Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zmiany w strukturach wojska

02.08.2012

Jak pisze „Nasz Dziennik” resort obrony narodowej planuje zmiany w organizacji wojsk specjalnych oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Według opozycji może to uderzyć w skuteczność pracy wojskowych.

Zmiany mają dotyczyć Dowództwa Wojsk Specjalnych, które jest na etapie przygotowań do certyfikacji w zakresie uzyskania zdolności do dowodzenia operacjami w ramach NATO. Pomysły te krytykuje opozycja. Jak mówi na łamach „Naszego Dziennika” poseł PiS, Marek Opioła: - Boję się, że nieodpowiedzialne reformy DWS mogą zakończyć dobrą współpracę między Polską, a Amerykanami (…), którzy zainwestowali w DWS i postawili na Polskę jako kraj specjalizujący się w tym zakresie w Europie – mówi Opioła. Projekty przewidują uproszczenie struktury kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi. Zmiany polegają na połączeniu odrębnych dowództw rodzajów Sił Zbrojnych w jedno Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych.

Reforma dotknie także Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który ma zostać pozbawiony możliwości dowodzenia. Zmiany mają polegać na przekształceniu go w organ planistyczny i doradczy. Inny poseł Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Szeliga, przypomina, że jeszcze minister Klich zapewniał o definitywności wprowadzanych przez niego zmian. Tymczasem szykuje się kolejna reforma, co, zdaniem parlamentarzysty, wskazuje na brak długofalowej koncepcji na działanie wojska i jego cele.

MON tonuje nastroje i zapewnia, że za zmianami struktur nie pójdą zmiany zadań dla wojskowych. Resort przypomina także, że to dopiero projekt reformy i w jej sprawie będzie przeprowadzony szereg dyskusji.

sv, „Nasz Dziennik”

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]


CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook