Jedynie prawda jest ciekawa

Żukowski: Mamy demokrację drugiej świeżości

02.12.2014

„To się nie zdarza w demokracjach” - mówił o różnicach między wynikami PKW, a Exit polls.

Dr Żukowski uważa, że Polacy nie zaakceptują tego, co miało miejsce po wyborach samorządowych. „Nie dopuszczam do myśli tego, że te wybory zostaną przyklepane i powszechnie zaakceptowane. Myślę, że polskie społeczeństwo ma w sobie wystarczająco wolności, demokracji i ciekawości świata, żeby się starać dotrzeć do prawdy” – mówił w Telewizji Republika politolog i socjolog z UW.

Gość TV Republika zauważył, że podczas wyborów pojawiło się wiele niepokojących elementów, które mogą wskazywać na to, że nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

„Zaskoczył mnie sposób liczenia głosów oraz to, że, jeżeli chodzi o sejmiki, prawie co piąty głos był nieważny. Bardzo duży niepokój budzi też różnica miedzy badaniem Exit polls, a tymi zaprezentowanymi przez PKW. Ale najbardziej niepokoi mnie postawa władzy, która twierdzi, że nie wolno podważać tych wyborów” – stwierdził.

Dodał, że „wynik Exit polls dawał koalicji PO-PSL 9 sejmików, a już oficjalne wyniki zagwarantowały jej 14 województw”.

„To się nie zdarza w demokracjach” – mówił. „To demokracja drugiej świeżości” – dodał.

Zdaniem dra Żukowskiego, powinno się dokładnie zbadać poszczególne etapy procesu wyborczego. „Czuję się w obowiązku, żeby to wyjaśnić, bo to niezbędne dla naszej demokracji” – podkreślał. „ Na pewno znajdą się badacze, którzy się w to zaangażują, bo to niezwykle ciekawe poznawczo” – zapewnił.

ez
[Fot. wPolityce.pl]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

wybory

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook