Jedynie prawda jest ciekawa


Zmiany w organizacji ŚDM?

29.03.2016

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że trwają rozmowy z organizatorami ŚDM na temat mszy św. w Brzegach.

Nie ujawnił jednak, czy resort rekomenduje zmianę lokalizacji uroczystości.

Błaszczak we wtorek w radiowej Trójce zapewnił, że Światowe Dni Młodzieży się odbędą. Pytany o ewentualne zmiany w ich programie, w tym zmianę lokalizacji mszy świętej kończącej wydarzenia, która ma odbyć się w Brzegach niedaleko Wieliczki, powiedział, że decyzja "zależy od organizatora".

"Służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych stoją na straży bezpieczeństwa. Omawiamy, spotykamy się z organizatorami i rozmawiamy na temat bezpieczeństwa, tak by to wydarzenie było bezpieczne. Dyskutujemy na ten temat, wszystko zależy od organizatora. Natomiast my rekomendujemy podjęcie określonych działań, tak żeby to spotkanie z Ojcem Świętym było bezpieczne" - podkreślił minister.

Nie chciał powiedzieć, czy rekomendowana jest rezygnacja z lokalizacji mszy św. w Brzegach. "Rozmowy trwają. Ja uważam, że są to rozmowy, które mają charakter nie taki, o którym moglibyśmy mówić na zewnątrz; tu chodzi o zapewnienia bezpieczeństwa, a nie pogoń za sensacją" - wskazał.

Według nieoficjalnych informacji problemem ze względu na kwestie związane z zabezpieczeniem imprezy jest m.in. położenie Brzegów przy autostradzie A4. Ministerstwo Infrastruktury nie zgadza się na czasowe zamknięcie autostrady w okolicach Brzegów i urządzenie tam parkingu dla autokarów. Według służb, pielgrzymi po uroczystości mogą na przykład próbować wychodzić na autostradę, a to - jeśli nie zostanie zamknięta - może wiązać się z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia tego odcinka. Wątpliwości ma też budzić położenie Brzegów na terenach bagnistych; trwają prace odwodnieniowe, ale zdaniem ekspertów nie jest pewne, czy po dłuższych opadach deszczu to wystarczy.

Błaszczak był pytany też o ustawę antyterrorystyczną, której projekt został przyjęty w ubiegłym tygodniu przez międzyresortowy zespół. Przewiduje on m.in. szybki dostęp ABW do wszystkich dostępnych baz danych, możliwość prowadzenia rewizji przez całą dobę i zatrzymania podejrzewanego o terroryzm na 14 dni.

"Oczywiście będziemy brać pod uwagę wszystkie argumenty, które padają, będzie debata w Sejmie. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w maju tego roku ustawa została uchwalona, tak żeby mogła być  prawem obowiązującym podczas Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO. (...) Zmiany są możliwe zawsze gdy projekt nie jest obowiązującym prawem. Zależy nam na tym, aby służby mogły reagować w sytuacjach, gdy jest zagrożenie i żeby ta reakcja była skuteczna" - podkreślił szef MSWiA.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

W ubiegły czwartek koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, bp Damian Muskus powiedział dziennikarzom, że nie ma planu "B" i Brzegi są jedyną możliwą lokalizacją, która jest w stanie przyjąć tak wielką liczbę pielgrzymów. Biskup podkreślił, że ma zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa, że jeżeli będą się pojawiały jakieś zagrożenia, podejmą one odpowiednie działania.

"Sądzę, że zmiana miejsca niczego nie zmieni. Jeżeli gdziekolwiek jest zagrożenie, to niezależnie od tego, czy to będzie metro, lotnisko, pole, rynek wszędzie jest niebezpiecznie. Brzegi, moim  zdaniem, nie są wcale miejscem wyjątkowo niebezpiecznym. Czy bezpieczniejsze są w takim przypadku Błonia? Nie. Trzeba mieć zaufanie do służb i osób odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i takie zaufanie mamy" - powiedział bp Muskus.

lap/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook