Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

ZP chce odwołania Kropiwnickiego

16.04.2015

Czy Robert Kropiwnicki z PO, szef sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej pożegna się ze stanowiskiem? Chce tego Klub Zjednoczonej Prawicy złożył. Według ZP, Kropiwnicki łamie prawo.

- Absurdalne zarzuty - komentuje Kropiwnicki.

Komisja odpowiedzialności konstytucyjnej zajmuje się wnioskami o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Arkadiusz Mularczyk (Zjednoczona Prawica), który jest wiceszefem komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że Kropiwnicki nie zgodził się na przesłuchanie pięciu świadków obrony, o które wnioskował m.in. pełnomocnik Zbigniewa Ziobry.

- Takie zachowanie Kropiwnickiego narusza zasady prawa do obrony, rzetelnego procesu, przeczy wszelkim standardom prawa karnego i ustawy o Trybunale Stanu - podkreślił.

Jak relacjonował Mularczyk, Kropiwnicki uznał, że materiał dowodowy w sprawie wniosku dotyczącego Ziobry został wyczerpany, ponieważ - jego zdaniem - chce on zakończyć prace komisji przed zakończeniem kampanii prezydenckiej.

- Można uznać, że przyspieszenie prac komisji wiąże się z kampanią prezydencką. PO chce postawić przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobrę, ta sprawa ma charakter zemsty politycznej - ocenił poseł ZP.bnJego zdaniem, Kropiwnicki podzielił świadków, na świadków oskarżenia - którzy zeznawali bez problemu, nawet dwukrotnie i na świadków obrony, którym nie pozwolił stanąć przed komisją.

 Mularczyk poinformował, że w związku z zachowaniem Kropiwnickiego, klub Zjednoczonej Prawicy złożył wniosek o odwołanie Kropiwnickiego z funkcji szefa sejmowej komisji odpowiedzialności, a także wniosek do komisji etyki. Jak ocenił, tą kwestią powinien też się zająć marszałek Sejmu i prezydium Sejmu.

Kropiwnicki ocenił w rozmowie z PAP, że zarzuty Zjednoczonej Prawicy są "absurdalne". Przypomniał, że prace komisji trwają dwa lata, a dopiero na ostatnim posiedzeniu komisji wpłynął wniosek o przesłuchanie pięciu kolejnych osób.

- Trudno oprzeć się wrażeniu, że miało to służyć tylko i wyłącznie przedłużeniu postępowania - przekonywał poseł PO.

Przypomniał, że odrzucenie wniosków o przesłuchanie pięciu kolejnych osób - współpracowników b. ministra sprawiedliwości - było spowodowane tym, że ich zeznania z posiedzeń tzw. naciskowej komisji śledczej (obradującej w latach 2008-11) zostały wcześniej włączone do materiału dowodowego.

- Pracujemy w komisji dwa lata, komisja powinna zakończyć pracę w tej kadencji, to jest dla nas najważniejsze - powiedział Kropiwnicki.

Po ostatnim posiedzeniu komisji w środę, 8 kwietnia Kropiwnicki informował, że komisja zakończyła postępowanie dowodowe, czyli przesłuchiwanie świadków i dopuszczenie dowodów w sprawie szefa Solidarnej Polski, a na kolejnym posiedzeniu "będą zeznawać strony i komisja będzie podejmowała decyzję".

- Postępowanie zbliża się do końca. W ciągu miesiąca powinniśmy (je) dokończyć - mówił wówczas.

Wnioski o postawienie Ziobry i Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu złożyła w 2012 roku Platforma. B. premierowi i b. ministrowi sprawiedliwości zarzuca się naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na "walkę z układem"; PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz ds. nacisków.

Zarówno Ziobro, jak i Kaczyński stwierdzali wielokrotnie, że nie widzą żadnych podstaw do postawienia ich przed TS.

PAP

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. aderayoutube1270x714sbsbb2sbsb 26.05.2017

  Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

  „Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej".

 2. IMG2495-nato 26.05.2017

  Mucha: Polska ma silną pozycję w NATO

  "Szczyt NATO pokazał, że Sojusz jest organizacją, która jest fundamentem światowego bezpieczeństwa".

 3. Marek-Opiola-fdsjghfdjbf 25.05.2017

  Opioła: Podsumowanie działań służb po wakacjach

  Sejmowa komisja ds. służb specjalnych podsumuje działania służb dla ochrony kontrwywiadowczej i antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa.

 4. mid-17524019 25.05.2017

  Premier: „Opozycja niech nie histeryzuje”

  „Polska jest i będzie w UE. Chcemy UE jednolitej, stabilnej, bezpiecznej” - napisała na Twitterze Beata Szydło.

 5. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 6. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 7. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 8. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook