Jedynie prawda jest ciekawa


Źródłem bezpieczeństwa jest siła armii

25.04.2016

Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i minister obrony Antoni Macierewicz wystąpili na wspólnej konferencji prasowej po dorocznej odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

„Bardzo się cieszę, co podkreślałem, że stawili się wszyscy, którzy pełnią dzisiaj najważniejsze funkcje polityczne w państwie. Bardzo dziękuję panu ministrowi za zorganizowanie tej odprawy i pani premier za obecność dzisiaj” – mówił Andrzej Duda.

„To ważne, bo było to spotkanie z wojskiem, które dla dobrego funkcjonowania oczekuje jednoznaczności, spójności i współdziałania tych, którzy pełnią najważniejsze funkcje w państwie” – dodał prezydent Rzeczpospolitej.

Podczas spotkania rozmawiano o najważniejszych problemach polskiego wojska.

„Mówiliśmy o wyzwaniach i oczekiwaniach jakie Polacy mają niezbywalne prawo mieć wobec polskiego wojska. Tym podstawowym oczekiwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i spokoju, a więc gotowość polskiego wojska na każda sytuację kryzysową” – powiedział.

„Mówiliśmy również o tych wyzwaniach politycznych , które przed nami. Chodzi o szczyt NATO i naszą gotowość jako organizatorów jak i o nasze oczekiwania wobec tego szczytu” – dodał.

Prezydent zwrócił uwagę na sprawę zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie i kwestii, które Polska chce na nim poruszyć.

„Szczyt będzie wszechstronny, będzie mówił o tym gdzie są zagrożenia. Mamy konflikt na Ukrainie, była wojna w Gruzji, mamy różnego rodzaju prowokacyjne akty o charakterze militarnym. Państwa NATO muszą być gotowe do kolektywnej obrony, bo taki jest cel Sojuszu, bo państwa NATO muszą pokazywać swoja obecność w tych rejonach, które kolektywnej obrony potrzebują. To jest też kwestia obecności, bo nic lepiej nie odstrasza ewentualnych agresorów niż świadomość, że agresja zakończy się zdecydowaną odpowiedzią” – powiedział.

„Mówiliśmy o planach modernizacyjnych polskiej armii, o intensyfikacji prac, o udoskonaleniu systemu dowodzenia, o wzmocnieniu polskiego wojska. Mówiliśmy o powiększeniu liczebności polskiej armii” – dodał.

Duda przypomniał, że dla uczestników dzisiejszego zebrania ważna jest budowa silnego państwa.

„Co chce podkreślić bardzo mocno, chcieliśmy dzisiaj wszyscy razem pokazać polskiemu wojsku, a co za tym idzie i polskiemu społeczeństwu, że chcemy budować silne państwo, a silne państwo to silna i dobrze zorganizowana armia” – powiedział.

W spotkaniu udział wzięła też premier Beata Szydło.

„Najważniejszym priorytetem jest bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Ambitne projekty, które postawił przed sobą pan minister Antoni Macierewicz w reorganizacji, modernizacji polskiej armii służyły temu byśmy my wszyscy Polacy mogli się czuć bezpiecznie w swoim domu, w swojej Ojczyźnie” – powiedziała szefowa rządu.

„Sentyment do polskiego munduru i szacunek jakim darzy się polskich żołnierzy, pamięć historyczna, która staramy się dzisiaj przywracać, to godność naszego państwa, to godność nas wszystkich” – dodała.

Premier polskiego rządu mówiła też o potrzebie wsparcia wojska sprzętem wyprodukowanym w Polsce.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że przed nami wiele wyzwań. Ambitne projekty przygotowane przez pana ministra i jego resort, byśmy mogli się szczycić nowoczesną i dobrze zorganizowaną armią. Chcemy by wszyscy żołnierze mieli poczucie, że ich służba jest bezpieczna. Naszym najważniejszym zadaniem jest modernizacja polskiej armii. Chcemy by była doposażana w sprzęt, który jest wyprodukowany w Polsce, przy pomocy polskich inżynierów” – powiedziała.

Antoni Macierewicz powiedział, że nie można opierać bezpieczeństwa państwa tylko na sojuszach.

„Ta jedność myśli i działań, koncepcji i zamierzeń gwarantuje, że polska armia będzie silna i będzie częścią skutecznie działającego Sojuszu, a nie pozoru Sojuszu. Wojska NATO, wojska USA będą na wschodniej flance NATO jako siły przebywające tu trwale. Jest to w wymiarze sojuszniczym pierwszy element naszego bezpieczeństwa. Ale nikt nie może fundować swojego bezpieczeństwa tylko na sojuszach. Źródłem prawdziwego bezpieczeństwa jest siła własnej armii. Przedstawiłem podczas tej narady plan rekonstrukcji programu modernizacji. Tak by skupić go na wykonalnych, najważniejszych elementach gwarantujących w najbliższym czasie bezpieczeństwo Polski. Ten program będzie realizowany, ten program wymaga większych nakładów, które zadeklarowała pani premier” – powiedział szef MON.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 6. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 7. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 8. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook