Jedynie prawda jest ciekawa


Znany kompozytor o pomniku Rzezi Wołyńskiej: „To jest nadużycie i krzywda wyrządzona Wołyniakom”

29.12.2017
pomnik29122017
Znany kompozytor o pomniku Rzezi Wołyńskiej: „To jest nadużycie i krzywda wyrządzona Wołyniakom”

Krzesimir Dębski, znany na całym świecie polski kompozytor, odniósł się do budzącego kontrowersję pomnika Rzezi Wołyńskiej, który wkrótce ma stanąć w Toruniu. W rozmowie z dziennikarką tygodnika Do Rzeczy Dębski zdradził, że pomnik przesadnie epatuje okrucieństwem i jest – zdaniem artysty – po prostu brzydki.

Dębski mówi w wywiadzie, iż jest zwolennikiem tego, aby pomnik upamiętniający rzeź na Wołyniu powstał, ale nie w takim kształcie jak ten, który ma stanąć w Toruniu.

– Pomnik na pewno powinien powstać. Są już nawet różne tablice upamiętniające. Tu jednak chodzi o sprawę artystyczną. Nie można postawić pomnika, który wzbudza wątpliwości artystyczne. Tu warto odnieść się do filmu „Wołyń”. Mimo bardzo trudnego tematu, film się obronił, okazał się filmem dobrym artystycznie i wyważonym historycznie. Kiedy tak jest, film spełnia swoją rolę – mówi.

Zdaniem kompozytora, należy przypominać o krzywdzie, która została wyrządzona na Wołyniu, ale nowy pomnik nie jest dobrym sposobem, aby mówić o historii.

– Żadna dosłowność nie pokaże tych cierpień, nawet się ich nie dotknie i nie wolno dotykać. Trzeba to zrobić artystycznie. Jeśli ktoś się lubuje w takich rzeczach, to niech sobie czyta relacje. Tylko po co to robić publicznie? Takich rzeczy się nawet nie da pokazać, nawiązać do tego, co to było – mówi Dębski.

W serwisie wPolityce.pl do podobnych uwag i zarzutów odnosił się autor pomnika, Andrzej Pityński.

– Nie przejmuję się krytyką – mówił autor. Dodał też, że nie wiadomo jeszcze, czy pomnik będzie w Toruniu. – Jest kilka miejsc, gdzie monument może stanąć. Może w amerykańskiej Częstochowie. Jeżeli w Toruniu będą chcieli postawić mój pomnik, nie będę miał nic przeciwko temu – mówił twórca dzieła.

Pityński dodał też, iż jego zdaniem pomniki są po między innymi po to, żeby wzbudzać emocje i mówić prawdę o przeszłości.

fot. za onet.pl

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 4. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 5. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 6. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook