Jedynie prawda jest ciekawa


Znamy już datę expose Morawieckiego

10.12.2017
Morawiecki081220171
Znamy już datę expose Morawieckiego

To będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego - przekonuje Jarosław Sellin.

We wtorek zostanie wygłoszone przez Mateusza Morawieckiego expose i wówczas odbędzie się też głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu - powiedział w niedzielę w Radiu Zet wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego. Wiceminister kultury pytany o możliwe zmiany w rządzie zaznaczył, że na razie został jedynie desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki.

- Będzie we wtorek wygłoszone expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania dla nowego rządu - powiedział Sellin.

- Wszystko wskazuje na to, że decyzja nowego premiera Mateusza Morawieckiego będzie taka, że na razie istotnych zmian w składzie ekipy rządowej, na stanowiskach ministrów konstytucyjnych, nie będzie - ocenił.

Jak dodał Sellin, to Morawiecki z nowej pozycji będzie mógł ocenić prace poszczególnych ministerstw.

Pytany, na ile będzie to rząd autorski, a na ile będzie na jego kształt wpływał prezes PiS Jarosław Kaczyński, wiceszef resortu kultury i dziedzictwa narodowego odpowiedział, że "to będzie rząd wskazany przez liderów Zjednoczonej Prawicy i premiera Mateusza Morawieckiego".

- To jest zupełnie naturalne, że premier przecież funkcjonuje w otoczeniu politycznym i z tym otoczeniem politycznym takie najważniejsze decyzje podejmuje - podkreślił Sellin.

Dopytywany, czy obecny szef MSZ Witold Waszczykowski pozostanie w rządzie Morawieckiego na stanowisku, Sellin podkreślił, że nie chce wchodzić w spekulacje personalne. - Czekam cierpliwie na decyzje kierownictwa mojego środowiska politycznego i nowego premiera w tej sprawie - i one będą podejmowane stopniowo - dodał.

Według Sellina zmiana na stanowisku premiera nie wywołuje negatywnych skutków społecznych, bo Zjednoczona Prawica "wytworzyła taką kulturę polityczną", zgodnie z którą obóz rządzący to "drużyna".

Pytany, jak Morawiecki zamierza "naprawić relacje z UE" stwierdził, że zarówno w NATO, jak i UE trzeba mieć jak najlepsze relacje, a nowy premier będzie je budował podczas m.in. unijnych szczytów oraz spotkań nieoficjalnych.

- Trzeba też pokazywać kondycję polskiej gospodarki, bo tu akurat pan premier Morawiecki ma bardzo dobre osiągnięcia - powiedział wiceszef MKiDN.

- Na pewno będziemy musieli zadbać o to, żeby w nowej perspektywie budżetowej ambitna polityka spójności i dopłat rolnych została zachowana, bo to jest w interesie narodowym - dodał.

Sellin był też pytany, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie "jeździł po Polsce i tłumaczył", dlaczego Morawiecki zastąpił Beatę Szydło na stanowisku premiera.

- Od czasu do czasu Jarosław Kaczyński takie wyprawy w Polskę robi, niewykluczone, że w roku 2018, zwłaszcza z powodu tego, że to pierwszy z dwóch lat cyklu wyborczego, jako lider środowiska politycznego będzie to robił - podkreślił.

Beata Szydło na czele rządu stała od zaprzysiężenia przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2015 roku. 7 grudnia br. Szydło na ręce Komitetu Politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji; rezygnacja została przyjęta. Prezydent przyjął w piątek dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował na premiera Mateusza Morawieckiego.

PAP
Fot: PAP

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook