Jedynie prawda jest ciekawa

Znane osoby za udziałem w referendum

05.09.2013

Inicjatorzy warszawskiego referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz szukają poparcia wśród znanych i powszechnie szanowanych osób, które miałyby namawiać do udziału w październikowym głosowaniu - informuje "Rzeczpospolita". Czy to będzie skuteczna odpowiedź na wezwania premiera Donalda Tuska do bojkotu referendum i w ślad za tym, deklaracje m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego o jego zbojkotowaniu.

Poparcie dla najnowszej inicjatywy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej jako pierwsza zadeklarowała znana śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

– Namawianie warszawiaków, by nie szli i nie głosowali w referendum, to zamach na demokrację. Na prośbę burmistrza będę namawiała mieszkańców stolicy, aby spełnili swój obywatelski obowiązek – mówiła na konferencji Węgorzewska-Whiskerd.   

Do udziału w tej akcji Piotrowi Guziałowi udało się też namówić Mariana Woronina, słynnego niegdyś sprintera - wicemistrza olimpijskiego z Moskwy w sztafecie 4x100 m, mistrza Europy i rekordzisty Europy na 100 m (wynik 10,00 sek. jest od 1984 r. do dziś niepobity). Biegacz zgodził się od razu.

– Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zna się na sporcie, nie czuje go. Sport warszawski nie istnieje. Imprezy sportowe są wyrzucane z kalendarza – punktuje Woronin.

Do komitetu honorowego wszedł również były kapitan stołecznej Legii Aleksandar Vuković, Serb z polskim obywatelstwem.

– Jestem apolityczny. Ale uważam, że obywatele mają prawo do referendum i nikt nie może im tego odmówić. Ja nie będę namawiał ludzi, by byli za lub przeciw pani prezydent. Nie mówię, która strona jest dobra, a która zła. Chcę tylko namówić warszawiaków, by poszli i głosowali – tłumaczy były kapitan Legii.

Znanych osób, które mają namawiać do głosowania, ma być znacznie więcej - zapewnia Piotr Guział. Wiadomo, że wśród nich ma być m.in. muzyk Paweł Kukiz, jeden z liderów „Oburzonych", czy prof. Kazimierz Kik.

- Chcemy, by namawiały one mieszkańców stolicy do udziału w październikowym głosowaniu. W czasach pauperyzacji mediów, a jednocześnie szybkości przekazu, ludzie nie mają czasu na refleksję, a swoją opinię mogą wyrobić na podstawie autorytetów z różnych dziedzin – wyjaśnia Piotr Guział.

Bo to o frekwencję będzie się przede wszystkim toczyła walka. Dlatego gwiazdy mają namawiać warszawiaków do wzięcia udziału w referendum. Aby było ono ważne, w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej 390 tys. uprawnionych wyborców.

- Z jednej strony chodzi o to, by znaleźć osoby rozpoznawalne i sympatyczne, bo sam Guział kojarzy się z wojownikiem, a z drugiej, by to głosowanie nie kojarzyło się tylko i wyłącznie z osobą burmistrza Ursynowa – analizuje dr. Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego

Dodaje, że Platforma przedstawia sprawę referendum jako walkę Guziała, osoby o niejasnej przeszłości, z prezydent Gronkiewicz-Waltz, krystaliczną polityk i sprawnym menedżerem. – Odpowiedzią organizatorów referendum na tę baśń Platformy ma być inny polityczny mit, że nie tylko Piotr Guział chce odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale też inne znane osoby, które pod rządami pani prezydent źle się po prostu czują – konkluduje politolog.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku.Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. Duda13122017 13.12.2017

  Ukraina wciąż nie zniosła zakazu ekshumacji polskich żołnierzy. Będzie interwencja Prezydenta

  Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko uzgodnili w środę w Charkowie, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów - poinformowali

 2. Morawiecki131220171 13.12.2017

  Premierowy wpis Premiera. Morawiecki zadebiutował na Twitterze

  Rano odbyło się oficjalne powitanie premiera Mateusza Morawieckiego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów; nowego szefa rządu powitała b. premier Beata Szydło, która w nowym rządzie objęła stanowisko wicepremiera

 3. RazemKrakow 13.12.2017

  Partia Razem walczy z wolnością słowa! Zablokowali konferencję naukową na UJ

  Władze uczelni ugięły się pod apelem działaczy partii i wycofał się z organizacji sesji naukowej. - To upadek wolności akademickiej - komentuje sprawę Ordo Iuris

 4. ArmiiLudowejwiki 13.12.2017

  Koniec z Marksem i Świerczewskim. Dekomunizacja stała się faktem!

  Ulice m.in. w woj. małopolskim, mazowieckim, wielkopolskim i śląskim - zgodnie z nową ustawą dekomunizacyjną - zmieniły swoich patronów. Pomimo zmian nazw ulic, dokumenty mieszkańców zachowują swoją ważność - poinformowało w środę MSWiA w przesłanym PAP komunikacie

 5. muzulmanie 13.12.2017

  Szkoła koraniczna? Nie w Polsce

  Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku sprzedaje działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Za uzyskane z tej transakcji pieniądze chce kupić gotowy budynek, z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i kulturalną

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook