Jedynie prawda jest ciekawa


Ks. Isakowicz-Zaleski ostro o Scheuring-Wielgus: "Nigdy nic nie zrobiła dla niepełnosprawnych"

07.06.2018
T-isakowicz-zaleski
Ks. Isakowicz-Zaleski ostro o Scheuring-Wielgus: "Nigdy nic nie zrobiła dla niepełnosprawnych"

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, pełniący funkcję prezesa fundacji Św. Brata Alberta, w wywiadzie dla portalu dorzeczy.pl mówił m.in. o polityce społecznej prowadzonej przez rząd, a także o zawieszonym proteście osób niepełnosprawnych.

Duchowny od wielu lat jest aktywnym działaczem na rzecz osób niepełnosprawnych. Jego postawę docenił m.in. kardynał Franciszek Macharski, który wyróżnił go tytułem kanonika honorowego. Wspólnie z Anną Dymną prowadzi też program Potrzebni na TVP info. 

We wspomnianym wywiadzie ksiądz Tadeusz opowiadał o głównych przyczynach protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Wskazywał przede wszystkim na dwa powody. Miało chodzić o brak realizacji obietnic wyborczych przez stronę rządową oraz o wystąpienie Mateusza Morawieckiego, w którym premier, przedstawiając rozłożenie środków pieniężnych na realizację poszczególnych celów, pominął osoby niepełnosprawne.

Isakowicz-Zaleski nie zgadza się z tymi opiniami i pozytywnie ocenia działania rządu wobec osób niepełnosprawnych, choć ma pewne zastrzeżenia:

- Zrobiono bardzo dużo. I myślę, że w sprawach niepełnosprawnych rząd też ma dobre intencje. Ale sposób realizacji tego jest fatalny. – powiedział duchowny, wskazując na problem finansowania warsztatów zajęciowych dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Kanonik skrytykował także wspierających protest członków opozycji, którzy jego zdaniem mieli wykorzystać go dla swoich politycznych celów. Jako przykład podał posła Ryszarda Petru, a także posłankę Joannę Scheuring- Wielgus. Wielgus Isakowicz-Zaleski zarzucił hipokryzję, a jej słowa, że „sprawami niepełnosprawnych zajmuje się od lat” uznał za nadużycie. „Kapelan dotkniętych przez ułomności” twierdzi, że posłanka Nowoczesnej nie zrobiła nic dla osób niepełnosprawnych, ani w czasie jej kadencji w toruńskiej radzie miejskiej, ani podczas zasiadania w parlamencie.

-Jedyny jej kontakt ze środowiskiem osób niepełnosprawnych był taki, że przed wyborami przyszła do jednego z ośrodków – ja wtedy też tam byłem. Wygłosiła parę obietnic, z których nic nie wynikło. Zjadła obiad i poszła. - komentował duchowny.

JD/ dorzeczy.pl


Warto poczytać

 1. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 2. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 3. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

 4. cba-20062018 20.06.2018

  Zatrzymano 5 osób związanych z ustawianiem przetargów na wielomilionowe inwestycje

  Funkcjonariusze CBA z Bydgoszczy zatrzymali 5 osób związanych z ustawianiem przetargów. Grupa próbowała wpłynąć na inwestycje budowy dworca głównego w Olsztynie oraz modernizację Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

 5. sylwester-chruszcz-20062018 20.06.2018

  Sylwester Chruszcz nie wierzy w samobójstwo brata "To był człowiek spełniony"

  Nikt z rodziny i znajomych nie wierzy w samobójstwo mojego brata - mówił w środę poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w maju głogowskiego radnego Pawła Chruszcza. "To był człowiek mocno zbudowany wewnętrznie" - podkreślił polityk koła poselskiego Wolni i Solidarni

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook