Jedynie prawda jest ciekawa


Żukowski: Mamy demokrację drugiej świeżości

02.12.2014

„To się nie zdarza w demokracjach” - mówił o różnicach między wynikami PKW, a Exit polls.

Dr Żukowski uważa, że Polacy nie zaakceptują tego, co miało miejsce po wyborach samorządowych. „Nie dopuszczam do myśli tego, że te wybory zostaną przyklepane i powszechnie zaakceptowane. Myślę, że polskie społeczeństwo ma w sobie wystarczająco wolności, demokracji i ciekawości świata, żeby się starać dotrzeć do prawdy” – mówił w Telewizji Republika politolog i socjolog z UW.

Gość TV Republika zauważył, że podczas wyborów pojawiło się wiele niepokojących elementów, które mogą wskazywać na to, że nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

„Zaskoczył mnie sposób liczenia głosów oraz to, że, jeżeli chodzi o sejmiki, prawie co piąty głos był nieważny. Bardzo duży niepokój budzi też różnica miedzy badaniem Exit polls, a tymi zaprezentowanymi przez PKW. Ale najbardziej niepokoi mnie postawa władzy, która twierdzi, że nie wolno podważać tych wyborów” – stwierdził.

Dodał, że „wynik Exit polls dawał koalicji PO-PSL 9 sejmików, a już oficjalne wyniki zagwarantowały jej 14 województw”.

„To się nie zdarza w demokracjach” – mówił. „To demokracja drugiej świeżości” – dodał.

Zdaniem dra Żukowskiego, powinno się dokładnie zbadać poszczególne etapy procesu wyborczego. „Czuję się w obowiązku, żeby to wyjaśnić, bo to niezbędne dla naszej demokracji” – podkreślał. „ Na pewno znajdą się badacze, którzy się w to zaangażują, bo to niezwykle ciekawe poznawczo” – zapewnił.

ez
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 2. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 3. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 4. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 5. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 6. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 7. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook