Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Żołnierze NSZ wracają na karty historii

24.09.2012

Po raz pierwszy obchody rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych miały tak uroczysty charakter. To jeden z pozytywnych skutków kilkuletniej kampanii odkłamywania historii żołnierzy wyklętych, do których zalicza się także kombatantów NSZ - pisze "Nasz Dziennik".

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Narodowych Sił Zbrojnych.Ponad dwa tysiące osób w ten sposób uczciło 70. rocznicę powstania narodowej konspiracji. Ta publiczna manifestacja jest elementem odkłamywania historii Narodowych Sił Zbrojnych, która była fałszowana nawet po 1989 roku.

Przez cały okres PRL historia NSZ była przemilczana. Dopiero prowadzona od kilku lat kampania przywracania pamięci o żołnierzach wyklętych pozwala na pokazanie odkłamanej historii żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Pozwala także na godne uczczenie poległych, zmarłych i garstki jeszcze żyjących kombatantów tej formacji. Dlatego sobotni marsz poprzedziła konferencja w IPN, dotycząca historii NSZ.

W konferencji i marszu NSZ wzięło udział kilkudziesięciu weteranów narodowej konspiracji wojskowej oraz antykomunistycznego ruchu oporu, a także licznie zgromadzona młodzież.

PO raz pierwszy w obchody powstania NSZ włączyło się też państwo. Jan Stanisław Ciechanowski, pełniący obowiązki kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczył kombatantom medale "Pro Patria".

TLa/"Nasz Dziennik"

[fot. PAP/Paweł Supernak]
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook