Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zniszczenie pomnika umorzone

27.02.2013

Dziś Sąd Rejonowy w Katowicach umorzył sprawę "zniszczenia" w dniu 17 września 2011 r. katowickiego pomnika "wdzięczności" armii ZSRR zlokalizowanego na pl. Wolności. Sąd uznał, że w sytuacji gdy nikt nie przyznał się do posiadania okupacyjnego monumentu i w sprawie nie występuje ważny interes społeczny sprawę należy umorzyć.

Trzeba przypomnieć, że lider Konfederacji był jako katowicki radny jednym z inicjatorów uchwały Rady Miasta w Katowicach z lat 90-tych XX wieku, która nakazywała przeniesienie tego komunistycznego monumentu.

17 września 2011 r. przy pomniku odbył się legalny wiec wyborczy z udziałem trzech kandydatów do Senatu RP. Cześć zgromadzonych w spontaniczny i artystyczny sposób postanowiła zaprotestować przeciwko bezczynności władz w sprawie szerzenia metod i praktyk systemów totalitarnych i namalowała na pomniku zrównane symbole sierpa i młota oraz swastykę. Obecni na wiecu wyborczym funkcjonariusze policji rozbili wiec wyborczy i dokonali zatrzymania, m.in. Adama Słomki.

Informacja rzecznika prasowego policji o "zniszczeniu" pomnika "wdzięczności" została podchwycona i wykorzystana do ataku na Słomkę przez Gazetę Wyborczą oraz opublikowana przez PAP. Mimo tego w tamtych wyborach kandydat KPN-OP do Senatu RP z Katowic otrzymał ponad 8,5% głosów. Innymi słowy, po tym proteście co 12-sty mieszkaniec miasta udzielił wsparcia środowisku politycznemu skupionemu wokół Konfederacji.

W czasach II RP na miejscu symbolu rosyjskiej dominacji stał Pomnik Nieznanego Powstańca Śląskiego. Mimo, że uchwała Rady Miejskiej w Katowicach nie została nigdy uchylona władze Katowic ? w myśl źle pojętej pamięci historycznej ? zamiast szerzej dotować dla przykładu obiady na stołówkach szkolnych dla dzieci z niezamożnych rodzin? wolały przeprowadzać kosztowne konserwacje i renowacje pomnika pochwalającego komunistyczną okupację.

Katowicka prokuratura skierowała sprawę do Sądu Rejonowego w Katowicach. O tym, że obowiązywać w tym wypadku może stara myśl "dajcie mi człowieka" może świadczyć fakt, że w aktach sprawy znajduje się rzekomy wyciąg z kartoteki karnej z informacją, że lider Konfederacji jest osobą karaną za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Dokument ma swoje odzwierciedlenie w akcie oskarżenia. Jednak poza pierwszym imieniem i nazwiskiem sądzonego w tej sprawie polityka nic się nie zgadza (w załączeniu). Bez znaczenia jest też dla wymiaru sprawiedliwości fakt, że Adam Słomka był i jest abstynentem.

Dzisiejsze orzeczenie katowickiego Sądu można uznać za potwierdzenie braku realnych przeszkód dla realizacji inicjatywy przywrócenia na pl. Wolności przedwojennego Pomnika Nieznanego Powstańca Ślaskiego. Zdaniem KPN-OP trzeba się rownież poważnie zastanowić się nad wieloletnim utrzymywaniem z pieniędzy podatników pomnika "wdzięczności" armii ZSRR - co w sytuacji braku podomiotu, który jest jego właścicielem - może rodzić obawy o marnotrawienie środków publicznych.

Biuro Prasowe KPN-OP

Warto poczytać

 1. board-16666441280 21.01.2017

  MEN przedstawia projekt planów nauczania

  W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli m.in.: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię i przyrodę.

 2. dwnld1161634114tkalita 21.01.2017

  Tomasz Kalita spoczął na Powązkach

  „Z jego niepospolitymi umiejętnościami był wielką nadzieją polskiej lewicy, ale przede wszystkim polskiej polityki".

 3. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 4. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 5. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 6. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 7. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 8. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook