Jedynie prawda jest ciekawa


Znieważyli pomnik Pileckiego. Zanim zacznie się proces, mają spotkać się z jego rodziną

28.03.2018
Pileckipomnik
Znieważyli pomnik Pileckiego. Zanim zacznie się proces, mają spotkać się z jego rodziną

Wrocławski sąd odroczył w środę początek procesu sześciu oskarżonych o znieważenie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Pięciu z oskarżonych ma się spotkać z rodziną rtm. Pileckiego i porozmawiać o tym, czego mieli się dopuścić. Dopiero wówczas rozpocznie się proces.

Do wydarzeń opisanych w akcie oskarżenia doszło w sierpniu ubiegłego roku. Sześcioro młodych ludzi siedziało i kładło się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, który znajduje się w ścisłym centrum Wrocławia. Pod pomnikiem tego dnia znajdowały się wiązanki kwiatów i wieńce złożone podczas uroczystości, które tam się wcześniej odbywały. Oskarżeni zrobili sobie zdjęcie grupowe, które zostało później umieszczone na jednym z portali społecznościowych.

W styczniu sąd odrzucił wniosek prokuratury o dobrowolne poddanie się karze czworga z sześciu oskarżonych. Sąd wskazał wówczas na rozbieżności w relacjach oskarżonych dotyczące tego wydarzenia.

Z kolei w środę wrocławski sąd odroczył początek procesu, aby umożliwić pięciorgu oskarżonym spotkanie z rodziną rtm. Witolda Pileckiego. Wyniki tych rozmów mogą zaważyć na dalszych losach procesu.

Pełnomocnik rodziny rtm. Pileckiego oraz Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, mec. Olgierd Pankiewicz, powiedział dziennikarzom, że oskarżeni sami się do niego zwrócili, aby zorganizowała spotkanie z rodziną rtm. Pileckiego. - Mamy nadzieję, że spotkanie z osobami, które mają możliwość bezpośredniego przekazania idei, dla który żył rtm. Witold Pilecki będzie dobre dla oskarżonych i przysłuży się zakończeniu tej sprawy z wartością dodaną. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w tej sprawie wspiera mediację i postępowanie polubowne. Mamy nadzieję, że doprowadzi to do pojednania - powiedział mec. Pankiewicz.

PAP

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook