Jedynie prawda jest ciekawa


Znamy kalendarz wizyt zagranicznych prezydenta Dudy!

17.08.2015

Pierwsza wizyta - Estonia, a następnie Berlin, Nowy Jork i ważny szczyt w Rumunii. Sprawdź szczegóły!

Prezydent Andrzej Duda ze swoją pierwszą wizytą zagraniczną poleci do Estonii. Nowa głowa polskiego państwa pojawi się w Talinnie 23 sierpnia.

O szczegółach prezydenckiego kalendarza na pierwsze 100 dni prezydentury mówił na konferencji prasowej Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiadający za relacje międzynarodowe.

"Prezentujemy dzisiaj pakiet wizyt zagranicznych, który razem ma wskazać główne kierunki polityki zagranicznej pana prezydenta. Nie chodzi o pojedyncze wizyty, ale blok wizyt w ciągu pierwszych 100 dni" -podkreślał Szczerski.

Minister dzielił też wizyty prezydenta na regionalne i globalne, a także gospodarcze i dotyczące bezpieczeństwa.

Wizyta w stolicy Estonii to jasny sygnał wsparcia dla nowych członków UE i NATO i wyraz solidarności ze wschodnią flanką NATO zagrożoną niebezpieczeństwem ze strony Rosji. Estonia ma być też pierwszym krokiem do postulowanego przez prezydenta Dudę tworzenia partnerskiego bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej. Szczerski podkreślił, że wizyta w Talinnie odbędzie się 23 sierpnia, w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow z 1939 r. i w dniu pamięci o ofiarach totalitaryzmów.

"Prezydent Duda przedstawi swoje stanowisko o wadze prawa międzynarodowego w bezpieczeństwie na świecie. (…) To wizyta mająca wymiar dwustronny, ale i szerszy, pewnego przesłania pana prezydenta o pokoju" - zaznaczył.

Drugą ze stolic, jaką odwiedzi prezydent Duda - wraz z małżonką - ma być Berlin. Podróż odbędzie się 28 sierpnia, a nowy prezydent spotka się z kanclerz Merkel, prezydentem Gauckiem i ministrem Steinmeierem. Następnie Duda poleci do Londynu, gdzie będzie brał udział w uroczystościach dotyczących bitwy o Anglię. Spotka się też z premierem Cameronem. Do wizyty dojdzie 15 września.

21-22 września Duda ponownie pojedzie do Niemiec, gdzie weźmie udział w spotkaniu prezydentów kilku państw Europy Środkowo-Wschodniej.

"Relacje polsko-niemieckie są tak szeroko komentowane, że państwo sami możecie sobie dopowiedzieć, jakie są tu główne potrzeby. Uznajemy i rozumiemy pozycję Niemiec w Europie i polityce bezpieczeństwa. Niemcy pozostają i będą polskim strategicznym partnerem - jako nasz sąsiad potrzebujemy dobrych relacji. Pan prezydent powiedział jednoznacznie, że w relacjach z każdym państwem będziemy przedstawiać polski punkt widzenia - taka też będzie treść rozmów polsko-niemieckich" - stwierdził.

Dodał również, że prezydent podniesie kwestię praw Polaków w Niemczech.

"Ważne jest to, że Polska jest i pozostaje beneficjentem zgody i spójności polityki europejskiej i transatlantyckiej. Polska będzie działała na rzecz zgody, konsensusu w polityce transatlantyckiej. Chcemy tylko, by treść konsensusu uwzględniała w większym stopniu polski punkt widzenia" - ocenił.

Pod koniec września prezydent Duda poleci zaś do Nowego Jorku, gdzie ma wygłosić przemówienie na Szczycie Milenijnym i weźmie udział w sesji inaugurującej posiedzenie ONZ.

"Tam też odbędzie spotkania z ok. ośmioma przywódcami państw, które są odległe geograficznie od Polski" - tłumaczył Szczerski.

Ma również dojść do spotkania z prezydentem Obamą.

Na początku października Andrzej Duda pojedzie na Węgry, gdzie weźmie udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. W listopadzie zaś prezydent Duda poleci do Rumunii. W Bukareszcie odbędzie się mini szczyt NATO wschodniej flanki.

Cykl wizyt w ciągu pierwszych 100 dni zakończy wylot Andrzeja Dudy do Chin.

"To jest szczyt międzyrządowy, ale w tym wypadku wyjątkowo polskiej delegacji na szczyt będzie przewodniczył prezydent Andrzej Duda" - zakończył Szczerski.

Kwestia tego szczytu ma zostać omówiona odrębnie i jest to wspólna inicjatywa prezydentów Rumunii i Polski. Jeśli pozwolą terminy, w ciągu 100 dni Duda ma się też pojawić w Paryżu, Brukseli i spotkać z prezydentem Poroszenką.

Pytany przez dziennikarzy o wizytę w Estonii i Chinach, Szczerski podkreślał, że strona rządowa została poinformowana, jeśli chodzi o podróż do Pekinu i przewodniczenie delegacji przez prezydenta Dudę, ale jest to wola i inicjatywa właśnie nowej głowy państwa.

"Z punktu widzenia interesu ciągłości polskiego państwa, rzeczą właściwą jest, by delegacji przewodniczył prezydent. Szczyt może przypaść na okres wyborczy albo tuż po wyborach" - mówił Szczerski.

Pytany o kwestię polityki regionalnej, minister ds. zagranicznych stwierdził, że siła Polski jest pochodną siły regionu całej Europy Środkowo-Wschodniej.

"Odwoływanie się do tego dziedzictwa Lecha Kaczyńskiego jest oczywiste i pan prezydent Duda o tym mówił" - zaznaczył.

Dopytywany o sprawę notatek prezydenta Komorowskiego, Szczerski podkreślił, że zdziwił go brak takich dokumentów.

"Dla mnie zaskoczeniem jest to, że w Kancelarii Prezydenta nie było standardu tworzenia notatek. Sam wychowałem się w MSZ i Ministerstwo utrzymuje standard tworzenia notatek. (…) Co do Kancelarii, widzę wiele spraw, które można poprawić" - podkreślił.

"Mówiłem o kwestii jakości profesjonalnej. (…) Najważniejsze jest dla nas to, że pan prezydent Andrzej Duda był obsługiwany przez nas w sposób profesjonalny. Także z punktu widzenia prac administracyjnych" - stwierdził.

Nie zabrakło pytania o postulat wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

"Przez cały najbliższy rok prezydent Duda będzie działał na rzecz zbudowania konsensusu w NATO, którego efektem byłoby wzmocnienie bezpieczeństwa w naszej części Europy. To długa i fascynująca perspektywa. (…) To musi być konsensus i będziemy go budować systematycznie przez najbliższy rok - o takiej treści, by zawierał nasze najważniejsze zamierzenia" - dodawał Szczerski.

Potwierdził też, że żadnych zaplanowanych wizyt jeszcze przez administrację prezydenta Komorowskiego, nowa głowa państwa nie odwołała. Prezydencki minister przypomniał przy tym, że sam jedzie do Kijowa we wrześniu.

"Ustalimy i instrumenty, i harmonogram, i formę kontaktu obu prezydentów. (…) Nie ma dyskusji o jakimś spowolnieniu, tylko o uzgodnieniu kalendarza dogodnego dla obu prezydentów. Sytuacja na Ukrainie jest dynamiczna w złym kierunku, więc musimy cały czas dostosowywać zadania do sytuacji" - zapewnił.

Szczerski mówił również, że jeśli we wrześniu na forum gospodarczym w Krynicy pojawią się przywódcy innych krajów, to prezydent Duda będzie chciał się z nimi spotkać.

Pytany o kwestię dnia polskiego na wystawie Expo w Mediolanie, Szczerski nie zapewnił o wizycie Andrzeja Dudy. Dopytywany o sprawę przewodniczenia polskiej delegacji na szczycie Rady Europejskiej, Szczerski zapewnił, że kwestia polityki zagranicznej nie powinna dzielić polskich władz.

"Rozmowy na temat składu delegacji nie miały miejsca" - stwierdził.

Dziennikarze pytali też o sprawę rozszerzenia formatu normandzkiego. Szczerski zapewnił, że nie wchodzi to w grę, a jedynie chęć „rozmowy w szerokiej grupie państw”.

"To oznacza zmianę sposobu myślenia - mówimy o długoterminowym, pokojowym rozwiązaniu, które przyniosłoby stabilność i bezpieczeństwo tej części Europy" - stwierdził.

Pytany o negocjacje ws. TTIP, Szczerski mówił, że kwestia ta będzie przedmiotem kontaktów prezydenta ze stroną rządowa, która na bieżąco monitoruje tę sprawę.

"Prezydent Duda do niedawna był eurodeputowanym, pracował w komisjach, które zajmowały się TTIP. Paradoksalnie, miał do tego silniejszy instrument, by uzyskać informację od KE - bieżąco monitoruje tę sprawę" - zaznaczył.

"Jesteśmy przed długą pracą dyplomatyczną, która będzie obejmowała szereg spotkań - te 100 pierwszych dni będą otwarciem rozmów" - dodawał.

LL

Warto poczytać

 1. 1270sudy 21.03.2018

  Gersdorf: prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN

  - Jest prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów Sądu Najwyższego; wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN - powiedziała w środę I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

 2. 1270studenci 21.03.2018

  Przepychanki przed kurią - to studenci protestują przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję"

  "Edukacja zamiast zakazów", "Aborcja wolna od (o)sądów" - m.in. takie hasła prezentowali studenci pikietujący przed UW przeciw projektowi "Zatrzymaj aborcję". Przeszli też przed siedziby MZ i kurii, gdzie doszło do przepychanek z policją. Wcześniej przed MZ pikietowali przeciwnicy aborcji.

 3. Czaputowicz21032018 21.03.2018

  Czaputowicz wyjaśnia kwestię "białej księgi": to właściwe zaprezentowanie polskich reform

  "Biała księga" dotycząca zmian w systemie sądownictwa to właściwe zaprezentowanie polskich reform - ocenił szef MSZ Jacek Czaputowicz. Podkreślił gotowość strony polskiej do wspólnego z KE analizowania tego systemu. Zaznaczył, że w czwartek premier Mateusz Morawiecki będzie rozmawiał z szefem KE

 4. Policja14022018 21.03.2018

  Jest akt oskarżenia w sprawie Stachowiaka. Policjanci jedynie przekroczyli uprawnienia?

  Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko b. policjantom wz. ze śmiercią Igora Stachowiaka. Funkcjonariusze oskarżeni są o przekroczenie uprawnień i znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności

 5. FurgoCzaputowicz 21.03.2018

  PO manipuluje w sprawie korpusu dyplomatycznego podczas expose min. Czaputowicza! Jak jest naprawdę?

  Czy faktycznie korpus dyplomatyczny postanowił opuścić expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza? Według posła PO - tak. Prawda jest tymczasem zupełnie inna

 6. padbrusy20032018 20.03.2018

  Wzruszające słowa prezydenta Dudy. "W waszej tragedii są elementy, które można przekuć na dobro"

  Wierzę, że w tragedii, która was dotknęła, są elementy, które mogą zostać przekute na dobro, takie jak wielkie serce i pomoc, którą okazaliście sobie nawzajem, swoim gościom i harcerzom - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek na spotkaniu z wolontariuszami w Brusach.

 7. Gowin20032018 20.03.2018

  Rząd przyjął reformę Gowina. Polskie uczelnie czeka prawdziwa rewolucja

  Rząd przyjął we wtorek projekt ustaw reformujących polskie uczelnie - poinformował we wtorek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że przyszłoroczne nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe wzrosną o 3,7 mld zł

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook