Jedynie prawda jest ciekawa


Źródłem bezpieczeństwa jest siła armii

25.04.2016

Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i minister obrony Antoni Macierewicz wystąpili na wspólnej konferencji prasowej po dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

„Bardzo się cieszę, co podkreślałem, że stawili się wszyscy, którzy pełnią dzisiaj najważniejsze funkcje polityczne w państwie. Bardzo dziękuję panu ministrowi za zorganizowanie tej odprawy i pani premier za obecność dzisiaj” – mówił Andrzej Duda.

„To ważne, bo było to spotkanie z wojskiem, które dla dobrego funkcjonowania oczekuje jednoznaczności, spójności i współdziałania tych, którzy pełnią najważniejsze funkcje w państwie” – dodał prezydent Rzeczpospolitej.

Podczas spotkania rozmawiano o najważniejszych problemach polskiego wojska.

„Mówiliśmy o wyzwaniach i oczekiwaniach jakie Polacy mają niezbywalne prawo mieć wobec polskiego wojska. Tym podstawowym oczekiwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokoju, a więc gotowość polskiego wojska na każda sytuację kryzysową” – powiedział.

„Mówiliśmy również o tych wyzwaniach politycznych , które przed nami. Chodzi o szczyt NATO i naszą gotowość jako organizatorów jak i o nasze oczekiwania wobec tego szczytu” – dodał.

Prezydent zwrócił uwagę na sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie i kwestii, które Polska chce na nim poruszyć.

„Szczyt będzie wszechstronny, będzie mówił o tym gdzie są zagrożenia. Mamy konflikt na Ukrainie, była wojna w Gruzji, mamy różnego rodzaju prowokacyjne akty o charakterze militarnym. Państwa NATO muszą być gotowe do kolektywnej obrony, bo taki jest cel Sojuszu, bo państwa NATO muszą pokazywać swoja obecność w tych rejonach, które kolektywnej obrony potrzebują. To jest też kwestia obecności, bo nic lepiej nie odstrasza ewentualnych agresorów niż świadomość, że agresja zakończy się zdecydowaną odpowiedzią” – powiedział.

„Mówiliśmy o planach modernizacyjnych polskiej armii, o intensyfikacji prac, o udoskonaleniu systemu dowodzenia, o wzmocnieniu polskiego wojska. Mówiliśmy o powiększeniu liczebności polskiej armii” – dodał.

Duda przypomniał, że dla uczestników dzisiejszego zebrania ważna jest budowa silnego państwa.

„Co chce podkreślić bardzo mocno, chcieliśmy dzisiaj wszyscy razem pokazać polskiemu wojsku, a co za tym idzie i polskiemu społeczeństwu, że chcemy budować silne państwo, a silne państwo to silna i dobrze zorganizowana armia” – powiedział.

W spotkaniu udział wzięła też premier Beata Szydło.

„Najważniejszym priorytetem jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Ambitne projekty, które postawił przed sobą pan minister Antoni Macierewicz w reorganizacji, modernizacji polskiej armii służyły temu byśmy my wszyscy Polacy mogli się czuć bezpiecznie w swoim domu, w swojej Ojczyźnie” – powiedziała szefowa rządu.

„Sentyment do polskiego munduru i szacunek jakim darzy się polskich żołnierzy, pamięć historyczna, która staramy się dzisiaj przywracać, to godność naszego państwa, to godność nas wszystkich” – dodała.

Premier polskiego rządu mówiła też o potrzebie wsparcia wojska sprzętem wyprodukowanym w Polsce.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że przed nami wiele wyzwań. Ambitne projekty przygotowane przez pana ministra i jego resort, byśmy mogli się szczycić nowoczesną i dobrze zorganizowaną armią. Chcemy by wszyscy żołnierze mieli poczucie, że ich służba jest bezpieczna. Naszym najważniejszym zadaniem jest modernizacja polskiej armii. Chcemy by była doposażana w sprzęt, który jest wyprodukowany w Polsce, przy pomocy polskich inżynierów” – powiedziała.

Antoni Macierewicz powiedział, że nie można opierać bezpieczeństwa państwa tylko na sojuszach.

„Ta jedność myśli i działań, koncepcji i zamierzeń gwarantuje, że polska armia będzie silna i będzie częścią skutecznie działającego Sojuszu, a nie pozoru Sojuszu. Wojska NATO, wojska USA będą na wschodniej flance NATO jako siły przebywające tu trwale. Jest to w wymiarze sojuszniczym pierwszy element naszego bezpieczeństwa. Ale nikt nie może fundować swojego bezpieczeństwa tylko na sojuszach. Źródłem prawdziwego bezpieczeństwa jest siła własnej armii. Przedstawiłem podczas tej narady plan rekonstrukcji programu modernizacji. Tak by skupić go na wykonalnych, najważniejszych elementach gwarantujących w najbliższym czasie bezpieczeństwo Polski. Ten program będzie realizowany, ten program wymaga większych nakładów, które zadeklarowała pani premier” – powiedział szef MON.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 2. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 3. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 4. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 5. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook