Jedynie prawda jest ciekawa

Żukowski: Mamy demokrację drugiej świeżości

02.12.2014

„To się nie zdarza w demokracjach” - mówił o różnicach między wynikami PKW, a Exit polls.

Dr Żukowski uważa, że Polacy nie zaakceptują tego, co miało miejsce po wyborach samorządowych. „Nie dopuszczam do myśli tego, że te wybory zostaną przyklepane i powszechnie zaakceptowane. Myślę, że polskie społeczeństwo ma w sobie wystarczająco wolności, demokracji i ciekawości świata, żeby się starać dotrzeć do prawdy” – mówił w Telewizji Republika politolog i socjolog z UW.

Gość TV Republika zauważył, że podczas wyborów pojawiło się wiele niepokojących elementów, które mogą wskazywać na to, że nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

„Zaskoczył mnie sposób liczenia głosów oraz to, że, jeżeli chodzi o sejmiki, prawie co piąty głos był nieważny. Bardzo duży niepokój budzi też różnica miedzy badaniem Exit polls, a tymi zaprezentowanymi przez PKW. Ale najbardziej niepokoi mnie postawa władzy, która twierdzi, że nie wolno podważać tych wyborów” – stwierdził.

Dodał, że „wynik Exit polls dawał koalicji PO-PSL 9 sejmików, a już oficjalne wyniki zagwarantowały jej 14 województw”.

„To się nie zdarza w demokracjach” – mówił. „To demokracja drugiej świeżości” – dodał.

Zdaniem dra Żukowskiego, powinno się dokładnie zbadać poszczególne etapy procesu wyborczego. „Czuję się w obowiązku, żeby to wyjaśnić, bo to niezbędne dla naszej demokracji” – podkreślał. „ Na pewno znajdą się badacze, którzy się w to zaangażują, bo to niezwykle ciekawe poznawczo” – zapewnił.

ez
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 2. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 3. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 4. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

 5. DudaSzydloKukiz 23.10.2017

  Duda, Szydło, Kukiz. Tym politykom Polacy ufają najbardziej

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (58 proc.) oraz Paweł Kukiz (55 proc.). Liderami rankingu nieufności są: szef MON Antoni Macierewicz (53 proc.) oraz lider PO Grzegorz Schetyna (49 proc.).

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook