczyk.info Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego „S”.

Nastroje wśród protestujących są wciąż bardzo bojowe. Środowy poranek zaczęli od głośnego koncertu pod KPRM. Od 6:00 trąbili, bębnili oraz uderzali hełmami w chodnik. Związkowcy zapowiadają, że ich sprzeciw wobec propozycji rządowej dopiero się zaczął. Dziś pod Sejmem protestuje jeden z regionów „Solidarności”, w piątek do Warszawy przyjedzie kilkadziesiąt tysięcy związkowców. Członkowie „S” na poważnie postanowili przyglądać się parlamentowi. Ma temu służyć również uruchomiona specjalnie na tę okazję strona internetowa Referendumemerytalne.pl. Na niej znajduje się aplikacja, która umożliwia śledzenie poczynań konkretnych posłów. Związkowcy przy nazwisku każdego z nich będą umieszczać wiadomości pokazujące, jak poszczególni posłowie głosują w ważnych dla „Solidarności” sprawach. Autorzy inicjatywy wskazują, że każdy dzięki serwisowi będzie mógł zobaczyć, jak się zachowują posłowie z jego okręgu. Zapowiadają, że wyniki indywidualnego głosowania nad wnioskiem „Solidarności” ws. wieku emerytalnego również znajdą się w serwisie.

Marek Lewandowski tłumaczy naszemu portalowi, że „Solidarność” od dawna była świadoma, jak wygląda w Polsce dialog społecznych. To dlatego już w listopadzie postanowiono, że związkowcy będą się domagać przeprowadzenia referendum ws. wieku emerytalnego. Gdy premier ogłosił swoją propozycję wieku emerytalnego zadaliśmy sobie pytanie, co zrobić, żeby się temu przeciwstawić. Wiedzieliśmy, że po 30 dniach negocjacji w Komisji Trójstronnej, rząd i tak zrobi swoje. Postanowiliśmy więc przeprowadzić referendum w tej sprawie – tłumaczy Lewandowski.

Związkowiec zaznacza, że „Solidarność” chciała, by „Polacy mogli wypowiedzieć się w tej sprawie”. Nasza akcja zakończyła się sukcesem. Już to, że o zmianach jest dziś tak głośno, już to, że będziemy mogli pokazać nasze argumenty w Sejmie jest pozytywnym skutkiem tego, co robimy – zaznacza. Nasz rozmówca przypomina, że „ponad 2 miliony osób podpisało się pod wnioskiem o referendum, a, zgodnie z wynikami sondaży, ponad 15 milionów jest przeciwnych tej propozycji”.

Lewandowski odnosząc się do słów Marszałek Kopacz, która mówiła, że jest blisko do porozumienia koalicji ws. wieku emerytalnego, zaznaczył, że jeśli politycy się dogadają będą w stanie przeforsować propozycje wbrew społeczeństwu. Jednak nie wróżę wtedy tej pseudoreformie świetlanej przyszłości. Można się spodziewać, że po zmianie władzy następcy rządzących będą się wycofywać. Długofalowe reformy trzeba przeprowadzać przygotowując się do tego, przekonując społeczeństwo – tłumaczy rzecznik przewodniczącego „S”.

Lewandowski wskazuje również, że Platforma w kampanii wyborczej nie mówiła nic na temat zmian wieku emerytalnego, więc nie ma legitymizacji dla przeprowadzania tej zmiany. Referendum jest świetnym sposobem, by sprawdzić, co sądzą na dany temat Polacy – zaznacza.

Miasteczko stoi, protest trwa. Kolejni przedstawiciele partii opozycyjnych przychodzą do związkowców i deklarują poparcie dla „Solidarności” i jej postulatów. W piątek zobaczymy, na ile te deklaracje wystarczą.

saż
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook