Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zniszczenie notatek Jana Pawła II byłoby przestępstwem

22.01.2014

„Nie miałem wątpliwości. Są to rzeczy tak ważne, świadczące o duchowości i człowieku, który był wielkim papieżem, że byłoby przestępstwem zniszczyć je” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na temat publikacji osobistych notatek Jana Pawła II. W krakowskiej Kurii odbyła się konferencja prasowa poświęcona publikacji osobistych notatek Karola Wojtyły – Jana Pawła II z lat 1962-2003 „Jestem bardzo w rękach Bożych”.

- To nie była korespondencja. Wszystko co należało zniszczyć, zostało zniszczone. To są zapiski z rekolekcji. Bardzo cenne dla procesu kanonizacyjnego, a dziś – dzięki wydawnictwu ZNAK – ta książka może nam pomóc dobrze przygotować się na kanonizację – mówił kard. Stanisław Dziwisz dodając, że w tych zapiskach papież ujawnił cząstkę swojej duszy notując modlitwy i medytacje z bliskich spotkań z Panem Bogiem.

- Ojciec Święty pisząc testament wiedział komu zawierza te notatki, że potraktuję to wszystko w sposób odpowiedzialny - odpowiadał kard. Dziwisz na zarzuty o niewypełnieniu ostatniej woli Jana Pawła II.

- Nie miałem wątpliwości. Są to rzeczy tak ważne, świadczące o duchowości i człowieku, który był wielkim papieżem, że byłoby przestępstwem zniszczyć je - mówił hierarcha przypominając także, że dziś wielu historyków bardzo żałuje spalenia notatek Piusa XII.

Metropolita krakowski zaznaczył, że propozycja publikacji wyszła od  ZNAK-u, a on się na nią zgodził ze względu na swoje zobowiązania wobec krakowskiego wydawnictwa.

- Ta książka to spełnione marzenie wydawcy - mówił Henryk Woźniakowski, dziękując kard. Stanisławowi Dziwiszowi.

Prezes Wydawnictwa Znak podkreślił, że książka odkrywa postać Autora.

- To jest osoba, która żyje Bogiem i w obliczu Boga cały czas. To jest sposób życia, a nie jakiś dodatek do niego - mówił Henryk Woźniakowski zaznaczając, że życie duchowe dla Jana Pawła II było pracą i zadaniem, które wypełniał każdego dnia. Wydawca wskazał, że notatki charakteryzuje porządek utrzymany zgodnie z planem dnia przewidzianym przez modlitwy brewiarzowe. Woźniakowski przywołując jedną z myśli papieża, mówił, że dla Ojca Świętego wiara była aktem rozumu, w którym prawda Boża zostaje przyjęta jako prawda własna. Prezes Znaku zaznaczył, że rozważania Karola Wojtyły prowadzone są trzema drogami: teologiczne i filozoficzne rozmyślania nad objawieniem, medytacja a także ślady kontemplacji.

- W zapiskach z lat 60. i 70. widać dużo rozumowych rozważań, które z biegiem czasu ustępują miejsca medytacji i kontemplacji - podkreślał Woźniakowski.

Książka będzie miała dla czytelników charakter poznawczy. Według wydawcy, wiele można się z niej dowiedzieć zarówno o wierze, jak i samym autorze i jego duchowości. Papieskie notatki mogą też służyć modlitwie osobistej. Kard. Dziwisz przyznał, że sporo dokumentów, które wyszły spod ręki Jana Pawła II, nie zostało jeszcze opracowanych. Pozostała bogata korespondencja związana z krakowskim Wydziałem Teologicznym i późniejszą Akademią. Na opracowanie czekają m.in. listy pisane w czasie stanu wojennego a także korespondencja z przywódcami np. Leonidem Breżniewem.

Metropolita krakowski podkreślił, że wszystkie zyski z publikacji, które wychodzą przy jego współudziale, przeznaczane są na cele publiczne, a przeważająca większość na Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

- Chcemy zachować jego dziedzictwo - osobowość, nauczanie i dokumentację związaną z jego pontyfikatem  - zapewniał hierarcha dodając, że za tę konkretną publikację wydawnictwo przekazało pewną sumę na rzecz papieskiego centrum powstającego w krakowskich Łagiewnikach. Do tamtejszego archiwum tafią też oryginały, które zostaną udostępnione dla publiczności.

Wydawnictwo ZNAK zapowiada współpracę ze wszystkimi największymi światowymi wydawcami, którzy będą chcieli opublikować przekłady. Osobiste zapiski Jana Pawła II to zarówno obraz codziennych zajęć papieża, jak i przewodnik po jego duchowości. Opublikowane zapiski są wiernym odtworzeniem notatek Karola Wojtyły – Jana Pawła II zawartych w dwóch zeszytach. Wydawnictwo dokonało tłumaczeń zapisów obcojęzycznych, rozwinięto skróty. Publikacja liczy 640 stron.

Premiera książki „Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003” została zapowiedziana na 5 lutego 2014 r. W czasie konferencji prasowej fragmenty książki przeczytał Krzysztof Globisz.

KAI

[FOTO: PAP/Jacek Bednarczyk]

Słowa kluczowe:

Dziwisz

,

Jan Paweł II

,

książka

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook