Jedynie prawda jest ciekawa

Znamy nazwiska nowych ministrów

15.06.2015

Zmiany na tonącym Titanicu Platformy. Premier Ewa Kopacz poinformowała o nowych ministrach w rządzie: zostaną nimi Adam Korol, Marian Zembala i Andrzej Czerwiński. Koordynatorem ds. służb specjalnych zostanie Marek Biernacki.

Premier Ewa Kopacz w krótkim oświadczeniu dla mediów (bez możliwości zadawania pytań przez dziennikarzy) poinformowała, kogo wybrała do Rady Ministrów w miejsce zdymisjonowanych szefów resortów.

I tak:

Nowym ministrem sportu - w miejsce Andrzeja Biernata - zostanie: Adam Korol. To czterokrotny mistrz świata i mistrz olimpijski w wioślarstwie.

Resortem zdrowia - po dymisji Bartosza Arłukowicza - pokieruje Marian Zembala. To polski lekarz, 65-letni kardiochirurg, profesor nauk medycznych.

"Wspólnie z prof. Religą współtworzył w Zabrzu nowoczesną kardiochirurgię serca dorosłych i dzieci" - argumentowała Kopacz.

Na czele Ministerstwa Skarbu Państwa - które opuścił Włodzimierz Karpiński - stanie Andrzej Czerwiński, 60-letni poseł PO z Nowego Sącza. To były polityk Kongresu Liberalno-Demokratycznego. "Pewnie państwo świecie znacie go jako specjalistę w dziedzinie energetyki i gospodarki" - tłumaczyła Kopacz.

Koordynatorem ds. służb specjalnych został z kolei Marek Biernacki.

Szefowa rządu poinformowała też o wiceministrach, którymi zostaną Anna Nęś (gospodarka), Dorota Niedziela (zdrowie).

Ewa Kopacz nie poinformowała jednak, kto będzie kandydatem na nowego marszałka Sejmu.

"Każda z tych osób wie, co znaczy służba obywatelom, ciężka praca i wie, co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi" - mówiła Kopacz.

Zwracając się „do rodaków”, mówiła o zaufaniu.

"To na czym mi zależy najbardziej to wasze zaufanie. Składam deklarację, że ja i moi ministrowie, 24 godziny na dobę będziemy zabiegali o wasze zaufanie" - dodawała.

W środę, z funkcji w rządzie zrezygnowali ministrowie: zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat, skarbu Włodzimierz Karpiński, wiceministrowie: skarbu Rafał Baniak, środowiska Stanisław Gawłowski, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. Z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął też Radosław Sikorski. To efekt m.in. ujawnienia akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

LL

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook