Jedynie prawda jest ciekawa

Żołnierze "Bartka" odnalezieni

19.03.2016

Zespół prof. Szwagrzyka odnalazł szczątki kolejnych "Żołnierzy Wyklętych".

Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa żołnierzy oddziału Henryka Flamego, pseud. „Bartek”.

Do mordu na polskich bohaterach doszło w 1946 roku. Szczątki odnaleziono w Starym Grodkowie na Opolszczyźnie, po kilku latach poszukiwań.

„Nie mam wątpliwości, że to żołnierze oddziału „Bartka”. Świadczą o tym przede wszystkim szczątki ludzkie, miejsce ich zlokalizowania, to, w jaki sposób są wrzucone do tych dołów. Wszystko to pozwala nam określać tę polanę jako miejsce spoczynku żołnierzy oddziału „Bartka”” – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Krzysztof Szwagrzyk, który od lat zajmuje się poszukiwaniem szczątków polskich bohaterów powstania antykomunistycznego.

Na miejscu odnaleziono takie fragmenty umundurowania jak sprzączki, klamry, a także ryngrafy i orzełki w koronie.

Zespół prof. Szwagrzyka rozpoczął proces dokładnej eksploracji tych miejsc.

Mly/naszdziennik.pl

fot. [m.czutko/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook