Jedynie prawda jest ciekawa


Znika połowa posterunków policji

18.07.2012

Niemal siedemset - właśnie tyle posterunków ma niebawem zniknąć z mapy Polski. Komenda Główna Policji tłumaczy zmiany nieefektywnością dotychczasowej organizacji pracy policji. Ze zmian niezadowoleni są samorządowcy.

- Cel jest tylko jeden: poprawa bezpieczeństwa – mówi „Rzeczpospolitej” nadinspektor Marek Działoszyński, komendant główny policji. Poza bezpieczeństwem, policjanci konieczność reorganizacji pracy tłumaczą dobrem obywateli. Po likwidacji lokalnych posterunków policji i przeniesieniu ich zadań do miejskich i powiatowych komend, ma poprawić się skuteczność działań policjantów. Posterunki, zdaniem policji, to instytucje nieefektywne i drogie w utrzymaniu. Stąd zapowiadane zmiany.

Argumenty policjantów nie trafiają jednak do wszystkich. Wielu samorządowców, a także lokalnych działaczy i mieszkańców jest zaniepokojona zmianami. Uważają, że jest to kolejny krok wycofywania się państwa z małych ośrodków. Ich zdaniem, plany likwidacji posterunków, a także sądów są złą decyzją. I choć policjanci uspokajają, że policjanci całkowicie nie znikną z miejscowości (zostaną punkty obsługi interesanta), to mieszkańcy nie są przekonani. Z ich zdaniem zgadzają się władze samorządowe: – Będziemy rozmawiali z komendantem policji. Istnienie posterunków zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Lucyna Tyl, rzecznik Urzędu Miasta Rybnik. Przeciw planom policji wystąpiło też Zgromadzenie Ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Reorganizacja pracy policji odbywa się już od kilku lat. W przeciągu ostatnich dwóch lat, w województwie lubelskim zlikwidowano ponad połowę posterunków i komisariatów. Kontynuacja tych zmian napotka jednak mocny opór mieszkańców, który policjanci będą musieli wziąć pod uwagę przy nakreśleniu planów i ich wprowadzaniu w życie.

mf, rp.pl

[Fot. slaska.policja.gov.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook