Jedynie prawda jest ciekawa


Znika połowa posterunków policji

18.07.2012

Niemal siedemset - właśnie tyle posterunków ma niebawem zniknąć z mapy Polski. Komenda Główna Policji tłumaczy zmiany nieefektywnością dotychczasowej organizacji pracy policji. Ze zmian niezadowoleni są samorządowcy.

- Cel jest tylko jeden: poprawa bezpieczeństwa – mówi „Rzeczpospolitej” nadinspektor Marek Działoszyński, komendant główny policji. Poza bezpieczeństwem, policjanci konieczność reorganizacji pracy tłumaczą dobrem obywateli. Po likwidacji lokalnych posterunków policji i przeniesieniu ich zadań do miejskich i powiatowych komend, ma poprawić się skuteczność działań policjantów. Posterunki, zdaniem policji, to instytucje nieefektywne i drogie w utrzymaniu. Stąd zapowiadane zmiany.

Argumenty policjantów nie trafiają jednak do wszystkich. Wielu samorządowców, a także lokalnych działaczy i mieszkańców jest zaniepokojona zmianami. Uważają, że jest to kolejny krok wycofywania się państwa z małych ośrodków. Ich zdaniem, plany likwidacji posterunków, a także sądów są złą decyzją. I choć policjanci uspokajają, że policjanci całkowicie nie znikną z miejscowości (zostaną punkty obsługi interesanta), to mieszkańcy nie są przekonani. Z ich zdaniem zgadzają się władze samorządowe: – Będziemy rozmawiali z komendantem policji. Istnienie posterunków zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Lucyna Tyl, rzecznik Urzędu Miasta Rybnik. Przeciw planom policji wystąpiło też Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Reorganizacja pracy policji odbywa się już od kilku lat. W przeciągu ostatnich dwóch lat, w województwie lubelskim zlikwidowano ponad połowę posterunków i komisariatów. Kontynuacja tych zmian napotka jednak mocny opór mieszkańców, który policjanci będą musieli wziąć pod uwagę przy nakreśleniu planów i ich wprowadzaniu w życie.

mf, rp.pl

[Fot. slaska.policja.gov.pl]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook