Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany w organizacji ŚDM?

29.03.2016

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają rozmowy z organizatorami ŚDM na temat mszy św. w Brzegach.

Nie ujawnił jednak, czy resort rekomenduje zmianę lokalizacji uroczystości.

Błaszczak we wtorek w radiowej Trójce zapewnił, że Światowe Dni Młodzieży się odbędą. Pytany o ewentualne zmiany w ich programie, w tym zmianę lokalizacji mszy świętej kończącej wydarzenia, która ma odbyć się w Brzegach niedaleko Wieliczki, powiedział, że decyzja "zależy od organizatora".

"Służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych stoją na straży bezpieczeństwa. Omawiamy, spotykamy się z organizatorami i rozmawiamy na temat bezpieczeństwa, tak by to wydarzenie było bezpieczne. Dyskutujemy na ten temat, wszystko zależy od organizatora. Natomiast my rekomendujemy podjęcie określonych działań, tak żeby to spotkanie z Ojcem Świętym było bezpieczne" - podkreślił minister.

Nie chciał powiedzieć, czy rekomendowana jest rezygnacja z lokalizacji mszy św. w Brzegach. "Rozmowy trwają. Ja uważam, że są to rozmowy, które mają charakter nie taki, o którym moglibyśmy mówić na zewnątrz; tu chodzi o zapewnienia bezpieczeństwa, a nie pogoń za sensacją" - wskazał.

Według nieoficjalnych informacji problemem ze względu na kwestie związane z zabezpieczeniem imprezy jest m.in. położenie Brzegów przy autostradzie A4. Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na czasowe zamknięcie autostrady w okolicach Brzegów i urządzenie tam parkingu dla autokarów. Według służb, pielgrzymi po uroczystości mogą na przykład próbować wychodzić na autostradę, a to - jeśli nie zostanie zamknięta - może wiązać się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia tego odcinka. Wątpliwości ma też budzić położenie Brzegów na terenach bagnistych; trwają prace odwodnieniowe, ale zdaniem ekspertów nie jest pewne, czy po dłuższych opadach deszczu to wystarczy.

Błaszczak był pytany też o ustawę antyterrorystyczną, której projekt został przyjęty w ubiegłym tygodniu przez międzyresortowy zespół. Przewiduje on m.in. szybki dostęp ABW do wszystkich dostępnych baz danych, możliwość prowadzenia rewizji przez całą dobę i zatrzymania podejrzewanego o terroryzm na 14 dni.

"Oczywiście będziemy brać pod uwagę wszystkie argumenty, które padają, będzie debata w Sejmie. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w maju tego roku ustawa została uchwalona, tak żeby mogła być  prawem obowiązującym podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. (...) Zmiany są możliwe zawsze gdy projekt nie jest obowiązującym prawem. Zależy nam na tym, aby służby mogły reagować w sytuacjach, gdy jest zagrożenie i żeby ta reakcja była skuteczna" - podkreślił szef MSWiA.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

W ubiegły czwartek koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, bp Damian Muskus powiedział dziennikarzom, że nie ma planu "B" i Brzegi są jedyną możliwą lokalizacją, która jest w stanie przyjąć tak wielką liczbę pielgrzymów. Biskup podkreślił, że ma zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, że jeżeli będą się pojawiały jakieś zagrożenia, podejmą one odpowiednie działania.

"Sądzę, że zmiana miejsca niczego nie zmieni. Jeżeli gdziekolwiek jest zagrożenie, to niezależnie od tego, czy to będzie metro, lotnisko, pole, rynek wszędzie jest niebezpiecznie. Brzegi, moim  zdaniem, nie są wcale miejscem wyjątkowo niebezpiecznym. Czy bezpieczniejsze są w takim przypadku Błonia? Nie. Trzeba mieć zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i takie zaufanie mamy" - powiedział bp Muskus.

lap/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 2. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 3. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 4. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook