Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany w organizacji ŚDM?

29.03.2016

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają rozmowy z organizatorami ŚDM na temat mszy św. w Brzegach.

Nie ujawnił jednak, czy resort rekomenduje zmianę lokalizacji uroczystości.

Błaszczak we wtorek w radiowej Trójce zapewnił, że Światowe Dni Młodzieży się odbędą. Pytany o ewentualne zmiany w ich programie, w tym zmianę lokalizacji mszy świętej kończącej wydarzenia, która ma odbyć się w Brzegach niedaleko Wieliczki, powiedział, że decyzja "zależy od organizatora".

"Służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych stoją na straży bezpieczeństwa. Omawiamy, spotykamy się z organizatorami i rozmawiamy na temat bezpieczeństwa, tak by to wydarzenie było bezpieczne. Dyskutujemy na ten temat, wszystko zależy od organizatora. Natomiast my rekomendujemy podjęcie określonych działań, tak żeby to spotkanie z Ojcem Świętym było bezpieczne" - podkreślił minister.

Nie chciał powiedzieć, czy rekomendowana jest rezygnacja z lokalizacji mszy św. w Brzegach. "Rozmowy trwają. Ja uważam, że są to rozmowy, które mają charakter nie taki, o którym moglibyśmy mówić na zewnątrz; tu chodzi o zapewnienia bezpieczeństwa, a nie pogoń za sensacją" - wskazał.

Według nieoficjalnych informacji problemem ze względu na kwestie związane z zabezpieczeniem imprezy jest m.in. położenie Brzegów przy autostradzie A4. Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na czasowe zamknięcie autostrady w okolicach Brzegów i urządzenie tam parkingu dla autokarów. Według służb, pielgrzymi po uroczystości mogą na przykład próbować wychodzić na autostradę, a to - jeśli nie zostanie zamknięta - może wiązać się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia tego odcinka. Wątpliwości ma też budzić położenie Brzegów na terenach bagnistych; trwają prace odwodnieniowe, ale zdaniem ekspertów nie jest pewne, czy po dłuższych opadach deszczu to wystarczy.

Błaszczak był pytany też o ustawę antyterrorystyczną, której projekt został przyjęty w ubiegłym tygodniu przez międzyresortowy zespół. Przewiduje on m.in. szybki dostęp ABW do wszystkich dostępnych baz danych, możliwość prowadzenia rewizji przez całą dobę i zatrzymania podejrzewanego o terroryzm na 14 dni.

"Oczywiście będziemy brać pod uwagę wszystkie argumenty, które padają, będzie debata w Sejmie. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w maju tego roku ustawa została uchwalona, tak żeby mogła być  prawem obowiązującym podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. (...) Zmiany są możliwe zawsze gdy projekt nie jest obowiązującym prawem. Zależy nam na tym, aby służby mogły reagować w sytuacjach, gdy jest zagrożenie i żeby ta reakcja była skuteczna" - podkreślił szef MSWiA.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

W ubiegły czwartek koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, bp Damian Muskus powiedział dziennikarzom, że nie ma planu "B" i Brzegi są jedyną możliwą lokalizacją, która jest w stanie przyjąć tak wielką liczbę pielgrzymów. Biskup podkreślił, że ma zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, że jeżeli będą się pojawiały jakieś zagrożenia, podejmą one odpowiednie działania.

"Sądzę, że zmiana miejsca niczego nie zmieni. Jeżeli gdziekolwiek jest zagrożenie, to niezależnie od tego, czy to będzie metro, lotnisko, pole, rynek wszędzie jest niebezpiecznie. Brzegi, moim  zdaniem, nie są wcale miejscem wyjątkowo niebezpiecznym. Czy bezpieczniejsze są w takim przypadku Błonia? Nie. Trzeba mieć zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i takie zaufanie mamy" - powiedział bp Muskus.

lap/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 2. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 3. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 4. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 5. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 6. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 7. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 8. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook