Jedynie prawda jest ciekawa


Znane osoby za udziałem w referendum

05.09.2013

Inicjatorzy warszawskiego referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz szukają poparcia wśród znanych i powszechnie szanowanych osób, które miałyby namawiać do udziału w październikowym głosowaniu - informuje "Rzeczpospolita". Czy to będzie skuteczna odpowiedź na wezwania premiera Donalda Tuska do bojkotu referendum i w ślad za tym, deklaracje m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego o jego zbojkotowaniu.

Poparcie dla najnowszej inicjatywy Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej jako pierwsza zadeklarowała znana śpiewaczka operowa Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

– Namawianie warszawiaków, by nie szli i nie głosowali w referendum, to zamach na demokrację. Na prośbę burmistrza będę namawiała mieszkańców stolicy, aby spełnili swój obywatelski obowiązek – mówiła na konferencji Węgorzewska-Whiskerd.   

Do udziału w tej akcji Piotrowi Guziałowi udało się też namówić Mariana Woronina, słynnego niegdyś sprintera - wicemistrza olimpijskiego z Moskwy w sztafecie 4x100 m, mistrza Europy i rekordzisty Europy na 100 m (wynik 10,00 sek. jest od 1984 r. do dziś niepobity). Biegacz zgodził się od razu.

– Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie zna się na sporcie, nie czuje go. Sport warszawski nie istnieje. Imprezy sportowe są wyrzucane z kalendarza – punktuje Woronin.

Do komitetu honorowego wszedł również były kapitan stołecznej Legii Aleksandar Vuković, Serb z polskim obywatelstwem.

– Jestem apolityczny. Ale uważam, że obywatele mają prawo do referendum i nikt nie może im tego odmówić. Ja nie będę namawiał ludzi, by byli za lub przeciw pani prezydent. Nie mówię, która strona jest dobra, a która zła. Chcę tylko namówić warszawiaków, by poszli i głosowali – tłumaczy były kapitan Legii.

Znanych osób, które mają namawiać do głosowania, ma być znacznie więcej - zapewnia Piotr Guział. Wiadomo, że wśród nich ma być m.in. muzyk Paweł Kukiz, jeden z liderów „Oburzonych", czy prof. Kazimierz Kik.

- Chcemy, by namawiały one mieszkańców stolicy do udziału w październikowym głosowaniu. W czasach pauperyzacji mediów, a jednocześnie szybkości przekazu, ludzie nie mają czasu na refleksję, a swoją opinię mogą wyrobić na podstawie autorytetów z różnych dziedzin – wyjaśnia Piotr Guział.

Bo to o frekwencję będzie się przede wszystkim toczyła walka. Dlatego gwiazdy mają namawiać warszawiaków do wzięcia udziału w referendum. Aby było ono ważne, w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej 390 tys. uprawnionych wyborców.

- Z jednej strony chodzi o to, by znaleźć osoby rozpoznawalne i sympatyczne, bo sam Guział kojarzy się z wojownikiem, a z drugiej, by to głosowanie nie kojarzyło się tylko i wyłącznie z osobą burmistrza Ursynowa – analizuje dr. Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego

Dodaje, że Platforma przedstawia sprawę referendum jako walkę Guziała, osoby o niejasnej przeszłości, z prezydent Gronkiewicz-Waltz, krystaliczną polityk i sprawnym menedżerem. – Odpowiedzią organizatorów referendum na tę baśń Platformy ma być inny polityczny mit, że nie tylko Piotr Guział chce odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale też inne znane osoby, które pod rządami pani prezydent źle się po prostu czują – konkluduje politolog.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku.Greg/"Rzeczpospolita"
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270tmerkelin 19.03.2018

  Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

  Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust

 2. 1270tu154regulajki 19.03.2018

  Sasin o zwrocie wraku Tu-154: nie widzę perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską

  Nie widzę żadnych perspektyw, żeby Rosjanie chcieli współpracować z Polską - ocenił w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o sprawę zwrotu wraku Tu-154

 3. 1270nerkal007 19.03.2018

  Nergal przed sądem w sprawie znieważenia godła. "Polska nie ma wyłączności na ptaka"

  Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się w poniedziałek proces lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła

 4. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 5. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 6. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook