Jedynie prawda jest ciekawa


Znika połowa posterunków policji

18.07.2012

Niemal siedemset - właśnie tyle posterunków ma niebawem zniknąć z mapy Polski. Komenda Główna Policji tłumaczy zmiany nieefektywnością dotychczasowej organizacji pracy policji. Ze zmian niezadowoleni są samorządowcy.

- Cel jest tylko jeden: poprawa bezpieczeństwa – mówi „Rzeczpospolitej” nadinspektor Marek Działoszyński, komendant główny policji. Poza bezpieczeństwem, policjanci konieczność reorganizacji pracy tłumaczą dobrem obywateli. Po likwidacji lokalnych posterunków policji i przeniesieniu ich zadań do miejskich i powiatowych komend, ma poprawić się skuteczność działań policjantów. Posterunki, zdaniem policji, to instytucje nieefektywne i drogie w utrzymaniu. Stąd zapowiadane zmiany.

Argumenty policjantów nie trafiają jednak do wszystkich. Wielu samorządowców, a także lokalnych działaczy i mieszkańców jest zaniepokojona zmianami. Uważają, że jest to kolejny krok wycofywania się państwa z małych ośrodków. Ich zdaniem, plany likwidacji posterunków, a także sądów są złą decyzją. I choć policjanci uspokajają, że policjanci całkowicie nie znikną z miejscowości (zostaną punkty obsługi interesanta), to mieszkańcy nie są przekonani. Z ich zdaniem zgadzają się władze samorządowe: – Będziemy rozmawiali z komendantem policji. Istnienie posterunków zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Lucyna Tyl, rzecznik Urzędu Miasta Rybnik. Przeciw planom policji wystąpiło też Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Reorganizacja pracy policji odbywa się już od kilku lat. W przeciągu ostatnich dwóch lat, w województwie lubelskim zlikwidowano ponad połowę posterunków i komisariatów. Kontynuacja tych zmian napotka jednak mocny opór mieszkańców, który policjanci będą musieli wziąć pod uwagę przy nakreśleniu planów i ich wprowadzaniu w życie.

mf, rp.pl

[Fot. slaska.policja.gov.pl]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook